Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Komunitní centrum Svazu postižených civilizačními chorobami v Kladně

11. 6. 2013

Kladenské Komunitní centrum Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR je občanským sdružením a neziskovou organizací, která vznikla po rozpadu Svazu invalidů v roce 1990. Sídlí v Kladně-Rozdělově, v ulici Vítězná 2960. Vedoucí Komunitního centra je Blanka Lorberová, která tuto funkci vykonává dobrovolně bez nároku na jakoukoli finanční odměnu již od roku 2000. „V současné době máme zaregistrováno v naší pobočce zhruba 200 členů, ale služby poskytujeme i lidem u nás nezaregistrovaným. Prakticky všichni naši klienti jsou lidé v seniorském věku a jejich věkový průměr se pohybuje kolem 78 let,“ uvádí paní Lorberová.

Komunitní centrum Svazu postižených civilizačními chorobami v KladněV čele vedoucí centra paní Lorbelová

Asistenční služba a rekondiční pobyty

Lidé s civilizačními chorobami jsou především kardiaci, diabetici, astmatici, alergici, občané po cévních příhodách, s roztroušenou sklerózou, onkologickým onemocněním i někteří další. Kladenské pobočka poskytuje svým klientům asistenční službu, a to zcela zdarma. Asistenční služba je přitom velmi pestrá. Patrně nejdůležitější její částí jsou doprovody méně schopných občanů k lékařům, na úřady i na individuální vycházky. „Máme v organizaci jenom dvě odborně vyškolené asistentky, které pracují na částečný pracovní úvazek. Proto ani není možné vyhovět všem požadavkům,“ vysvětluje vedoucí Komunitního centra. Součástí asistenční služby jsou i společenská setkání členů organizace, která se konají dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, a jsou spojena s příjemným posezením s hudbou, zpěvem i tancem. Tato setkání bývají zejména u žen velmi oblíbená. Organizace též zařizuje rekondiční pobyty. Ten zatím poslední se uskutečnil v květnu letošního roku, kdy 55 kardiaků odjelo s odborným lékařským doprovodem i odbornými cvičitelkami do Stráže pod Ralskem v severních Čechách.

Práce s počítačem, ukázky sebeobrany, cvičení

V kanceláři kladenské pobočky jsou členům k dispozici čtyři počítače s internetem a klienti mají možnost v dopoledních hodinách zdarma na počítačích pracovat. „Součástí naší práce je i snaha zařídit umístění potřebných seniorů do domovů důchodců, stejně jako sociálně-právní poradenství,“ uvádí vedoucí Centra. Kladenská pobočka na velmi dobré úrovni spolupracuje s Městskou policií a každý poslední čtvrtek v měsíci se členové organizace mohou zúčastnit odborných přednášek a dokonce i ukázek způsobů sebeobrany seniorů v případě napadení, která v současné době jsou žel čím dál tím častější. Členové organizace se stejnou chorobou mají své vlastní kluby, například kardiaci se scházejí pravidelně každé pondělí v tělocvičně základní školy, kde se pod vedením školené cvičitelky Aleny Varhaníkové věnují zdravotnímu cvičení. Svůj klub mají i diabetici. „Jako každá nezisková organizace máme samozřejmě i my problémy s penězi. V současné době jsme financováni pouze z našeho pražského Centra Služeb. Velmi bychom uvítali jakéhokoli, třeba jen drobného sponzora,“ uzavírá předsedkyně kladenské organizace Blanka Lorberová.

Text a foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |