Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Láďa - Chce být prospěšný a užitečný

18. 2. 2013

Ladislavu Čurejovi z Kladna je dvaadvacet let, je slabozraký a částečně hluchoněmý. Především hluchoněmost mu způsobuje problémy v komunikaci s jinými lidmi. Proto s ním ven většinou chodí vždy někdo z rodiny. Láďa žije s maminkou, která se o něho zodpovědně a obětravě stará. Má ještě o tři roky mladší sestru Zuzanu, která je zcela zdravá. „Ládík trpí slabozrakostí už od narození, hned po porodu u něj zjistili šedý zákal a vysoký nitrooční tlak,“ říká Jiřina Čurejová.

Láďa - Chce být prospěšný a užitečný

Do tří let to bylo zlé

„Ládík měl hlavní problémy se zrakem do tří let. To musel každým rokem prodělat operační zákrok na snížení vysokého nitroočního tlaku. V kritických stavech dokázal rozeznávat jen světlo a tmu. Ve třech letech mu lékaři udělali plastiku levé oční čočky. Zrak se mu po tomto implantačním zákroku začal rychle zlepšovat. Od těch tří let již žádný operační zákrok nemusel podstoupit. Musí si ale denně kapat do očí kapky na snižování tlaku v očích a dvakrát do roka chodit na pravidelné kontroly v pražském Motole,“ popisuje maminka. Přesto na levé oko dnes Láďa vidí podstatně méně než na pravé, a celkově hůře na blízko. Vidí tak, že se může sám pohybovat i venku, převážně v místech která dobře zná.

V dětství téměř nemluvil

V šesti měsících lékaři zjistili, že malý Láďa na obě uši neslyší. Proto hned dostal speciální sluchadla a s jejich pomocí se nejprve naučil vnímat a rozlišovat různé zvuky. Horší bylo, že kvůli problémům se sluchem do devíti let neuměl téměř mluvit. Naučil se ale komunikovat s pomocí znakové řeči, kterou se dorozumívá i v současnosti. V devíti letech prodělal operaci Kochleárního implantátu a začal se učit normálně mluvit. Protože si ale příliš zvykl na používání znakové řeči, dává jí při komunikaci i nadále přednost. „Syn se snaží sice mluvit, ale řeč je dost nesrozumitelná. Já se naštěstí znakovou řeč také naučila, stejně jako jeho sestra Zuzana, takže se vzájemnou komunikací nemáme problém,“ vysvětluje paní Čurejová.

Škola a dospívání

Láďa nejprve navštěvoval specielní mateřskou školu pro slabozraké v Berouně a poté specielní základní školu ,,Sluníčko“ v Unhošti. Hned v 18 letech mu přiznali plný invalidní důchod. Do té doby o něho pečovala maminka, pobírala příspěvek na osobu blízkou, takže nemusela chodit do zaměstnání. Po přiznání invalidního důchodu však paní Čurejová o tyto příspěvky pochopitelně přišla. Dnes si proto shání zaměstnání a také si dodělává posledním rokem střední školu a připravuje se na maturitu. „Přestože Láďa pobírá plný invalidní důchod a pracovat by nemusel, snaží se být prospěšný a užitečný. Od poloviny loňského roku pracuje v chráněné dílně v kladenském objektu pro postižené META. Loni přitom pracoval na plný úvazek, od začátku letošního roku pracuje na šest hodin denně. Práce se mu líbí. Má výhodu v tom, že jeho mistr a dva spolupracovníci jsou též sluchově postižení a může s nimi komunikovat znakovou řečí, která mu přece jen podstatně více vyhovuje,“ uzavírá Jiřina Čurejová.

Nitrooční tlak (NO tlak) je zkráceně tlak uvnitř oka. Normální hodnota nitroočního tlaku se pohybuje v rozmezí 1,3 až 2,9 kPa, což znamená 10 až 20 mmHg (rtuťového sloupce). Tlak uvnitř oka je u zdravého člověka poměrně stabilní, změní se jen o několik málo bodů během dne.

Jak se vysoký nitrooční tlak projeví?

Pacienti si lehkého zvýšení tlaku nevšimnou. Velké zvýšení nitroočního tlaku může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi oka a hlavy, často i celkovým zchvácením, nevolností a zvracením. Potom může jít o takzvaný akutní glaukom, kdy je nutné okamžitě vyhledat očního lékaře, oku bezprostředně hrozí oslepnutí. Zvýšená hodnota NO tlaku může signalizovat začínající nebo pokročilý glaukom (zelený zákal). Naopak snížená hodnota potom např. diabetické kóma nebo nějakou formu zánětu.

Nitrooční tlak lékař změří při podezření na nějakou oční vadu, zvýšení nebo snížení může zjistit už při palpaci (pohmatu), dnes se ale především v očních ordinacích a na klinikách používá speciální oftalmologický manometr, který s velkou přesností změří hodnotu tlaku.

Je známa schopnost konopí snižovat dočasně nitrooční tlak. Některé studie prokázaly, že konopí dokáže dočasně, na dobu několika hodin, snížit nitrooční tlak cca o 10-30 procent.

Šedý zákal (neboli katarakta) je nemoc oka, kdy se čočka zakalí a pacient vidí, jako by se díval přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Projevuje se postupným zhoršováním zraku. Postižení zraku u šedého zákalu řešíme operačně. Zkalenou oční čočku chirurg odstraní a na její místo implantuje čočku umělou. Tento zákrok je dnes prováděn ambulantně, bez celkové narkózy, je velmi šetrný a má prakticky okamžitý efekt. Velmi často se pacient obejde bez některých brýlí, dokonce je možné implantovat i multifokálni umělou čočku.

Ve světe je dnes i přes pokročilou moderní léčbu šedý zákal stále jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích. Podle Světové zdravotnické organizace je šedý zákal celosvětově zodpovědný za 48% případů slepoty v dospělosti (okolo 18 miliónu lidí).

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |