Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.







Ladislav Korenda statečně bojuje se schizofrenií

11. 10. 2017

Kladenskému rodáku, který v tomto největším středočeském městě prožil celý svůj dosavadní život, je přes 40 let. V dětství ani v období dospívání žádné psychické problémy neměl, snad jen kromě období kdy mu v ještě dětském věku zemřela matka. Každopádně až do dospělosti nikdy nemusel vyhledat pomoc psychiatra. „Mé problémy začaly v roce 2002. To mě, aniž bych byl do té doby evidován na psychiatrii, v podstatě násilně odvezli do tehdejší Psychiatrické léčebny /dnes nemocnice/ v Horních Beřkovicích.

<br><br><br><br><br><br>Ladislav Korenda statečně bojuje se schizofreniíLadislav Korenda

Tam jsem pak strávil hned na poprvé dlouhých osm měsíců a současně mi byl přiznán plný invalidní důchod /dnes důchod III. Stupně/,“ vzpomíná pan Korenda. Jeho psychické problémy se projevovaly vsugerovanými bludy, halucinacemi a navíc byl nebezpečný sám sobě. Lékaři určili jako diagnózu jeho onemocnění schizofrenii. Sám Ladislav Korenda hovoří o depersonalizaci. V Horních Beřkovicích se pak léčil opakovaně ještě několikrát. „Prostředí v beřkovické léčebně je velmi nepříjemné až drsné. Když se mi podařilo nalézt pomoc v pobočce Psychiatrické nemocnice Kosmonosy v léčebně Sadská u Nymburka, kde je prostředí pro pacienty podstatně příznivější, začal jsem se léčit tam,“ uvádí pan Korenda.

Štěstí v podobě bytu i opatrovnice

Štěstí měl pan Korenda v tom, že město mu přidělilo garsonku na kladenském sídlišti a navíc nalezl zaměstnání jako grafik v reklamě. V roce 2005 ho ale kvůli jeho diagnóze částečně zbavili svéprávnosti. „Byla mi přidělena opatrovnice paní Eva Novotná. S tou jsem maximálně spokojen a nejednou už mi pomohla,“ říká s vděčností muž, který navíc působí jako bubeník v kapele.

V současné době je stav Ladislava Korendy stabilizovaný. Od roku 2013, tedy celé čtyři roky nebyl hospitalizován v žádném psychiatrickém zařízení. Jednou za měsíc dochází do psychiatrické ambulance na depotní injekci. V léčebně se seznámil s přítelkyní, se kterou nyní žije ve svém bytě. Třebaže lékaři jim společné soužití nedoporučili, jim oběma vyhovuje. Přítelkyně trpí též psychickým onemocněním, konkrétně maniodepresívní psychózou, na kterou má též invalidní důchod, byt jen částečný. „Když jsem ve špatném stavu, zavřu se doma, vůbec nevycházím z bytu a odmítám se s kýmkoli bavit, včetně mé přítelkyně. Tento stav naštěstí netrvá nikdy dlouho,“ vysvětluje své problémy pan Korenda. O tom, že se jeho stav zlepšil, svědčí i fakt, že již dva a půl roku dostává od opatrovnice peníze na ruku vždy na týden, zatímco dříve ho musela doprovázet na nákupy a peníze nedostával žádné. „Opatrovnice paní Eva se o mě stará velmi dobře. Zařídila mi mimo jiné i dovoz obědů a praní prádla v prádelně. Jsem jí za všechno moc vděčný, protože opravdu hájí moje práva a zájmy,“ uzavírá Ladislav Korenda, jehož stav se po letech přece jen zlepšil.

Text a foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |