Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Honza - Od boreliózy ke schizofrenii

8. 11. 2013

Osmatřicetiletý Honza je od dubna 2004 v plném invalidním důchodu. Trpí schizofrenií, která se částečně projevuje hlasy. Zrakové halucinace nemá. Než se lékařům tuto diagnózu podařilo odhalit, trvalo to celá dlouhá léta. Jeho choroba se totiž vyvíjela poněkud neobvyklým způsobem. „V sedmé třídě o prázdninách mě pokousalo kotě. Kvůli možné nákaze vzteklinou jsem musel absolvovat injekční léčbu v pražské nemocnici Na Bulovce,“ vzpomíná Honza. Nedlouho poté se u něj začaly projevovat nevysvětlitelné zdravotní problémy, se kterými si lékaři nevěděli rady. Teprve po zhruba tři čtvrtě roce, opět na Bulovce, zjistili že Honza onemocněl lymeskou boreliózou, která je již ve třetím stadiu. Lymeská borelióza postihuje klouby, nervy i srdce. Začali ho léčit a Honza mezitím začal studovat na průmyslovce. Do již tak složité situace pro mladého chlapce přišla další těžká rána. Ztratil otce, který náhle zemřel na následky úrazu v zaměstnání. Je čemu se divit, že se Honza po této osudové události psychicky zhroutil a dostal se znovu do nemocnice?

Honza - Od boreliózy ke schizofrenii

Smůla se mu lepila na paty

Honza byl dlouhodobě v kriticky špatnému psychickému stavu a nepodařilo se mu střední průmyslovou školu dokončit. Musel se tedy zaevidovat na Úřadu práce. „Několika různými zaměstnáními i rekvalifikačním kursem jsem pak prošel, ale po mámině těžké operaci jsem už byl psychicky tak vyčerpaný, že mě do nemocnice odvezli znovu,“ uvádí mladý muž. Trvalo několik let, než se Honza dal psychicky do pořádku. Dokonce se mu podařilo vrátit se na střední školu, tentokrát na obor jemu blízký. „Dva roky mi to tam docela šlo, ale když můj obor sloučili s jiným, znovu se objevily potíže a já na škole skončil,“ vypráví Honza. Jednoznačně smůla. Ta ho v tomto období ustavičně pronásledovala. Opět se vrátil do zaměstnání, ale jeho psychický stav se natolik zhoršil, že znovu skončil v nemocnici. Tam mu lékaři diagnostikovali schizofrenii a navrhli mu plný invalidní důchod. „Vzhledem k tomu, že jsem byl vážně nemocný a vyhlídky na zlepšení nebyly, potřeboval jsem nějakou finanční jistotu. Proto jsem s invalidním důchodem souhlasil,“ vysvětluje Honza. Dnes už je s nepřízní osudu vyrovnaný. Jeho trpělivost a houževnatost nakonec zvítězily. Denně za každého počasí chodí na procházky do nedalekého lesa. „Les a příroda vůbec působí na moji psychiku velmi pozitivně. V přírodě je mi nejlépe,“ uzavírá muž, kterého v minulosti osud tak těžce pronásledoval.

Text a foto: Luboš Hora

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. Postihuje více systémů, především kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce. Původcem onemocnění je bakterie Borrelia burgdorferi. V přírodě se vyskytuje u malých savců a lesní zvěře. Přenášečem na člověka je klíště obecné. Onemocnění je poměrně zdlouhavé, může trvat několik týdnů až několik let. Protože jde o infekční onemocnění, léčí se antibiotiky. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Pojmenována je podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 popsáno několik případů.

Schizofrenie (z řeckého skhizein - rozštěp; a phren - mysl) je závažné duševní onemocnění projevující se hluboce zkresleným vnímáním reality, progresivním (postupujícím) rozpadem myšlení, nezvyklým chováním a obzvláště sociálním stažením, či netečností. Celkové příznaky zahrnují halucinace, bludné představy, poruchy pozornosti, vůle, ochuzení citového a společenského života, narušení pohybové koordinace. U pacienta, jenž trpí schizofrenním onemocněním, dochází k rozštěpu, rozpadu mysli a celkovému úpadku osobnosti. Pacient bývá obvykle při všech typech schizofrenie vztahovačný, nedůvěřivý, mluví si pro sebe, vytváří vlastní, složitý svět, o jehož zákonitosti často opírá bludné přesvědčení aj. Citové strádání a posměch či pohoršování neznalých lidí pouze prohlubuje pacientovy problémy a schizofrenik se tím oprošťuje od společnosti v mnohem vyšší míře, což souvisí i se skutečností, že poměrně mnoho schizofreniků se ocitá v populaci lidí bez domova. K těmto zmiňovaným příznakům se občas přidružují i psychomotorické poruchy, tzv. katatonie (psychiatrický příznak projevující se mechanickým, bezúčelným chováním a strnulou, křečovitou, velmi proměnlivou hybností).

Asi třetina pacientů se zbaví projevů své poruchy docela, často na základě pouze ojedinělého záchvatu. Na další třetinu, občas i přes následující plnohodnotný život, čeká mírné množství relapsů a další třetina ve vyšší či nižší míře prožívá příznaky prakticky po celý život, a to i přes jakkoli vynaloženou snahu v psychiatrické péči.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |