Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Čím se zabývají senioři

17. 10. 2017

Za pět a půl roku psaní pro webový portál www.lidemezilidmi.cz jsem napsal spoustu článků o seniorech. Zejména o těch stále aktivních. Mám proto dobrou možnost lidi v seniorském věku tak trochu porovnat. Někteří si užívají zaslouženého odpočinku, jiní se věnují svým koníčkům. Právě takovou je téměř osmaosmdesátiletá paní Zdena, která v zahrádkářské kolonii v Kladně Pod Průhonem vlastní chatičku se zahradou pronajímanou Českým svazem zahrádkářů.Téměř osmaosmdesát let je jistě již pokročilý seniorský věk. Přesto je paní Zdena na péči o svou zahradu skoro sama. Občas jí pomůže syn, například posekáním trávy. Tato zahrádkářka, která v produktivním věku pracovala jako redaktorka Státního pedagogického nakladatelství, přitom péči o zahradu dobře zvládá. Její zahrada je v pořádku, což je u Českého zahrádkářského svazu nezbytnou povinností.

Čím se zabývají senioři

„Na zahradě jsem od března do listopadu téměř denně. V současné době si samozřejmě už nemohu dovolit pěstovat vše, co jsem zvládala ještě před pár lety,“ uvádí seniorka. Přesto stále pěstuje brambory, cibuli nebo česnek, ale též bylinky-léčivky a koření. A to nejen pro sebe, ale i pro své přátele a známé. Každý zahrádkář ví, že péče o zahradu a její udržení v dobrém stavu je náročné, a to nejen časově. Starost o zahradu znamená ustavičný boj nejen s nepřízní počasí, ale také s různými zahradními škůdci, jako jsou například mšice, mandelinky, housenky, slimáci nebo dokonce zahrádkářům patrně nejvíce nepříjemní hlodavci hryzci.

,,Na zahradě musí pěstitel vypozorovat, co která rostlina potřebuje a jaká půda jí vyhovuje. Právě tohle mě naučila moje zahrada,“ říká kladenská zahrádkářka.

Přestože zahradničí už dlouhou dobu, pořád se necítí být dost zkušená. „Když si s něčím nevím rady, jdu se poradit s předsedou naší kolonie panem Tůmou, nebo dalším zkušeným zahrádkářem i funkcionářem Svazu zahrádkářů panem Sedlákem. Myslím si, že v žádném oboru nemůže člověk dosáhnout úplné dokonalosti. Vždy se má co učit,“ dodává paní Zdena, která se při pěstování svých plodin snaží vyhnout chemickým prostředkům a vše řešit přírodní cestou.

Paní Zdenka patří v celé kolonii Pod Průhonem k nejstarším zahrádkářům, ale zahradničení jí dává hodně radosti a uspokojení a pro svou zahradu vyloženě žije.

Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |