Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ladislav Švamberk

20. 11. 2015

Muž jako osobní asistent je rarita

Devětapadesátiletý Ladislav Švamberk z Brandýsku u Kladna je ve svém zaměstnání tak trochu raritou. Pracuje totiž jako osobní asistent v Centru pro zdravotně postižené a seniory o.p.s. /dále CZPS SK/ Kladno. Jedná se přitom o zaměstnání, které vykonávají především ženy. „Však se také všichni z mého okolí velmi divili, když jsem se na to dal,“ říká pan Ladislav s úsměvem.

Narodil se sice v jižních Čechách na Protivínsku, ale během svého života se často stěhoval, až zakotvil v Brandýsku u Kladna. „Tady jsme s manželkou před dvěma lety koupili rodinný dům,“ uvádí muž, který se původně vyučil automechanikem, pak pracoval ve stavebnictví i na poště, a při zaměstnání si udělal střední pedagogickou školu s maturitou.

Po překročení padesátky se ocitl krátkodobě bez zaměstnání, ale nezahálel a udělal si při Úřadu práce rekvalifikaci na pracovníka v sociálních službách.

„V rámci rekvalifikace jsme měli povinnou praxi a tu jsem absolvoval v kladenském CZPS SK. Tam se mi moc líbilo a poté, co jsem rekvalifikaci zakončil a vedoucí centra Martina Hrubá projevila o mě zájem jako o stálého zaměstnance, nebylo vlastně co řešit,“ vysvětluje pan Ladislav způsob, kterým se dostal k pro muže netradičnímu zaměstnání.

Ladislav Švamberk Pan Švamberk s paní Hrubou

Práce v terénu

Pan Švamberk jako osobní asistent pracuje především v terénu, tj. osobně dochází do domácností lidí se závažnějším zdravotním postižením a také seniorů, kteří se již zcela nedokáží sami o sebe postarat, ani nemají nikoho z příbuzných, kdo by se o ně staral. Práce je to jistě velmi záslužná a je smutné, že finančně značně podhodnocená. „Mám osobně dva stálé klienty, ke kterým docházím, i když říkám osobně, není to tak docela, protože v případě potřeby u nich zaskakují mé kolegyně ze zaměstnání. Jinak se u klientů střídáme,“ vysvětluje pan Ladislav. Návštěva domácností potřebných klientů spočívá v pomoci s nákupy, úklidem, pomocí s hygienou, ale třeba i s osobním doprovodem k lékařům a jednání na úřadech nebo i jen na běžné procházky a posezení třeba v parku, nebo cukrárně. „Snažíme se především maximálně vyhovět momentálním potřebám klientů. Někdy stačí si s osamělým člověkem jen přátelsky popovídat a nešetřit vlídným slovem, které potěší i pohladí. Já sám mám jednoho pána z mého rodiště z Protivínska a rádi si oba společně zavzpomínáme na rodný kraj,“ říká pan Švamberk. Klienti CZPS SK přitom spadají do všech věkových kategorií od handicapovaných dětí až po vyložené seniory. „Tato práce mi opravdu vyhovuje, považuji ji za smysluplnou a potřebnou. Navíc máme skvělý pracovní kolektiv a výbornou vedoucí paní Hrubou, která je svým lidským přístupem k postiženým a seniorům skutečně ženou na pravém místě. Třebaže si myslím, že tato práce je finančně nedoceněná, sám ji nemíním změnit,“ uzavírá osobní asistent Ladislav Švamberk.

Text i foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |