Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Kafe bez příchuti charity

15. 9. 2014

Fokus Kafé Teplice funguje už čtyři roky v bývalé restauraci Septim ve středu Teplic. Na chráněných místech tu pracují duševně nemocní lidé, ale na vývěšní štít si to kavárna nedává. „Bylo by nedůstojné, aby k nám lidé chodili dělat charitu,“ říká provozní a terapeut Josef Fujan.

Kafe bez příchuti charityFujan kavárna exteriér

Práce v dobré kavárně

Jaroslav Rosický pracuje v kavárně na chráněném místě už od jejího vzniku. V útulném prostředí se ho ptám na několik otázek z jeho života s nemocí, především ale na to, jak se mu v kavárně líbí: „Dříve jsem pracoval pět dní v týdnu, a to na mě bylo moc, teď mám týdně tři směny. Někdy mi tu je smutno, třeba když nepřijdou zákazníci. Stojíte tu oblečený, venku je krásně a nikdo nejde. Naštěstí se to už moc často nestává. Kolektiv tu máme dobrý, respektujeme šéfa, ale není to jako v normální práci, že by vám někdo dupal na krk.“ Jaroslav se léčí z nemoci ze schizofrenního okruhu, posledních deset let je v stabilizovaném stavu. „Je moc důležité, že člověk může něco dělat, že nesedí doma a neužírá se nudou. Taky výdělek tu není špatný a k invalidnímu důchodu se hodí,“ popisuje čerstvý čtyřicátník hlavní motivace, které ho k práci ve Fokus Kafé přivedly.

Koláče i na víkend

Kromě toho, že Fokus Kafé funguje jako tradiční kavárna, nabízí i mnoho zajímavých služeb navíc. „Protože si pečeme vlastní sladké i slané pečivo, rozhodli jsme se rozšířit naše služby o službu pečení na víkend. Zákazník může u nás v kavárně ochutnat koláč nebo štrůdl a nechat si upéct celý plech na rodinnou oslavu. Prostě nám přes týden zavolá a v pátek si objednané pečivo vyzvedne, a nemusí strávit celé sobotní dopoledne přípravami,“ popisuje jednu z inovací provozní kavárny Josef Fujan a pokračuje: „Evropský sociální fond nás podpořil v rámci projektu „Komplexní příprava osob se zdravotním postižením“. My ale chceme, aby k nám lidé chodili za kvalitními službami, proto tento fakt před zákazníky nezdůrazňujeme. Snažím se vést kavárnu tak, aby byla soběstačná, aby se k nám lidé vraceli bez pocitu, že nás musí podpořit. Profesionalita je u nás na prvním místě, i když se nevyhýbáme ani tematickým výstavám a projekcím, věnovaným lidem s duševním postižením.“

Kavárníkem nemůže být každý

Cesta do kavárny je pro duševně nemocné docela dlouhá. Nejprve musí půl roku dojíždět do nedalekého Ústí nad Labem na rekvalifikační program, v průběhu kterého se zdokonalí v mnoha činnostech, ať už kuchařských nebo číšnických. Teprve po úspěšném absolvování tohoto programu se mohou ucházet o místo v kavárně, kde ještě první dva měsíce pracují jako dobrovolníci. Podle Josefa Fujana to ale není na škodu, on sám se gastronomii věnoval na hotelové škole čtyři roky. „Necelého tři čtvrtě roku je podle mě přiměřená doba na to, aby se do kavárničení člověk dostal. Někdo si myslí, že v kavárně může pracovat každý, já jsem jiného názoru. Aby byly služby profesionální, je potřeba taky něco umět. Řezníkem se taky nestane člověk tím, že vezme do ruky nůž,“ uvádí Josef Fujan. Kdo ale úspěšně projde celým programem, může se těšit na stabilní chráněné místo a není omezen lhůtou na rekvalifikaci, jako v jiných čistě tréninkových kavárnách.

  • Fujan kavárna interiér

Týdny pro duševní zdraví

Stejně jako loni se i letos zapojí kavárna do celorepublikových Týdnů pro duševní zdraví. Proběhne tu výstava „Život pod igelitem“ teplického rodáka Tomáše Vaňka, který se tak vrací do rodného města se svojí počítačovou grafikou. Obrázky jsou fotografie lechtivých filmů snímané přes poloprůhledný igelit a dále upravované v grafickém editoru tak, aby přinášely silný estetický zážitek. Tomáš Vaněk se také léčí ze schizofrenie, na jeho díle je však především poznat talent a nevšední vnímání krásy. Na programu je také promítání filmu „Paralelní životy“, dokumentu Kláry Jakubové, který se věnuje problematice zaměstnávání osob s chronickým duševním onemocněním v České republice i jinde v Evropě. S režisérkou budou moci diváci-návštěvníci kavárny o filmu také diskutovat. Na tuto slavnost se těší nejen duševně nemocní z Teplic a okolí, ale i pracovníci v čele s vedoucím kavárny Josefem Fujanem: „Je to pro nás svátek, plánujeme program už od jara, těšíme se nejen na tyto akce, ale také na představení divadel v rámci rodinného setkání Fokusu. Oslavou čtvrtých narozenin kavárny tak 3. října vyvrcholí Týdny pro duševní zdraví v Teplicích.“

Michal Kašpar

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |