Ministerstvo práce proto prostřednictvím Evropského sociálního fondu podpořilo projekt Karlovarského kraje na vytvoření sítě, která by spojila sociální, zdravotnické a další organizace se zaměřením na péči o duševně nemocné z okresů Karlovy Vary, Sokolov a Cheb. Projekt s názvem Vytvoření sítě služeb péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje za více než 13 milionů korun odstartoval v květnu 2012. Do konce příštího roku chce propojit zmiňované organizace a samotné duševně nemocné, jejich rodinné příslušníky, přátele a pečující osoby.
Nejdůležitějším krokem, který projekt na počátku realizace učinil, bylo zmapování spolupráce mezi jednotlivými sociálními, zdravotními a dalšími službami na odborné, uživatelské i manažerské úrovni. Diskuse s odborníky a dotazování specialistů i samotných uživatelů sociálních služeb vedly ke zjištění, ve kterých okresech je největší potenciál k dalšímu rozvíjení sociálních služeb. V Sokolově a v Chebu tak nově vznikla ambulantní a terénní sociální rehabilitace.
Projekt též pořádá kurzy, které jsou určeny jak členům rodin pečujících o duševně nemocné, tak především zaměstnancům sociálních služeb. „Seznámíme je s psychiatrickým minimem nebo psychosociální rehabilitací, v programu jsou i konference, a to jak v tuzemsku, tak třeba i v Itálii,“ říká koordinátorka Stanislava Správková. Projekt významně přispívá k tzv. destigmatizaci osob s duševním onemocněním, rozvíjí osvětu. Její součástí jsou nejen mediální kampaně, loni třeba zaměřené na deprese a letos na schizofrenní poruchy, ale také zprovoznění sociální poradny na webovém infoportálu
www.stopstigma.cz.
www.stopstigma.cz. Příběhy žen, které se zúčastnily, najdete na stránce projektu.Další zajímavé projekty a příběhy jsou nawww.vetsisance.cz.
www.vetsisance.cz.Zdroj:www.helpnet.cz
www.helpnet.cz