„Lidé se na občanskou poradnu obracejí nejčastěji s dotazy spojenými s insolvencí a jejími následky jako jsou exekuce, problémy s vymahačskými firmami nebo oddlužovacími společnostmi,“ uvádí ředitel AOP Stanislav Skalický a dodává, že se pracovníci snaží s klientem probrat, jaké jsou jeho možnosti a následně navrhují přijatelná řešení a informují klienta o možných důsledcích. Podle Skalického jsou příčiny zadlužování v podstatě dvě. Za prvé si za to může člověk sám svou nerozumností, druhá věc je mediální masáž poskytovatelů půjček. „Klasické jsou půjčky na vánoční dárky. Lidé se pak v lednu a únoru diví, co to podepsali. V občanských poradnách se tato skutečnost projeví až mnohem později, protože lidé často ignorují výzvy k zaplacení,“ varuje Skalický. Lidé si také nevšimnou ostatních poplatků, sankcí za opožděné platby nebo rozhodčí doložky. Některé organizace urgují dluh až po letech, čímž se dlužná částka navyšuje.
Půjčky jsou výnosný byznys
Na Vysočině v současnosti funguje sedm občanských poraden (OP). „Chodí k nám i lidé, kteří k dluhům přišli jako slepí k houslím. Např. nezaplatíte složenku, protože jste se přestěhovali. Za několik let se věřitel ohlásí a dramaticky vám to spočítá,“ konstatuje Alena Slavingerová, ředitelka OP Jihlava. „Není to jen záležitost nezodpovědných lidí. Stačí, když člověk přijde o práci nebo onemocní, a začne se propadat. Jde i o nastavení společnosti. Z půjček se stal výnosný byznys pro lidi, kteří na tom parazitují,“ dodává Slavingerová. Podle jejích slov se z nenápadné půjčky 10 000 korun může stát i půl milionový dluh. Záleží na čase, na tom co podepíšete, poplatcích, penále, něco stojí právník, věřitele, exekutor a soud. „I z korunových záležitostí se tak stávají tisíce. Vím o případu, kdy dotyčný člověk nezaplatil hned pokutu za černou jízdu v MHD, a po nějaké době se pokuta vyšplhala až na dluh 16 000 korun,“ varuje A. Slavingerová.
Lidé se zadluží i kvůli hlouposti
Na Třebíčsku, kde je vysoké procento zadlužených, běží v současnosti projekt z fondů Evropské unie „Podpora sociálně vyloučených lokalit na Třebíčsku“. Mezi tyto lokality patří Třebíč, Ohrazenice a Kojetice. Projekt běží od března roku 2011 a potrvá do února roku 2013. Jeho náklady činí čtyři miliony korun. V Kraji Vysočina je v současnosti 12 sociálně vyloučených lokalit, kde mají dluhy prakticky všichni. „Dealeři obcházejí dům od domu a nabízejí půjčky. A lidé se zadlužují, aniž by přemýšleli, zda jsou schopni splácet. Když neplatí, mají exekutora na mzdu, na sociální dávky, exekuci na nemovitost. Pak to řeší tím, že pracují načerno,“ uvádí Hana Chloupková, vedoucí OP Třebíč. Podle ní lidé často netuší, že pokud si vezmou půjčku v situaci, kdy nejsou schopni splácet, dopouštějí se úvěrového podvodu. Podle jejích slov jsou rizikové i různé pojistky a stavební spoření, úvěr na nemovitost vidí jako rozumný. „Lidé se na nás obracejí pozdě. Často už je na ně uvalena exekuce. Málokdo se přijde poradit, než si půjčku vezme,“ říká Chloupková.
Z malé půjčky může narůst velký dluh
Podle Aleny Slavingerové je důležité vyučovat tuto problematiku již na základních školách. Tento projekt je podpořen z Fondu Vysočiny v rámci prevence kriminality. „Kraj Vysočina tuto prevenci prováděnou občanskými poradnami velice vítá. Snažíme se je podporovat dotacemi,“ uvádí Josef Pokorný z oddělení krizového řízení a bezpečnosti Kraje Vysočina. „Největším problémem jsou spotřebitelské úvěry u nebankovních společností. Přibývá lidí, které situace tlačí do rohu a tyto případy jsou čím dál složitější, “ dodává Alena Slavingerová a přidává několik rad. Pokud se lidé rozhodnou koupit věc na půjčku, měli by si vybrat produkty, které mají delší životnost, než bude délka splácení úvěru. Velmi nerozumné jsou např. půjčky na dovolenou nebo na vánoční dárky. Lidé by měli dobře promyslet svou finanční situaci a být velice rozvážní a zodpovědní. Podlehnutí pocitu, že musí za každou cenu něco koupit, může skončit zadlužením. Neuvažují už o tom, že se jim půjčená částka, byť by nebyla velká, navýší o úroky a další poplatky. Dělají chyby při podepisování smluv s věřitelem, kdy si nepřečtou mnohdy velmi tvrdé podmínky půjčky. Do poradny přicházejí v situaci, kdy nemohou dál splácet a věřitel je straší exekucí. Připravuje se změna legislativy v tom smyslu, kdo bude moci vykonávat pozici rozhodce. V současné době bývá rozhodce často spřízněn s věřitelem. Je nutné dávat si pozor i v případě dědictví. Stává se, že na dědictví je dluh a nový majitel to neví. Často se v takovém případě připočítávají vysoké úroky a penále. Důležité je také vědět, zda půjčku nemá váš partner. Ani banky neinformují o skutečnosti, že jeden z manželů podepsal směnku.