Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Bezbariérová Třeboň

8. 1. 2015

Kdo by neznal lázeňské město Třeboň ležící v Jihočeském kraji? Stačí se zmínit o slavném šlechtickém rodu Rožmberků nebo ohromném rybníku Svět a už jsme doma. Soustava zdejších rybníků, která se začala utvářet nejspíš již v období vlády Karla IV. , je jedinečným příkladem souladu divoké přírody a člověka. Ten přetvořil původní močálovitou oblast v harmonický celek, a Třeboňská pánev se tak stala domovem mnoha ohrožených živočišných i rostlinných druhů. Přesto ale, nebo snad právě proto, patří k nejvyhledávanějším rekreačním místům.

Bezbariérová Třeboň

Díky zásobám rašeliny, která je typická pro zdejší oblast, začalo v tomto městě vzkvétat i lázeňství. Od roku 1960 se Třeboň stala oficiálně lázeňským městem, na jehož okrajích se nacházejí hned dva velké lázeňské domy. Poblíž historického centra stojí starší Bertiny lázně a téměř na břehu rybníka Svět se rozkládá moderní budova novějších lázní Aurora. Odborná péče zaměřená hlavně na pohybové ústrojí, využívá především přírodní léčivý zdroj slatinu, jejíž blahodárné účinky zajistily věhlas těchto lázní. Léčebné účinky jsou pak podpořeny kvalitou okolního prostředí umožňujícím pohyb na čerstvém vzduchu a relaxaci v prostředí historických památek.

Ale co by to bylo za lázeňské město, kdyby jeho lákavé turistické nabídky nemohli kvůli svému handicapu využívat skutečně všichni. Ostatně právě pro handicapované je lázeňská péče primárně určena. Proto se v roce 2006 zrodil projekt „Bezbariérová Třeboň“, který postupně zajistil dostupnost všech veřejných budov, památek a konečně i některých přírodních lokalit v chráněné krajinné oblasti. Současně byla vytištěna mapa s vyznačením všech bezbariérových cest a chodníků, která je postupně aktualizována. I nadále se průběžně zpracovávají žádosti na odstranění zbývajících bariér, na jejichž realizaci přispívá samo město, které se díky projektu stává stále přátelštější k handicapovaným lázeňským hostům, turistům i spoluobčanům.

Stanislav Šumbera

S celou mapou se můžete blíže seznámit na

www.mesto-trebon.cz

www.mesto-trebon.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |