„Na zahradě jsem od března do listopadu téměř denně. V současné době si samozřejmě už nemohu dovolit pěstovat vše, co jsem zvládala ještě před pár lety,“ uvádí seniorka. Přesto stále pěstuje brambory, cibuli nebo česnek, ale též bylinky-léčivky a koření. A to nejen pro sebe, ale i pro své přátele a známé. Každý zahrádkář ví, že péče o zahradu a její udržení v dobrém stavu je náročné, a to nejen časově. Starost o zahradu znamená ustavičný boj nejen s nepřízní počasí, ale také s různými zahradními škůdci, jako jsou například mšice, mandelinky, housenky, slimáci nebo dokonce zahrádkářům patrně nejvíce nepříjemní hlodavci hryzci.
,,Na zahradě musí pěstitel vypozorovat, co která rostlina potřebuje a jaká půda jí vyhovuje. Právě tohle mě naučila moje zahrada,“ říká kladenská zahrádkářka.
Přestože zahradničí už dlouhou dobu, pořád se necítí být dost zkušená. „Když si s něčím nevím rady, jdu se poradit s předsedou naší kolonie panem Tůmou, nebo dalším zkušeným zahrádkářem i funkcionářem Svazu zahrádkářů panem Sedlákem. Myslím si, že v žádném oboru nemůže člověk dosáhnout úplné dokonalosti. Vždy se má co učit,“ dodává paní Zdena, která se při pěstování svých plodin snaží vyhnout chemickým prostředkům a vše řešit přírodní cestou.
Paní Zdenka patří v celé kolonii Pod Průhonem k nejstarším zahrádkářům, ale zahradničení jí dává hodně radosti a uspokojení a pro svou zahradu vyloženě žije.
Luboš Hora-Kladno