Další zájemci ze Středočeského kraje se nyní mohou hlásit do druhého běhu programu, kde je ještě několik míst volných. Začíná v polovině ledna, trvá 5 měsíců a zahrnuje 11 dvou až tří dílných seminářů, samostatnou i skupinovou práci a individuální poradenství. Skupina se schází průměrně dvakrát až třikrát týdně nejčastěji v dopoledních hodinách.
„Lidé, kteří onemocní rakovinou, se často dostávají do společenské izolace. To je připravuje o elán, příležitosti, sebedůvěru,“ říkázakladatelka Amelie Pavla Tichá. „I když je léčba úspěšná, vracejí se do normálního života oslabení a před sebou mají další zkoušky. Čelí obavám některých zaměstnavatelů člověka po rakovině přijmout nebo těžko hledají částečný úvazek, který jejich kondici často vyhovuje lépe než plné pracovní vytížení,“ dodává Pavla Tichá.
Vzdělávací program občanského sdružení Amelie podpořený finančními prostředky Evropského sociálního fondu cíleně snižuje vnitřní i vnější bariéry, které lidem po onkologické nemoci brání v návratu do zaměstnání.
-Posiluje schopnost účastníků hledat práciprofesionálně a s vírou v úspěch
-Nabízí jim k řešení situace, kterými budou pak procházet v zaměstnání
-Umožňuje jimvyzkoušet si vše nanečisto
-Účastníci absolvují dvě simulovaná výběrová řízení u spolupracujících zaměstnavatelů.
-Program podporuje sdílení a vzájemnou pomoc lidí v podobné životní situaci
-Rozhodne-li se zaměstnavatel přijmout účastníka programu, může získat mzdový příspěvek
-Dva z účastníků přijme do zaměstnání Amelie.
Účastnící prvního běhu se na řešení hlavních úkolů teprve chystají. Ale shodně říkají, že již nyní umí hledat práci lépe, než to dělali před tím. „Pochopila jsem smysl motivačního dopisu, ten jsem dříve podceňovala,“ říká další z nich, Jitka Houšková. „Dobře napsaný motivační dopis mě může dovést k výběrovému řízení. Také jsem si lépe uvědomila své silné stránky. Dřív jsem je považovala celkem za samozřejmost. Nepřemýšlela jsem o tom, jak moc je důležité se vhodně prezentovat hned při odpovědi na inzerát.“
I Aleně Klabanové program podle jejích slov již hodně dal: „Dříve jsem hodně pracovala a ve volném čase chodila mezi lidi, do společnosti, za kulturou. O to mě pak nemoc připravila. Ale tady vidím, že v tom nejsem sama, a to mi pomáhá. V kurzu jsou většinou mladší lidé než já, a stejně mají problém najít si po nemoci zaměstnání.“
Zdroj:www.helpnet.cz
www.helpnet.czVe druhém cyklu programu je místo pro maximálně dvacet účastníků. Mohou se do něj hlásit zájemci ze Středočeského kraje v produktivním věku, kteří jsou vyléčení (jejich nemoc ustoupila a onkologický nález je negativní) a pobírají některý stupeň invalidního důchodu.
Vzdělávací program Návrat do zaměstnání po onkologickém onemocnění má celkem 4 cykly, byl zahájen v dubnu 2013 a skončí v březnu 2015. Je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR a díky tomu je pro účastníky zdarma. Více informací na webových stránkách Amelie
www.amelie-os.cz
www.amelie-os.cz(odkaz zde)Nebo kontaktujte:
Terezu Žílovou (vedení projektu), e-mail: projekteu@amelie-os.cz, tel: 608 458 302
Jitku Polanskou (komunikace a PR), e-mail: pr@amelie-os.cz, tel: 602 233 774