Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Jaroslava Kasíková pro svou práci žije

11. 6. 2013

Devětačtyřicetiletá Jaroslava Kasíková z Kladna sice vystudovala střední školu textilní, ale prakticky celý život pracuje v úplně jiném oboru, totiž ve zdravotnictví a jemu blízké sociální oblasti. „Hned po škole jsem nejdříve nastoupila na mateřskou dovolenou a po ní jsem se už k vystudované profesi nevrátila. Začala jsem pracovat v úplně jiném oboru,“ vzpomíná paní Jaroslava. Jejím prvním zaměstnáním bylo místo sanitářky v kladenské nemocnici na oddělení dialýzy. Tam vydržela téměř 20 let. Když začala mít sama zdravotní problémy, byl jí v roce 2007 přiznán částečný invalidní důchod. Z nemocnice sice odešla, ale během tak dlouhé práce s nemocnými a zdravotně postiženými občany si vytvořila velmi vřelý vztah i mimořádně citlivý přístup k těmto lidem i k práci ve zdravotnictví. Z těchto důvodů také úspěšně absolvovala rekvalifikaci na lektorku a pracovnici v sociálních službách a od dubna 2012 začala pracovat jako vedoucí Poradenského centra pro sluchově postižené občany při SNN, které se nachází v rozsáhlém objektu pro postižené občany, známém pod názvem META, v Kladně.

Jaroslava Kasíková pro svou práci žije J.Kasíková - vedoucí centra

Prácovní náplň v Centru

Paní Kasíková se velmi obětavě i citlivě věnuje lidem se sluchovým postižením. „Moje práce v Centru obnáší nejen poradenskou pomoc sluchově postiženým, konkrétně v jakých případech se kam má kdo obrátit se svými problémy, ale zároven spravuji půjčovnu kompenzačních pomůcek, která funguje přímo v mé kanceláři,“ objasňuje svou hlavní pracovní náplň J. Kasíková. Kompenzačními pomůckami jsou především naslouchadla, ale též indukční smyčky, signalizace bytového zvonku, různé zesilovače, vibrační budíky i hodinky nebo zesílené telefony. Největší zájem je o baterie do naslouchadel a paní Kasíková též zprostředkovává jejich prodej, stejně jako servis a opravy samotných naslouchadel. Také zajištuje tlumočnické služby neslyšícím při jejich důležitých jednáních na úřadech, případně při soudních jednáních. Kromě poradenské, prodejní a půjčovní činnosti pořádá kladenské Centrum pro sluchově postižené občany též rekondiční pobyty, které trvají týden a uskutečňují se čtyřikrát do roka. „Naši klienti jezdí střídavě do Poděbrad, Janských Lázní v Krkonoších i Zdíkova na Šumavě,“ přibližuje další činnost organizace její vedoucí.

Nejen sluchově postižení

Jaroslava Kasíková dokáže s postiženými občany jednat mimořádně citlivě i ohleduplně, navíc při své práci nehledí na odpracované hodiny a finanční ohodnocení, a proto je v celém objektu METY známá a oblíbená. Popovídat a svěřit se se svými problémy k ní chodí i obyvatelé METY s jiným než sluchovým postižením. Pokud má zrovna trochu času, neodmítne nikoho a každého s účastí vyslechne a vždy je ochotna pomoci. „Práce v Centru mě vyloženě baví a jen velmi nerada bych dělala něco jiného. Obavy mám trochu z toho, že jsme organizací neziskovou a právě ,,neziskovkám“ současná obtížná společensko-ekonomická situace moc nepřeje. V krajním případě by z nedostatku peněz mohl provoz našeho Centra i úplně skončit. Vždyť celý loňský i letošní rok jsme financováni pouze z dotací města Kladna, jehož zastupitelům bych tímto chtěla velmi poděkovat,“ uzavírá obětavá i sympatická žena, která v pomoci postiženým občanům našla smysl svého života.

Text i foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |