Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ilja Feofanov

1. 10. 2019

Přes zdravotní handicap žije plným životem

Osmadvacetiletý Ilja Feofanov pochází z ruského Volgogradu. Ve svých 13 letech ale přesídlil natrvalo do České republiky, a to přímo do hlavního města. „Do Prahy jsme se z Ruska přestěhovali společně s matkou k jejímu příteli, který tehdy již v Česku žil.“ vzpomíná Ilja na zásadní změnu ve svém životě. Krátce po přestěhování se mu navíc narodil bratříček. V Praze chodil Ilja nejprve do ruské školy, kde se učil základům češtiny. Osmý a devátý ročník dokončil v 16 letech již na české škole.

Ilja Feofanov

Jisté psychické problémy měl Ilja již ve Volgogradu, ale nikdy se tam neléčil, první kontakt s psychiatrií byl až v České republice v 18 letech. Byl hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. „Měl jsem tehdy velmi silné stresy i vyložené bludy. Lékaři moji nemoc diagnostikovali jako paranoidní schizofrenii. Projevy nemoci mám doposud, ale již slabší a hlavně jsem se je naučil zvládat,“ uvádí Ilja, kterému byl už tehdy přiznán invalidní důchod III. stupně. Při něm nejen pracuje, ale i studuje, protože důchod je pochopitelně nízký, což je jistě zejména při životě v Praze problém. Ilja řešil tyto finanční potíže tím nejlepším způsobem. Přivydělával si na různých brigádách a dva roky též pracoval jako recepční.

Úspěchy na sportovním poli

Před čtyřmi lety byl však znovu hospitalizován. V Bohnicích se dozvěděl o fotbalovém týmu lidí s duševním onemocněním. Ilja měl vždy blízko k aktivnímu sportu. Již v Rusku závodně plaval i hrál tenis. Tým pod názvem Centrum duševního zdraví Praha trénuje jedenkrát týdně přímo v areálu psychiatrické nemocnice a též každý rok startuje na několika turnajích v České republice i v zahraničí. Asi před půldruhým rokem s ním začal Ilja pravidelně trénovat a brzy i jezdit na turnaje, protože patří k nejlepším hráčům týmu. Že je kvalitním fotbalistou dokazuje fakt, že byl vybrán do reprezentačního týmu lidí s duševním onemocněním na mezinárodní turnaj v britském Walesu. „Bohužel se turnaj konal v době, kdy už jsem byl zaměstnancem Dobrého místa, tak jsem nemohl jet. Ale už jsem s týmem CDZ Praha byl na turnajích v Německu a Rakousku. Největším zážitkem však pro mě byl letošní červencový velký mezinárodní turnaj EASI Cup 2019... bez předsudků! v Praze. Dokonce mě jako fotbalistu chtěli i v jiné organizaci podobně postižených lidí BAOBAB, která má též svůj fotbalový tým. Přestupovat nikam ale nebudu. Tým CDZ Praha i všichni moji kamarádi v něm, to už je pro mě srdeční záležitost,“ vysvětluje Ilja.

Našel pro sebe zajímavou práci

Letos se v nemocnici dozvěděl, že by zde mohl též pracovat jako peer a hned se přihlásil do výběrového řízení neziskové organizace Dobré místo, která v areálu bohnické nemocnice sídlí. Od roku 2018 realizuje tříletý projekt „Svépomocná skupina lidí s duševním onemocněním“, který pomáhá bývalým psychiatrickým pacientům po návratu z nemocnice znovu se začlenit do běžného života. Přestože ve výběrovém řízení bylo hodně zájemců, Ilja úspěšně prošel. Nejprve absolvoval potřebný kurs a od začátku července již pracuje jako peer. „Zatím spíše získávám zkušenosti, ale práce peera mě baví i zajímá a do budoucna si od ní hodně slibuji,“ říká mladý muž, který též úspěšně studuje třetím rokem dálkově české gymnázium. Na jeho slovech i činech je vidět, že Ilja Feofanov je přes svůj handicap nejen mimořádně aktivní v zaměstnání, studiu i sportu, ale i to, že je charakter.

Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |