Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ljuba Pavlů - Nevzdává boj s nemocí

26. 6. 2013

S Ljubou Pavlů jsem se poprvé setkala v září v roce 2001 u jídelního stolu v Psychiatrické léčebně Horní Beřkovice. Přestože prožívala zrovna smutné období, snažila se u stolu na mě usmívat. Protože jsem se mezitím stala redaktorkou portálu Lidé mezi lidmi, nedalo mi to, a po letech jsem se vypravila Ljubu navštívit, aby mi sdělila, jak se jí daří po propuštění z léčebny, jak se snaží žít s nemocí - jakou je paranoidní schizofrenie, kterou trpí.

Ljuba Pavlů - Nevzdává boj s nemocíLjuba Pavlů

Původem z Ukrajiny

Ljuba Pavlů se narodila na Ukrajině ve městě Domašeno, ale již od svých devatenácti let žiji v České republice. „Mám zde také sestru, která bydlí v panelovém domě na Kladně a nevlastní babičku, která bydlí v Libovicích naproti našemu domku. V Čechách bydlím již 21 let, žije se tu lépe než-li na Ukrajině. S manželem vychováváme čtyři děti, nejstarší je Renata 15 let, Martin 13 let, Davidovi je 11 let a Dima je devítiletý. Děti společně navštěvují základní školu ve Slaném, kam dojíždí autobusem. Manžel jezdí autem pracovat do Chomutova a já jsem žena v domácnosti. Vařím a hlídám děti, uklízím doma, pomáhám jim s domácími úkoly do školy. Je to velká zodpovědnost. Ve škole se děti učí a mluví česky. Děti mi pomohly, když jsem nevěděla jak dál a zhroutila se. Dříve jsem chodila uklízet, mám jen základní vzdělání. Na Ukrajině se mluví třemi jazyky: ruštinou, ukrajinštinou a rusínštinou. Moje děti se učí a mluví česky,“ vypráví paní Ljuba.

Ze strachu o nejbližší

Ljuba Pavlů byla v Horních Beřkovicích celkem třikrát, bývá tam hospitalizovaná tak dvakrát do roka. To už je na přiznání invalidního důchodu. Byla u lékařské posudkové komise, kde brali ohledy na to, že pochází z jiné země. „V podstatě bych na invalidní důchod měla mít nárok stejně, jako bych byla české národnosti. Léky mi pomáhají a snažím se je užívat pravidelně. Lékaře – obvodního psychiatra – navštěvuji jedenkrát za měsíc v ordinaci na Kladně. Manžel mi hodně pomohl, jezdil za mnou do léčebny, říkal mi, že to do budoucna bude dobré, děti mě také podpořily a pomohly mi. Mám pocit, že mám pro koho žít a nevzdávám boj s nemocí,“ svěřuje se paní Pavlů. V jejich domácnosti chovají tři kočky a jí velmi pomáhá práce na zahrádce za domkem, kde dětem vysadila maliny a jahody. Také se může opřít o početnou rodinu, doma byly tři sestry a dva bratři. „Poprvé se u mně paranoidní schizofrenie projevila z toho důvodu, že jsem měla strach o bratra, který zůstal na Ukrajině. Byl nemocný, rozvedl se a začal pít. Já jsem napsala dopis a pak jsem sebe začala obviňovat, proč jsem ten dopis napsala, začala jsem brečet, nespala jsem a byla jsem hodně unavená, myslela jsem si, že jsem tak neměla dělat. Objevily se u mě myšlenky podezřívavosti a úzkostné stavy,“ svěřuje se Ljuba. Ona sama by si přála, aby mohla fungovat tak jako dříve, než onemocněla.


Lenka Nováková

Paranoidní schizofrenie je zřejmě nejznámějším a nejčastějším typem schizofrenního onemocnění. Postižený trpí bludy, pocity, že je neustále pronásledován, je nesmírně vztahovačný a má tendenci zveličovat nepodstatné projevy svého okolí a považovat je za hrozbu pro svoji vlastní osobu. Převažují halucinace, především sluchové (slyšení hlasů, které se o dotyčném baví, komentují jeho chování, případně mu přikazují). Jeho chování je zapříčiněno nadměrným příjmem informací, mezi nimiž nemocný mozek vytváří nesouvislé spoje a asociace, které poté zodpovídají za bludy, paranoiu i nezvyklé chování.

Mgr. Lenka Nováková

Mgr. Lenka Nováková

Původním povoláním zootechnička, má velmi kladný vztah ke zvířatům, což je vidět i v její výtvarné tvorbě. Postupně během života prošla řadou zaměstnání. Aktuálně pracuje pro Dobré místo, o.s. }

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |