
Co je arteterapie
Slovo arteterapie se skládá ze dvou slov. "Arte" je indoevropského původu a znamená nadání, později řemeslná profese a dnes umění. Druhá část slova pochází z řeckého "therapeia", což znamená léčba, léčení.
Arteterapie je léčení prostřednictvím obrazu a výtvarných aktivit, čili představuje využití umění jako nástroje k léčení. Můžeme také říci, že je to léčba založená na tvůrčích aktivitách, kterými může být kresba, práce s textem, hudba nebo divadlo. Arteterapie může probíhat individuálně i ve skupině.
Jelikož arteterapie jako taková nemá vlastní vyhraněný přístup, je snadno aplikovatelná do různých psychoterapeutických směrů. Tím poskytuje širokou škálu využití a je jednou z možností, jak vidět svět z různých úhlů pohledu. Velmi dobře je spojitelná s na osobu zaměřenými přístupy, jako je gestalt terapie, satiterapie, rogersovská terapie nebo i s psychoanalýzou.
Arteterapie umožňuje podívat na problémy a situace, které řešíme jinak. Každý, kdo se cítí špatně vede samomluvu, která však ve většině případů nepomáhá. Mnohdy naopak vede ke zhoršení stavu. Tím, že dáme pocity a myšlenky před sebe na papír, do hlíny nebo o nějakého výtvarného artefaktu, můžeme se na věc podívat z jiného úhlu, z odstupu nebo naopak více z blízka. Různé pohledy nám umožní vidět i to, co při vedení vnitřního dialogu nevidíme. To nám umožňuje i vedení terapeutického rozhovoru, kdy se snažíme celou věc formulovat tak, aby jí pochopil i terapeut, jako nezaujatý člověk. Výhodou arteterapie však je fakt, že výsledné dílo můžeme měnit a dále s ním pracovat, uchovat ho a porovnat ho s díly dalšími. Při vzniku celé sady výtvorů pak můžeme sledovat nejen aktuální rozpoložení, ale znaky a tendence na osobnostní rovině. Další výhodou arteterapie je to, že výsledné dílo můžeme změnit a sledovat co se při změně objeví za pocity a emoce. Pokud pracujeme ve skupině, můžeme také získat rychlou zpětnou vazbu na to, jak tato změna působí na okolí a jak by pravděpodobně byla společností přijata, pokud by byla přenesena do běžného života. To je na arteterapii velmi cenné.
Arteterapie umožňuje také zkoušení nových pohledů, nových způsobů chování a nových řešení, aniž by při tom byl ohrožen autor díla na životě. Řada změn v běžném životě se tak však může jevit. Arteterapie proto poskytuje velmi bezpečné prostředí pro zkoumání sebe sama a pro změnu, která vede k vyléčení symptomů, kvůli kterým klient terapii vyhledal.
Při práci ve skupině hraje důležitý faktor také skupinový proces a množství různých pohledů a zpětných vazeb od všech členů skupiny. Vždy by však měl být ctěn pohled autora díla. Pohledy ostatních jsou „pouze“ inspirací, jinými pohledy a měli by takovými zůstat, včetně pohledu terapeuta. Každý pohled a názor je dán osobní zkušeností, emocemi, rodinným pozadím... Každý hodnotíme dílo ze svého úhlu pohledu a ten není o nic lepší nebo horší než pohled tvůrce díla. Pouze pozorovatel světa proto může rozhodnout co je pro něj nejlepší. Na druhou stranu díky tomu, že každý vidíme svět ze své vlastní perspektivy na základě svých životních zkušeností, je sdílení různých pohledů na svět je obohacující a pomáhá to k nalezení nejlepšího možného řešení.
K čemu arteterapie slouží
Pokud se cítíme špatně, nepomohou nám logické argumenty, protože ty neovlivňují naše pocity. Arteterapie však vychází z pocitů a emocí. Je založena na prožitku a proto může být úspěšně použita zejména pro změnu vnitřního prožívání a k léčbě somatických nemocí, které vznikají při zvýšeném napětí v těle. Při stresových situací, které jsou způsobeny frustrací, dochází k tělesnému napětí a stažení a tím ke špatnému prokrvení stažených částí těla. Pokud tento stav trvá příliš dlouho, dochází vlivem nedostatečného prokrvení k poruchám a následně k vývoji onemocnění. Při arteterapii dochází pomocí tvoření k postupnému uvolňování emocí a pocitů a tím i k odeznění tělesného napětí. Dochází tak k navození přirozené rovnováhy a celkovému zdraví. U žen toto uvolnění může vést ke snazšímu otěhotnění, dochází k uvolnění zatuhlých krčních a zádových svalů, které mnohdy způsobují pohybové problémy a bolesti hlavy.
Arteterapie je využitelné nejen jako léčba, ale také jako nástroj sebepoznání a seberozvoje. Takovouto práci s dílem, jehož cílem není léčba „nemoci“ nazýváme artefiletikou. Ta většinou probíhá velmi podobně jako arteterapie, ale neobsahuje terapeutickou část, kterou většinou tvoří rozhovor terapeuta s klientem nad jeho dílem. Každý tvůrce si tak může odnést ze svého díla to co potřebuje a to co je ochoten si sám připustit. Artefiletika je tak velmi jemnou a příjemnou metodou sebepoznání i pro zdravé lidi, kdy hloubku poznání určuje klient.
„Přestože jsem přesvědčena, že se nyní nenacházím ve svízelné životní situaci, působení arteterapie mohu pozitivně hodnotit i v běžném běhu života. Pomohla mi sama sobě porozumět, objasnit, podpořit.... a jako bonus jsem měla možnost poznat úžasné lidi- terapeutky i účastnice...“ (účastnice Arteateliéru, 2012)
Arteterapie využívá
- tvorbu jako je kresba, malba, koláž, práce s hlínou nebo jiným materiálem, který umožňuje vnitřní prožitek zvnějšnit a podívat se něj z odstupu, z různé vzdálenosti, ale také z jiného úhlu atd.
- příběh (pohádkový nebo snový), který je metaforou našeho života – vždy když o někom nebo o něčem mluvíme, mluvíme o sobě a svém vnímání světa
- hudbu, kdy mluvíme o muzikoterapii
- divadlo, kdy mluvíme o dramaterapii
Arteterapie využívá toho, že to co se děje kolem nás je odrazem toho co se děje v nás a naopak. Arteterapie ale umožňuje vyzkoušet si změnu a vidět její výsledek na vlastní oči.
Arte v Centru Mandala o.s.
Arteterapii využívá ke své práci také Centrum Madnala o.s. To sídlí v Brně a nabízí svým klientů výtvarno a osobní rozvoj. Lze zde využít nabídku individuální i skupinové arteterapie a artefiletiky (kurz Ateliér aneb skupinová artefiletika je akreditován MŠMT). Po dobu 10 týdnů můžete navštěvovat Ateliér, během kterého se schází uzavřená skupina do deseti žen a dochází k setkání různých pohledů, různých životních zkušeností a k výměně pohled na původně neřešitelné situace.
Ženy sdílejí své životní situace nejen přes výtvarnou tvorbu, ale také verbálně, při sdílení obsahů svých děl a sdílení prožitků, které se dostavili během tvoření. Skupinové sdílení, které bývá často i mezigenerační je léčivé samo o sobě, neboť přináší informaci, že se svými problémy a starostmi nejsme sami. To je důležité zejména pro ženy, které jsou z různých důvodů v různé míře v sociální izolaci. Nejčastěji to jsou studentky na vysoké škole, které přicházejí do cizího velkoměsta bez původních sociálních vazeb, maminky na mateřské dovolené a ženy kolem 50 let, kterým odchází děti z domova, mnohdy je opouští manžel, čímž ztrácejí i řadu společných přátel nebo přijdou o práci. Takovéto ženy mají často nízké sebehodnocení, špatně se prosazují v kolektivu, potřebují znovu najít svou hodnotu a to co mohou společnosti stále nabídnout. Těmto ženám arteterapie pomáhá najít vlastní hodnotu a smysl života. Pomáhá jim překonat pocity zbytečnosti a konce života. Arteterapie totiž nabízí prostor, kde mohou bez hodnocení špatně/dobře tvořit, při sdílení ve skupině mohou získat podporu a postupně tak zpátky nabýt ztracené sebevědomí. Při skupinové tvorbě lze navíc dobře zpracovávat téma osobních hranic, vymezování si svého prostoru a naučit se spolupráci jinou formou, než jsou zvyklé.
Pojďme si srovnat vnitřní svět, abychom tvořili realitu takovou jakou chceme.
Literatura
- Základy arteterapie, Jaroslava Šikcová-Fabrici, Portál, 2002
- Obrazy z nevědomí, práce v arteterapeutickém ateliéru, Kamila Ženatá, Portál, 2005
- Proměny výtvarné tvorby v arteterapii, Marie Lhotová, Scienta, 2010