Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Lenka Nagyová - Jediné co neumím, je se vzdát!

23. 11. 2012

Lence Nagyové z Kladna je 56 let a již více než dvě desetiletí je prožívá jako žena zcela nevidomá. Zrak ztratila v průběhu života především díky velmi silné a v rodině dědičné cukrovce. Mimo to se na ztrátě zraku patrně nemalou měrou podepsal i šedý zákal. Ten jí během let 1889-1990 odoperovali a současně implantovali umělé oční čočky. ,,Po této operaci a implantaci jsem viděla, třebaže s pomocí slabých dioptrických brýlí, úplně perfektně. Dokonce jsem mohla bez problémů i řídit auto,“ vypráví paní Lenka. Štastné období pro ni trvalo ale jen krátce. Dva roky po operaci se jí zbortily oční sítnice a téměř naráz přitom zcela oslepla. Tím horší pro ni bylo vyrovnávat se znovu se ztrátou zraku. Ale Lenka prokázala svou maximálně houževnatou i bojovnou povahu.

Lenka Nagyová - Jediné co neumím, je se vzdát!

Ještě že jsou zvukové knihy

Hned po ztrátě zraku se stala členkou kladenské organizace nevidomých. ,,S touto organizací, která se tehdy jmenovala Česká unie nevidomých a slabozrakých, jsem se zúčastnila rekondičního pobytu. Tam jsem se začala učit chodit a orientovat se s bílou holí,“ vzpomíná na těžké začátky Lenka. Nedlouho poté začala také dojíždět do Prahy do organizace Tyfloservis, kde se zase začala učit základům Braillova písma. ,,Dojížděla jsem tam ale jen dva a půl měsíce a zbytek se doučila doma, jako samouk. Asi po půl roce učení jsem v Braillově písmu už dokázala číst,“ uvádí paní Nagyová. Nastal však další problém. Vzhledem k silné cukrovce má sníženou citlivost v prstech, trpí tzv. diabetickou neuropatií, a nedokáže proto v Braillově písmu číst dlouho. Protože je Lenka Nagyová velkou milovnicí literatury, historie i umění, spoléhá především na zvukový typ knih. V této oblasti se dokonce rozhodla pomoci i jiným lidem, kteří byli v minulosti zvyklí hodně číst a v důsledku horšícího se zraku nebo úplné slepoty už nemohou číst normální knihy. Především díky ní funguje ve Středočeské vědecké knihovně Kladno oddělení zvukové knihy. Lenka Nagyová knihy dle přání zrakově postižených čtenářů vybírá a nakupuje.

Iris jako oční duhovka i duha

V oblasti literatury, historie i umění má Lenka velké vědomosti, což dvakrát prokázala v někdejší oblíbené televizní soutěži ,,Milionář“, respektive ,,Chcete být milionářem?“. Tam vyhrála díky svým až mimořádným znalostem skutečně vysokou finanční částku. Kromě toho je i veřejně a společensky činná. Zhruba před šesti lety založila Občanské sdružení Iris, jehož je od té doby předsedkyní. „Iris proto, že se tak jmenovala moje první vodící fena, iris latinsky znamená duhovka v oku, ale byla to i staroegyptská bohyně duhy,“ vysvětluje paní Nagyová. Vedle práce pro jiné podobně postižené lidi, se Lenka Nagyová starala mimořádně obětavě i o svou velmi starou maminku, která trpěla Alzheimerovou chorobou. Maminka v letošním roce zemřela a tato ztráta je pro osudem silně pronásledovanou Lenku Nagyovou další těžkou ranou. V těchto chvílích je pro ni velkou oporou její druhá vodící fena Aša, na kterou je Lenka silně citově upjatá. Ale život jde dál. Svým životním heslem: Jediné co neumím, je se vzdát! se i nadále řídí více než přesvědčivě a statečně.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |