Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Jiří Šturc

14. 4. 2016

Dlouhý a naplněný život

Kladenskému rodákovi Ing. Jiřímu Šturcovi je již 92 let. V současné době žije s manželkou Zdenkou v Domově pro seniory v Kladně. Jsou tam teprve rok, protože do svých jedenadevadesátin byl pan Šturc soběstačný a dokázal se postarat i o manželku, která měla závažné pohybové problémy. „Manželka má v obou kyčlích voperované endoprotézy a nedávno prodělala zlomeninu krčku, která je velmi nepříjemná a bolestivá. Jeden čas byla totálně nepohyblivá,“ říká pan Šturc, který se v té době o ni maximálně obětavě staral.

Jiří ŠturcJ.Šturc s manželkou

Věnoval se hudbě i sportu

Jiří Šturc je inženýrem v oboru hutnictví. Až do konce 60. let minulého století pracoval na kladenské huti Koněv jako vedoucí Nových válcoven. Pak ale přišel osmašedesátý rok a po něm období normalizace a krátce na to byl pan Šturc pro politickou nespolehlivost z této funkce sesazen. „Pracoval jsem pak jako technik v investicích, a to až do důchodu." vzpomíná dnešní senior, který po celý život žil mimořádně aktivně. Vždy měl zájem o hudbu a sám hrál na dva hudební nástroje - housle a trumpetu. Velkých úspěchů dosáhl i ve sportu. V mládí se věnoval boxu, když boxoval za velmi úspěšný tým BC Jahelka Kladno. S tímto oddílem se dokonce stal mistrem Čech. „To už je dávno. Přesný rok už si nepamatuji, ale vím, že to bylo někdy na začátku nacistické okupace za protektorátu. Já byl ale jen členem vítězného týmu." nešetří skromností pan Šturc.

Z města na chalupu a zpět

Když v roce 1983 odešel pan Šturc do důchodu, přenechali s manželkou svůj kladenský domek dětem a přestěhovali se na chalupu v obci Hřebečníky na Rakovnicku. Oba rychle přivykli venkovskému způsobu života, chovali prasata, husy, kachny, slepice, sušili sena. „Horší to bylo, když obec zasáhly ničivé povodně. naše chalupa byla tenkrát zatopena. Bylo to zlé, ale do kolen mě to nesrazilo,“ říká pan Šturc. Poničenou chalupu si dokázal sám opravit a oba manželé tam žili ještě řadu let. Když paní Zdenku začaly trápit pohybové problémy, byl pobyt na venkovské chalupě stále složitější, i když se manžel o ni obětavě staral. Sám ale překročil devadesátku, a tak se rozhodli pro Domov pro seniory. Ten v ulici Františka Kloze je už na Kladně pojmem. Všichni jeho obyvatelé si ho velmi pochvalují. Nejinak pan Jiří Šturc. „Máme tu s manželkou samostatný byt jen pro sebe a to nám mimořádně vyhovuje. Je tu skvělá péče, hodný a obětavý ošetřující personál. O nic se nemusíme starat, jídlo nám přinesou až na pokoj. Je dobré a je ho až nadbytek. Občas chodíme s manželkou na procházku, já si také zajdu zaplavat do kladenského Aquaparku. Často se tu konají nejrůznější kulturní i společenské akce, jinak si rád čtu, dívám se na televizi a hrozně rád luštím křížovky i sudoku. Máme dvě dcery a hodně vnoučat i pravnoučat a ti nás často navštěvují,“ pochvaluje si pan Šturc společné rozhodnutí přestěhovat se z chalupy zpět do Kladna do Domova pro seniory.

Text i foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |