Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Aleš Tvrdý - S transplantovaným srdcem na maraton

15. 12. 2012

Jedenapadesátiletý Aleš Tvrdý z Kladna vždy miloval sport a sám se mu aktivně věnoval. Již v mládí se zúčastňoval nejrůznějších závodů po celé republice, běhal i stokilometrové vzdálenosti a úspěšně absolvoval také tři závody Ironmana, tedy železného muže, který jezdí, běhá a plave. Před 20 lety ho však jako blesk z čistého nebe zasáhla zpráva, že je vážně nemocný. Má za sebou transplantaci srdce. Ke svému milovanému sportu se dokázal vrátit a dnes v závodech měří síly nikoli s handicapovými, ale se zdravými sportovci. Přitom na plný úvazek vykonává dost náročnou práci.

Aleš Tvrdý - S transplantovaným srdcem na maraton

Univerzální sportovec

Vícebojařská odvětví jsou pořádným testem tělesné kondice. Proto se o těch, kdo dělají pětiboj, desetiboj anebo klasický triatlon, mluví jako o univerzálních sportovcích. Poté, co Aleš Tvrdý vyzkoušel různé druhy sportu, rozhodl se nakonec pro jeden z nejnáročnějších – triatlon (vytrvalostní běh, jízda na kole a plavání). V první polovině 90. let minulého století ho ale postihla těžká životní rána. Při pravidelných zdravotních prohlídkách v jeho tehdejším zaměstnání mu zjistili závažnou srdeční chorobu. „Nejhorší na tom bylo, že do té doby jsem o ní neměl ani tušení. Brzy se však skutečné vážné potíže opravdu dostavily. Ušel jsem třeba pomalým tempem 50 metrů a už jsem pro únavu musel odpočívat,“ vzpomíná Aleš. Převezli ho do pražského IKEM, kde se nakonec rozhodlo o nutné transplantaci srdce. Od té doby uběhlo již 20 let. Aleš Tvrdý nejenže dnes normálně žije, vykonává ne zrovna lehkou práci sanitáře na úrazovém oddělení v kladenské nemocnici, a to na plný pracovní úvazek, ale dál i aktivně sportuje. „Po transplantaci se mi po sportování moc stýskalo. Když jsem pak v televizi viděl rozhovor s kardiochirurgem, který mě operoval, bylo rozhodnuto, že se k aktivnímu sportu zkusím vrátit,“ vyznává se Aleš ze své celoživotní lásky k pohybu a sportování.

Začátky byly samozřejmě těžké

„Mé první sportovní výsledky po transplantaci byly katastrofální. Navíc jsem musel být velmi opatrný na náhodný barometrický tlak i náhlé výkyvy počasí,“ vypráví obdivuhodně vyrovnaný muž. Protože je Aleš povahou skutečným bojovníkem, nic ho nedokázalo odradit. Tréninkové dávky i výkony šly postupně nahoru, až se mu podařilo defenitivně se zase zapojit do soutěžení. Kupodivu žádné zdravotní problémy se u něho neobjevují. Naopak, když při nepříznivém počasí někteří sportovci závod vzdávají, jméno Aleše Tvrdého mezi nimi nenajdete. Nutno přitom uvést, že Aleš nesoutěží s handicapovanými sportovci, ale s lidmi zcela zdravými. V současné době se specializuje na dálkové vytrvalostní běhy včetně maratonů. Konečné umístění v závodech není v jeho případě vůbec důležité. Aleš Tvrdý je zcela jasným vítězem, a to vítězem nad nepřízní osudu, vítězem nad sebou samým.

Transplantace srdce je přenos biologicky aktivního srdce dárce (prohlášeného zamrtvého pro mozkovou inaktivitu) do organismu říjemce. Je to chirurgická metoda léčení nemocných, kteří dospěli do konečné fáze srdečního selhání.

První úspěšnou transplantaci srdce u člověka provedl 3. prosince 1967 v Kapském Městě chirurg Christian Barnard. První transplantace srdce v bývalém Československu, ale také ve střední a východní Evropě, se uskutečnila 9. července 1968 na chirurgické klinice Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. V pražském IKEM byla prvá úspěšná transplantace srdce provedena 31. ledna 1984.

Česká republika patří k zemím s aktivním programem srdečních transplantací. Realizace těchto náročných výkonů předpokládá nejen vysokou úroveň kardiologie a kardiochirurgie, ale i vybudovanou organizační strukturu s vazbami na všechny složky systému. Léta byl hlavním koordinačním pracovištěm pražský IKEM, od roku 2005 bylo uvedeno do funkce Koordinační centrum pro transplantace orgánů, které je nezávislé na jednotlivých institucích. Praktické provádění, tedy vyšetření příjemců, vedení čekací listiny, vlastní operace a další péče o nemocné je úkolem dvou kardiocenter – IKEM a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (první operace se zde uskutečnila v roce 1992 a do konce roku 2010 jich bylo provedeno 385, z toho bylo 25 dětí).

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |