V neděli 17.12 letošního roku probíhal po celý den ve sportovní hale gymnázia Františka Palackého v Neratovicích již 15. ročník mezinárodního fotbalového turnaje lidí s duševním onemocněním pod názvem FOKUS CUP za pořadatelství Fokusu-Praha.
Turnaje se zúčastnilo celkem 10 týmů - 5 z České republiky, 3 z Německa a po jednom z Anglie a Nizozemska. Samotnému turnaji předcházel již v sobotu 16.12 večer v neratovické restauraci FRALA koncert kapely Pedro Zachadsku.
Druhý den probíhaly turnajové zápasy systémem každý s každým v typickém halovém složení 4+1. Celý turnaj se uskutečnil v naprosto přátelské a pohodové atmosféře. Svědčí o tom vyjádření jeho účastníků: Patrik/brankář týmu Fokus Mladá Boleslav/: ,,Je to můj již pátý turnaj, kterého jsem se zúčastnil. Dvakrát jsem si zahrál na turnaji v německém Plattlingu, jednou v Mnichově a jednou v Nizozemsku. V ČR to byl můj první turnaj. Nezáleží ani tak na našem umístění, zato se mi velmi líbila vyloženě přátelská a pohodová atmosféra, která celý turnaj provázela."
Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno uspořádal v týdnu od 17. do 21. října tradiční odborný kurs první pomoci pro pedagogické pracovníky. Ti ho absolvují pod vedením vyškolených instruktorů a zakončí písemným testem. Na závěr získají certifikát zdravotníka zotavovacích akcí a následně mohou působit jako zdravotníci např. na dětských táborech, školách v přírodě nebo lyžařských výcvicích. Certifikát má platnost pouze dva roky a vždy po uplynutí této doby si ho musejí pedagogové obnovit. Tak je zabezpečena jejich zdravotní odbornost.
V polovině září se uskutečnil již 16. ročník branného závodu O Putovní pohár ředitele Městské policie Kladno, který spolupořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno a lanové centrum SAMBAR. Závodu se zúčastnilo 15 kladenských základních škol. Soutěžili žáci sedmých ročníků, vždy 2 chlapci a 2 dívky v jedné hlídce s doprovodem pedagoga. V kladenském lese ,,Lapáku“ na závodníky čekalo celkem 10 stanovišť. K nejzajímavějším patřilo lezení na provazech v lanovém centru SAMBAR, základy topografie, poznávání dopravních značek, střelba z paintballové pistole, určování přísloví podle obrázků. Základy první pomoci měli na starosti pracovníci červeného kříže.
Markéta Bednářová a Michaela Malá budou číst ze svých knih s tematikou duševního zdraví: Homo psychotikus, Ve stínech za zrcadlem a Zfetovaná duše.
Autorské čtení na téma "Když onemocní duše..." se uskluteční v pátek 19. srpna 2016 (začátek v 19 hodin) v Cafe 131, Pod kaštany 183/3, Praha 6 - Dejvice.
Již více než 30let pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže (Os ČČK) Kladno dvakrát do roka zdravotní školení, která jsou tematicky zaměřena především na první pomoc. Jedná se o celotýdenní akce v rozsahu čtyřiceti vyučovacích hodin. Jsou určena především pro pedagogy základních i mateřských škol, kteří pak dělají zdravotníky na táborech, školách v přírodě a dalších podobných akcích pro děti. Školení probíhají jak ve středisku kladenského Os ČČK, tak přímo na jednotlivých školách. Hlavní instruktorkou je ředitelka Os ČČK Kladno Stanislava Klicmanová, které pomáhají ještě dva vyškolení externí instruktoři.
Na konci prosince a v polovině ledna udeřily tuhé mrazy, zejména v noci. Nejtíživěji je jistě pocítili lidé bez domova. V Kladně pro bezdomovce pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže ve spolupráci s městskou policií tradiční, záslužnou akci Teplá židle. Ta se koná po celou mrazivou noc od 20 hodin večer do osmi ráno následujícího dne. Druhým rokem již v novém Krizovém centru pro bezdomovce v Kročehlavské ulici.
Středočeská krajská organizace Svazu postižených civilizačními chorobami v Kladně pořádá pro své členy tradiční předvánoční posezení. Letos se 3. prosince sešel v Komunitním centru SPCCH v Kladně Rozdělově Klub diabetiků.
Projekt Svazu tělesně postižených v České republice, z. s. je zaměřen na rozšíření schopností osob se zdravotním postižením v oblasti hledání práce. „Projekt byl vytvořen se záměrem pomoci 30 lidem se zdravotním postižením, po dobu 9 měsíců se s nimi snažíme průběžně pracovat, někdy není lehké udržet motivaci na stabilní úrovni, ale často se také stává, že klientův zájem graduje, když vidí další možnosti vlastního rozvoje," říká konzultantka projektu Michaela Řiháčková.
Ke konci června 2015 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) 58 552 osob se zdravotním postižením (OZP), tedy 13 % z celkového počtu uchazečů. Na podporu jejich zaměstnávání poskytl během šesti měsíců letošního roku celkem 2,089 mld. Kč. V České republice žije zhruba jeden milion lidí se zdravotním postižením. Ne každému z nich se ale podaří najít vhodnou práci. „V zaměstnávání osob se zdravotním postižením bychom si měli vzít příklad z praxe ve vyspělých státech. Tito lidé rozhodně nemusí být pro firmy přítěží, ale naopak přínosem,“ upozorňuje zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmi – Zdravotně-sociální portál |