Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Miloslava Horová - Silná artróza v koleni

4. 5. 2013

Paní Miloslava Horová z Kladna má dlohá léta bolestivé problémy s kolenem, v jejím případě se jedná o artrózu. „Koleno mě zlobí už dlouho. Dříve jsem se léčila na kladenské poliklinice, kde mě však chybně zkoušeli léčit standardní metodou s různými opichy, které vůbec nezabíraly. Koleno mě dál velmi bolelo, až jsem se rozhodla změnit lékaře a přešla na ortopedické oddělení do kladenské nemocnice,“ uvádí paní Horová.

Miloslava Horová - Silná artróza v koleni

Tam se stavu jejího kolene lékaři doslova zhrozili a do týdne šla na operaci, při které jí voperovali tzv endoprotézu. Potom měsíc rehabilitovala v lázních. Operace se podařila a paní Horová pak s kolenem zhruba pět let problémy neměla. V posledním roce se situace ale výrazně zhoršila. Kolení kloub totiž odmítá její endoprotézu přijmout, poté co v něm prodělala hnisavý zánět. S největší pravděpodobností bude v blízké době nucena prodělat další operaci. Je jen otázkou, kdy to bude, protože stav jejího kolenního kloubu je v současné době velmi proměnlivý. „Někdy to celkem jde a koleno ani moc nebolí, jindy zase bolí tak, že skoro nemohu chodit a jsem odkázána na pomoc syna a manžela,“ postěžuje si paní Horová. V každém případě by se chtěla bolesti zbavit a je proto připravena absolvovat další operaci.

Artróza (osteoartroza) je bolestivé onemocnění kloubů, které velmi často postihuje lidi zhruba od 50-ti let věku. Statistiky hovoří až o 80%, s věkem nárůst onemocnění ještě stoupá. Neznamená to však, že artrotickými příznaky nemohou trpět i lidé podstatně mladší. Artrózou jsou postiženy nejčastěji velké klouby, páteř a některé malé klouby rukou. Nemoc se projevuje nejen bolestí, ale i omezením funkčnosti kloubů.

Příznaky artrózy

Artróza má celou škálu příznaků, důležité je stadium ve kterém se nachází, nebo případné komplikace (záněty apod):

- Bolest. Bolest kloubů při zvýšené zátěži či pohybu je pro artrózu typická. Je to jeden z prvních příznaků. Se zhoršením artrózy se zvyšuje i bolestivost. Bolest se nejvíc projevuje při postižení měkkých tkání v okolí kloubu.

- Pohybová ztuhlost. Při vstávání z postele, křesla či při změně polohy těla má pacient pocit, že je ztuhlý, musí se pomalu a obtížně dostat zpět do plné pohyblivosti.

- Otok kloubu. Dochází k němu při městnání tekutiny (výpotku) v kloubu. Bývá to průvodním jevem zánětlivé komplikace.

- Deformace a zhrubění kloubu. Je to známka pokročilého stádia artrózy. Kloub na první pohled nápadně vystupuje, je deformovaný.

Příčiny artrózy

O artróze se dá hovořit jako o jedné z civilizačních chorob. Na jejím vzniku se významnou měrou podílí životní styl. Bohatá a tučná strava, která způsobuje obezitu, nedostatek kvalitního pohybu, nebo naopak nepřiměřená či jednostranná fyzická zátěž. Vrcholový sport kloubům rovněž neprospívá. Mezi všeobecné příčiny patří obezita, nadměrné zatěžování příslušných kloubů, dědičnost a diabetes (cukrovka). K lokálním příčinám se řadí jednostranné zatěžování, např. v práci, sport, kde jsou neustále namáhány určité klouby, úraz či jiné trauma daného kloubu.

Projevy artrózy

Jak už bylo uvedeno, artrózou jsou nejčastěji postiženy velké klouby - kolena, kyčle, ramena. Není to však vždy podmínkou, s nemocí se lze setkat i u malých kloubů.

Léčby artrózy

Protože příčiny vzniku artrózy nejsou zcela jasné a známé, neexistuje zatím přesně cílená a léčba, která by vedla k úplnému uzdravení postiženého kloubu. Jde tedy především o zpomalení procesu, o zlepšení celkového stavu kloubní výživy a fyzioterapii. V pokročilém stádiu lze přistoupit k operativnímu řešení.

Léčba se musí co nejvíc zaměřit na snižování rizik a příčin vzniku artrózy. Obézním pacientům se doporučí redukce váhy, tak aby klouby nebyly zatěžovány nadváhou. Nemocný kloub musí být, co nejméně namáhán, k tomu mohou prospět i různé ortézy, hole, berle aj. pomůcky. Vhodnou a cílenou rehabilitací se dá snížit bolestivost, rozvoj svalových skupin okolo postižených kloubů, rozsah pohybu a celkové zlepšení situace nemocného. Rehabilitaci lze doplnit vhodným sportem, např. plaváním, chůzí, jízdou na kole apod.

Z doplňkových léčebných programů přichází v úvahu akupunktura a světloléčba (bio  lampa). Úlevu od bolesti přináší i speciální gely, krémy a masti, které jsou běžně k dostání v lékárnách. V případech, kdy žádná léčba nezabírá a bolesti se stupňují, přistoupí lékař k chirurgickému řešení. Při menším poškození, může být operativně transplantována chrupavka, požívá se zejména při úrazech. Při rozsáhlém poškození kloubu se operativně kloub odstraní, případně nahradí umělým kloubem.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |