Nakonec plný invalidní důchod
Po ukončení základní školy Dáša úspěšně vystudovala střední ekonomickou školu a po následné mateřské dovolené nastoupila do svého prvního i zároveň posledního zaměstnání úřednice na Okresním úřadu. Tehdy ještě neměla invalidní důchod, jen sníženou pracovní schopnost. „Když mi bylo tak 25 let, přibyly další zdravotní problémy, tentokrát s dýcháním. Jednalo se o astmatické onemocnění, které se projevovalo silnými záchvaty kašle i potížemi s dechem,“ říká Dáša. Ani tyto problémy však neměly být posledními. Ty nejzávažnější se dostavily krátce před Dášinou třicítkou. „Vše začalo pocity únavy, bolestmi kloubů na prstech u rukou i celkovou ranní ztuhlostí,“ vypráví paní Dáša. Vzhledem k tomu, že pracovala v kanceláři na počítači, klouby na prstech obou rukou začaly vypovídat poslušnost. Dáše se v zaměstnání i v pracovním kolektivu líbilo, psát na počítači už prostě nešlo, i když se bolest snažila houževnatá žena všemožně překonat. „Odborní lékaři mi zjistili tzv. revmatoidní artritidu,“ vysvětluje Dáša. Asi 10 měsíců byla v pracovní neschopnosti a v roce 2000 jí posudkoví lékaři přiznali plný invalidní důchod, dnes důchod III. stupně, aniž by o něj sama žádala.
Léky mají i negativní stránku
Později se revmatologické onemocnění začalo projevovat i v dalších -tentokrát již větších - kloubech v ramenou, loktech a nakonec i kolenou. Paní Dáša již měla vyložené potíže s pohybem a začala používat francouzské hole. „S ramenními i loketními klouby jsem podstoupila několik operací, nejprve artroskopických a později již vyloženě otevřených. Kolena, se kterými mám zatím menší potíže, operována nemám, ale chodí se mi špatně, zejména do schodů, kopců nebo do delších vzdáleností. Naštěstí mohu jezdit na kole a plavat, jinak bych neměla větší pohyb,“ uvádí Dáša. Posledních osm let jezdí každoročně do lázní, ale musí též užívat větší množství léků. Právě to se negativně projevuje i na jiných orgánech. „Potíže mám také se svaly, střevy, žaludkem. A dokonce i se srdcem, u kterého mi vápenatí chlopně,“ povzdychne si paní Dáša.
Dlouhodobý pobyt na psychiatrii
Jako by toho nebylo dost, osud si s paní Dášou nepěkně pohrává i v osobním životě. Zhruba před rokem jí zemřel otec a přibližně v téže době i její nejlepší kamarádka. Je čemu se divit, že přes nemalou houževnatost skončila Dáša v říjnu loňského roku v psychiatrické léčebně? „Můj celkový zdravotní stav, včetně psychických potíží, se přece jen zlepšil. V léčebně v Sadské jsem se po letech zase dostala do kolektivu lidí, který mi od přiznání invalidního důchodu tolik chyběl. Navíc se zde setkávám s lidmi, z nichž každý má nějaké problémy. Docela mě mrzí, že tu budu moci strávit už jenom leden, protože na únor mám naplánovánu další operaci - otevřenou revizi levého ramene,“ uzavírá sympatická paní Dáša. Popřejme jí, aby operace ramene dopadla co nejlépe.
Text i foto: Luboš HoraRevmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením. Autoimunitní onemocnění znamená, že základní příčina tkví v porušeném imunitním systému. Ten reaguje proti tkáním vlastního těla a poškozuje je, vyvolává v nich chronicky probíhající zánět. Na vzniku a rozvoji onemocnění se podílejí imunopatogenní mechanizmy. Neznámý antigen podněcuje tvorbu protilátek (např. revmatoidní faktor), které poškozují primárně měkké tkáně kloubu (synoviální membránu, šlachy, svaly). Začátek může být plíživý nebo akutní. V počátku bývá postižen jeden kloub nebo i více kloubů současně. Původní příčina, která u konkrétního člověka vyvolá rozvoj nemoci, není dosud známa. Hlavním škodlivým procesem je chronický nitrokloubní zánět. Ten je způsoben vstupem bílých krvinek do kloubu a projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Po nějaké době probíhající zánět vyústí v destrukci a deformaci kloubu. Revmatoidní artritida obecně je dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Toto onemocnění člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity a žít samostatný a nezávislý život. Přestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán v těle, například plíce, srdce nebo oči. Z kloubů jsou nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou. Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje asi 1 % populace, často se projevuje již v mladém věku. |