Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Lukášek - Maminka má pro něho krásné sny a projekty

2. 8. 2013

Lukášek, který bydlí v Zábřehu na Moravě, je postižený po dětské mozkové obrně. Je nepohyblivý od pasu dolů, má středně těžkou mentální retardaci a trpí spánkovou epilepsií. Je to ale velký bojovník a má štěstí, že při něm stojí a pomáhá mu celá rodina, hlavně maminka se o něj nepřetržitě stará. Životní příběh malého Lukáška mně oslovil natolik, že jsem se rozhodla zapojit se i pro něho do akce „Sbírání víček od Pet lahví“. Při této akci může pomoci opravdu každý a nebude ho to nic stát. Stačí jen sbírat víčka od Pet lahví, ale musí být pouze od minerálek, sirupů nebo mléka. Nesmí být například od aviváží, léků a jiných chemikálií. Víčka se shromažďují u rodiny nemocného dítěte a po nasbírání většího množství se odvezou firmě, která je vykupuje. Za kilo víček při zajištění vlastní dopravy je šest korun. Byla bych vděčná dalším lidem dobré vůle, kteří by se do této aktivity také zapojili, a měli z toho pak příjemný pocit užitečnosti. Jelikož jsem se o malém Lukáškovi chtěla dozvědět více, napsala jsem e-mail jeho rodičům a požádala je o rozhovor, který si níže můžete přečíst.

Lukášek - Maminka má pro něho krásné sny a projektyMalý Lukášek

Můžete nám sdělit životní příběh Lukáška, kdy a jak onemocněl?

Lukášek se narodil předčasně v 31. týdnu, prakticky jako zdravý klučina, byl celkem veliký, měl přes dvě kila a 41cm. Okamžitě jej dali do inkubátoru a volali pro rychlou sanitku do krajské nemocnice, jelikož tam, kde jsem rodila, na tak nezralého jedince nebyli připravení. Byla jsem z toho hodně špatná, protože jsem ho po porodu jen zahlédla, ale neviděla jsem jeho tvář, ani jsem se ho nemohla dotknout. Dali mě do pokoje mezi dvě dětské postýlky s miminky, která se narodila ve stejný den jako Lukášek. Pořád jsem si říkala, že ho za pár dní uvidím, ale bylo to tak hrozně dlouhé, že jsem kolikrát nedokázala zastavit slzy. Druhý den jsem volala na dětskou jipku, jak na tom brouček je, a sestřička mi sdělila, že Lukyho museli v sanitce intubovat, ale teď už je stabilizovaný. Tenkrát jsem netušila, co všechno to může znamenat. Člověk, který nemá ve svém okolí postižené dítko, si neuvědomí hodně věcí. Po měsíci nám našeho chlapečka převezli do místního kojeneckého centra, kde ještě nabíral síly, ale důležité bylo, že jsem mohla být pořád s ním. Než jsem dostala akutní záchvat žlučníku a skončila jsem na čtrnáct dní v nemocnici. Opět se naše cesty rozpojily a já nemohla malému vozit mlíčko, o které jsem po operaci přišla. Po dlouhých dvou měsících jsme si Lukyho konečně přivezli domů. Dva dny před Vánoci, a bylo nám konečně fajn.

A pak už bylo vše v pořádku?

Půl rok probíhal bez starostí, ale postupně jsme si všímali odlišností. Neotáčel se na bříško, neplazil se, prostě jen ležel na zádičkách a hrál si s hračkami nad sebou. Očička mu utíkala, ale to nám bylo vysvětleno předčasným porodem. Neurolog jeho situaci zkonstatoval tak, že Vojtova metoda mu snad pomůže. Cvičili jsme od dvou měsíců každý den. V osmi měsících bylo jasné, že opravdu něco není v pořádku. Lukášek se tenkrát poprvé otočil na bříško, ale dál nic. Pořád jsme doufali, že vše dožene. V roce a půl jsme navštívili lázně, Lukášek se začal plazit a já měla obrovskou radost. Asi za čtrnáct dní po lázních si Lukášek poprvé kleknul a pokusil se o lezení v kleku. Bylo to úžasné! Ale pořád jsme nevěděli, co a proč, a tak nás poslali na magnetickou rezonanci. Tam jsme se poprvé dozvěděli hrozivou diagnózu - DMO, dětská mozková obrna. Vznikla při převozu sanitkou hned po narození, kdy Lukášek přestal dýchat. Pídili jsme se po informacích, nikdo svou chybu nepřiznal. Prostě se to stalo, bylo nám řečeno. Postupem času jsme zjistili i středně těžkou mentální retardaci, se kterou bojujeme společnými silami. Luky je koumák, zvídavý, usměvavý, milující svoji rodinu, chytrý kluk.

Jak se nemoc projevuje?

Jeho forma DMO je spastická diplegická, což znamená, že má zvýšené napjetí ve svalech, a postižení je od pasu dolů. Ručičky má naštěstí v pořádku a dokáže sám obsluhovat vozíček. Po operaci Luky netrpí již tolik křečemi v nožičkách a v zádech. Musím zaklepat, dělá pokroky. Ale ve čtyřech letech se dostavila spánková epilepsie, se kterou jsme vůbec nepočítali. Máme ji pod kontrolou, tak doufáme, že je to naše poslední diagnóza.

Co všechno je potřebné pro jeho péči? Kdo všechno se o něj stará?

Na seznamu potřeb pro Lukáška je na prvním místě invalidní vozíček. Po zdravotním kočárku se konečně může svobodně sám rozjet, kam potřebuje. Dále auto, které nám slouží každý den. Lukyho vozíme do speciální školky, kterou máme naštěstí jen 15 km. Další pomůcky, které mu usnadňují jeho handicap, je chodítko a speciální kolo. Na další nejsou peníze, ale nejsou to důležité pomůcky, takže nám nechybí. O Lukyho se starám hlavně já, jeho máma, ale tatínek se také snaží, pokud není v práci. Velký dík patří i babičce a dědečkovi, kteří nás vzali pod svá křídla, než seženeme pro Lukyho vhodné zázemí.

Co hradí pojišťovna (nebo nadace apod.) a co musíte zakoupit Vy?

Pojišťovna nám hradí lázeňský pobyt a z části některé pomůcky. Například na zdravotní kočárek nám dali převážnou část, o vozíčku už raději nemluvím. Nezbytné příslušenství nám odmítli uhradit. Avšak díky grantu od České pojišťovny Lukášek dostane vozík celý. Nadace nám velmi pomohly s doplatky, za to jim patří obrovský dík, že existují.

Jakým způsobem jste se dozvěděli o akci "Sbírání víček od Pet lahví?

Víčka jsme původně sbírali pro naši úžasnou kamarádku Dominičku z Rakvic. Nevěřila jsem, že by se dalo nasbírat takové množství, abychom zaplatili celou léčbu. Avšak někdo mi jednou řekl, proč to nezkusit? A tak jsme to zkusili a musím uznat, že lidé mají velikou žízeň, když chtějí pomáhat.

Kdy jste s touto akcí začali a kdy bude její ukončení? Máte už nějaká víčka nasbírána a máte prostory pro jejich uskladnění?

Začali jsme někdy v listopadu roku 2012 a zatím máme v plánu sbírat do konce letošního roku. Lidé jsou úžasní, stále nám víčka nosí do sběrných míst. Celkové množství se těžko odhaduje, ale spolu s darovanými víčky od charity počítáme něco okolo tří tun. Nejdříve jsme víčka skladovali v garáži, ale za krátko jsme zjistili, že není nafukovací. Ozvala se nám místní charita, která nám nabídla pomocnou ruku jak se tříděním, tak s odvozem do výkupny a vytrhli nám veliký trn z paty. Moc jim děkuji.

Jak vnímáte zapojení široké veřejnosti do této akce a jakým způsobem Vám pomohli?

Vnímám to tak, že dobří lidé stále existují. Sbírají, nosí, posílají, a ti kteří nemůžou z jakéhokoliv důvodu sbírat, nás podporují finančně. Dokonce máme i dvě úžasné osůbky, které si založily trvalý příkaz. Avšak tady pomoc nekončí. Díky sbírce jsme poznali skvělé lidi, kteří pro Lukáška pořádají charitativní akce, například letní festival. Luky díky tomu získal svoji patronku, paní Gabrielu Filippi, která mu otevřela své srdce. Díky.

Kdybyste měli možnost změnit něco v našem zdravotně sociálním systému, o co by se jednalo?

Nad touhle otázkou jsem přemýšlela několik dní a musím uznat, že asi ani nedokážu odpovědět. Je toho moc, je to smutné, ale my, prostý lid, s tím nic nenaděláme.

Co Vám postižení syna dalo a co naopak vzalo?

Vzalo, to nejde takto nazvat. Prostě mi dalo jen jiný životní směr, než ten, který jsem měla kdysi naplánovaný. Naopak dalo mi to hrozně moc. Dostala jsem jiný pohled na svět. Mám sice jiné plány, ale myslím, že mnohem lepší.

Co byste vzkázali lidem nebo rodinám, které mají jakkoliv handicapované dítě nebo dospělou osobu?

Jste úžasní lidé! Vím, že je to těžké, někdy máme pocit, že jsme na vše sami, že to nedokážeme. Deprese jsou častým společníkem, sama to znám, ale vždy hledejte to pozitivní. Co se mělo stát, se stalo, na náhody nevěřím.

Znáte Lukáškovo přání, co by ho mohlo potěšit od lidí dobré vůle?

Lukáška potěší každé překvapení, i když je to maličkost. Zamilovaný je však do autobusů a vláčků.

Co Vám nejvíce pomáhá při každodenní péči o syna?

Pomáhají mi moje sny, a projekty pro Lukáška. Třeba projekt, jak Lukymu zajistit domeček, ve kterém by neexistovala bariéra. A já to jednou dokážu!

Dana Mičolová
Další informace na:

www.lukasekdmo.webnode.cz

Dětská mozková obrna (DMO) je označení pro soubor poruch vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiné poškození v raném stádiu vývoje. Důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti. DMO není chorobou nakažlivou, ani dědičnou. Rodič si této poruchy všimne teprve tehdy, když je pohybový vývoj dítěte opožděn nebo se začne opožďovat. Velmi často to bývá po zhruba prvním půlroce života. Tato choroba je důsledkem určitého poškození mozku, zejména hypoxii. Může vzniknout během jednoho ze tří následujících období: v těhotenství, při porodu, v prvních měsících života dítěte. DMO je choroba, která se nedá vyléčit. Dá se však pomocí léčby dosáhnout zlepšení podmínek a životních možností dítěte, což většinou příznivě ovlivňuje kvalitu jeho života. Lékařské pokroky posledních let a hlavně pokroky v léčbě postižených s DMO vedly k tomu, že dnes již mnozí z těch, kteří byli včas a správně léčeni, mohou vést téměř normální život.

Dana Mičolová

Dana Mičolová

Bydlím v menším městě nedaleko Rožnova pod Radhoštěm v krásném prostředí Beskyd – na Severní Moravě. Mám ráda přírodu, již od malička chodím ráda na hřiby. S oblibou sleduji nebe a jeho měnící se obrazce. Mám ráda sport, který mě povzbuzuje k životu. V mládí jsem hrála házenou, na základní a střední škole jsem chodila do běžeckého oddílu. Chodila jsem na různé běžecké závody. Nejvíce na přespolní běhy.Už v mladém věku jsem ráda jezdila na kole a to mně zůstalo dodnes. Bez kola bych nemohla fungovat. Později jsem si oblíbila amatérské focení a točení na kameru. Velmi jsem si oblíbila cestování. K tomu se pak přidala práce s diktafonem. Počítač je mojí velkou zálibou. S tím spojené tvůrčí psaní. To je asi ten nejlepší „KŮŇ“ v životě, kterého jsem si velmi oblíbila. Psaní beru jako svoji terapii, díky níž si myslím, že se uzdravuji. Nejraději dělám rozhovory se zajímavými lidmi nebo s lidmi s nějakým hendikepem.

V roce 2004 jsem začala chodit do o. s. Iskérka – www.iskerka.cz, které sídlí v Rožnově pod Radhoštěm. Tohle sdružení mně v životě velmi pmohlo. Nejvíce její pracovníci – zakladatelka Iskérky – paní Blanka Mikolajková a Miroslav Kadlubiec (www.iqle.cz). Těmto lidem budu navždy vděčná za jejich moudré rady do života. Pomohlo mně však řadu dalších lidí. V Iskérce o.p.s. jsem byla zapojena do 2. mezinárodních projektů. Měly název: "Se zkušenostmi z De BOEI do sociální firmy" a "S uživateli sociálních služeb a Nizozemskou expertízou k systémovým změnám". Díky těmto projektům jsem se zúčastnila 3 pracovních stáží v pátém největším městě Eindhoven v Nizozemí. Také jsem byla aktivně zapojena do projektu "Symbióza" se stejnojmenným kurzem "Symbióza" - kurz redakční práce a komunikace s veřejností.

Nejvíce mně však poslední dobou pomáhá víra v Boha, protože hodně lidí mě v životě zklamalo a ublížilo. To je asi to nejlepší v životě, co jsem mohla potkat. Byla jsem od mala věřící, ale řekla bych spíše spící nebo hledající křesťan. Největší zlom byl asi v polovině roku 2008, kdy jsem díky milované TV NOE našla víru v Boha. Tam vznikal i začátek mé tvorby v tvůrčím psaní. V roce 2008 jsem začala dělat dobrovolnickou službu KANOE (kamarádka NOE- pro TELEVIZI DOBRÝCH ZPRÁV - více na webu www.tvnoe.cz).

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |