Pomáhá lidem v těžké životní situaci
Šestadvacetiletá rodačka z Vranova nad Ťoplou od svých 20 let žije a pracuje v Praze, ale studuje v Bratislavě. Nyní si dálkově dokončuje obor misijní a charitativní práce, kde má již bakalářský titul. „V Praze jsem pracovala nejprve brigádně při studiu. V současné době už rok působím jako sociální pracovnice v Centru duševního zdraví pro Prahu 8 a především jako koordinátorka krizových lůžek v tomto Centru,“ uvádí sympatická Slovenka. Pražské Centrum duševního zdraví má čtyři krizová lůžka pro lidi, kteří se dostali do těžké životní situace a mají problémy ji sami zvládnout. „Klienty u nás necháváme buď krátkodobě na 3-4 dny, nebo na delší dobu až dvou týdnů. Naše služby jsou bezplatné, ale nejedná se o klasické Krizové centrum, jaké funguje například v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Pomáhám klientům se zabezpečením stravy, ať už přímo s vařením nebo s nákupy, poskytuji mu sociální intervenci pomocí psychoterapeutických pohovorů a když je třeba, zajišťuji mu i osobní pohovory s psychiatrem nebo psychologem a případně ho na ně i doprovázím. V rámci pobytu na krizových lůžkách pak sepisuji s klienty podrobný plán pobytu. Ten spočívá v jejich momentální krizové situaci a především ve způsobu jak ji řešit,“ vysvětluje Mária.
Mária Mlatičeková
Práce s lidmi v kritických životních situacích ji vnitřně naplňuje. Navíc při ní získává mnoho cenných zkušeností pro svoji další práci i studium. „V zaměstnání jsem velmi spokojena, zejména když vidím posuny ve zlepšení kritického stavu našeho klienta během relativně krátké doby. Jeho pobytem u nás vlastně předcházíme hospitalizaci v psychiatrické nemocnici. Každý klient je jiný, má jiné problémy a především s každým je také třeba jednat odlišně. To je vlastně základ celé mé práce,“ svěřuje se Mária.
V rámci zaměstnání má navíc možnost dále se vzdělávat na různých odborných kursech a seminářích. Toho také nikdy neváhá využít a její vzdělání i praktické zkušenosti se tímto způsobem ustavičně prohlubují.
Ani ve svém volném čase nezahálí. Pravidelně každé úterý odpoledne poctivě trénuje na hřišti v bohnické nemocnici s místním fotbalovým týmem. Zde podává takové výkony, že dokáže předčít i některé mužské fotbalisty. V květnu letošního roku dokonce startovala jako jediná žena s bohnickým týmem na mezinárodním fotbalovém turnaji REGENBOGEN CUP v bavorském Mnichově. A ani mezi ostatními muži se tam neztratila. Nastoupila jako hráčka ve všech 10 zápasech a dokonce se jí podařilo i vsítit branku.
Text a foto: Luboš Hora-Kladno