„Kraj proto s částkou navrženou ministerstvem nemůže souhlasit. Výše dotace nerespektuje objektivní skutečnosti jako zvýšení DPH, navýšení cen energií a velmi nízké platy v sociálních službách. Navíc se nám do dotačního řízení vrátily služby sociální prevence, které byly v minulých letech hrazeny z evropských zdrojů. Dopad to bude mít zejména na pobytové služby, jejichž zřizovateli jsou obce a kraj,“ obává se radní pro sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola.
Pardubický kraj jako navrhovatel dotací pro jednotlivé sociální služby zaslal na MPSV požadavek návrhu rozdělení dotací ve výši 374,4 milionů korun. Tato částka zahrnuje i dotace na služby sociální prevence ve výši 35 milionů korun, které již nadále nemohou být podpořeny z Individuálního projektu Pardubického kraje na sociální služby, a které se budou znovu žádat ze souhrnné částky pro kraj.
V návrhu rozpočtu na rok 2013 pro Pardubický kraj zůstávají sociální služby prioritou a i přes všechny problémy a krácení rozpočtů částka na podporu terénních a ambulantních sociálních služeb je navržena ve výši 24,5 milionu korun. Na zřizované organizace v oblasti sociální péče je počítáno s částkou 75 milionů korun.
„Od roku 2010 dochází k neustálému poklesu státních dotací na sociální služby. Zároveň se ale klade důraz na jejich vyšší kvalitu a na rozvoj,“ dodává k tomuto začarovanému kruhu Pavel Šotola. V oblasi sociálních služeb je na území Pardubického kraje zaměstnáno přibližně 3 000 lidí.