Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Grantový program Jihočeského kraje

4. 6. 2013

Díky penězům od kraje dostanou děti s postižením v Písku výtah, v Mladé Vožici zase s jejich pomocí rozšíří mateřskou školu.

Na bezbariérový přístup a výtah se mohou těšit handicapované děti, které navštěvují Dětský domov, Mateřskou školu, Základní školu a Praktickou školu v Písku. Mateřská škola v Mladé Vožici zase díky zvýšení své kapacity lépe uspokojí neustále stoupající poptávku rodičů po umístění svých dětí. Obě zařízení si investice do těchto projektů mohou dovolit i díky finančnímu příspěvku, který získaly z Grantového programu Jihočeského kraje - Podpora venkovského školství pro rok 2013.

Grantový program Jihočeského kraje

Program Podpory venkovského školství je určen pro v mateřské a základní školy zřizované obcemi a Jihočeským krajem. O celkem sedm milionů korun, které se mezi ně letos rozdělovaly, se ucházelo 34 žadatelů. Krajské zastupitelstvo 16. května rozhodlo, že vyhoví 16 z nich. O částku čtyři miliony korun určenou na bezbariérové vstupy se podělilo 10 zájemců, zbylé tři miliony připadly šesti zájemcům o výstavbu a rekonstrukci mateřských a základních škol.

„Snažíme se tím pomoci obcím, které jsou schopny ze svých rozpočtů financovat chod školy, ale na bezbariérová opatření už jim nezbývá. Zároveň tím chceme usnadnit situaci rodičům, pro něž je péče o postižené dítě velmi náročná a případné dovážení dítěte do vzdálenější školy jim situaci neusnadňuje. A v neposlední řadě chceme umožnit handicapovaným dětem navštěvovat školu v místě bydliště, v prostředí a kolektivu, který znají. Zdravé děti se navíc zařazením handicapovaného spolužáka do třídy učí toleranci a ohleduplnosti," uvedl náměstek jihočeského hejtmana Jaromír Slíva., s tím, že finanční příspěvky z tohoto grantového programu rovněž pomáhají zvyšovat současnou nedostačující kapacitu mateřských škol nebo je lze využít i ke stavbě školek nových.

Milion korun od kraje například putoval do Dětského domova, Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Písku na projekt nazvaný Bezbariérovostí ke vzdělávání, jehož náklady se pohybují kolem 2,4 milionu. „Peníze využijeme k vybudování bezbariérového vstupu do školy a výtahu, který v naší čtyřpatrové budově dosud chybí. Některé žáky tudíž musíme nahoru dopravovat pomocí schodolezu,“ popsal Ladislav Klíma, ředitel zařízení, které navštěvují děti se zrakovým, sluchovým, tělesným i mentálním handicapem.

V Mladé Vožici se zase díky půl milionu korun od kraje mohou radovat rodiče, kteří mají problém s umístěním svých dětí do mateřské školy. Za zhruba čtyři miliony tu totiž chystají rozšíření její kapacity. „Ta se má ze současných 115 zvýšit o 20 až 22 míst. Určitě to vítáme, dosavadní prostory nám už zdaleka nestačí,“ sdělila ředitelka školky Hana Váchová.

Mezi další úspěšné uchazeče o krajský grant se řadí například obec Tučapy s projektem Bezbariérový přístup – schodolez, či obec Řepice, kde se chystají zřídit novou mateřkou školu.

Kompletní přehled uchazečů o podporu z Grantového programu na podporu Venkovského školství pro rok 2013, o kolik peněz žádali, kolik jich nakonec dostali i celkovou cenu projektů najdete na portálu Jihočeského kraje.

Zdroj: www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |