
U ostatních sluchově znevýhodněných, kteří ztratili sluch po úraze, po nemoci nebo věkem, je situace lepší, tito lidé již mají postavené mluvené slovo. Tyto osoby komunikují jako my, slovem, ale potřebují ke svému životu různé kompenzační pomůcky nebo komunikují prostřednictvím odezíraní. „Těmto klientům pomáháme tím, že jim zprostředkujeme získání kompenzačních pomůcek, které jim usnadňují běžný život. Což znamená například signalizaci bytového nebo domovního zvonku, aby slyšeli, když někdo za dveřmi zazvoní, vibrační budík a další pomůcky,“ vysvětluje J. Kocmanová. I s těmito lidmi chodí pracovníci sdružení po úřadech, popřípadě pomáhají, když se dostanou do kontaktu s člověkem, který má horší výslovnost nebo špatně artikuluje nebo je to muž s plnovous, kterému není vidět na ústa a není možné odezírání.
Jako každá nezisková nestátní organizace bojuje i Svaz neslyšících a nedoslýchavých o každou korunu a je odkázán na finance z ministerstev, na peněžní dary a sbírky. „S finančními prostředky jsme na tom špatně. Protože jsme občanské sdružení, tak nás do budoucna čeká transformace, abychom vůbec byli schopni služby poskytovat. Naším největším úspěchem je to, že se v dnešní době udržíme a služby nabízíme,“ podotýká J. Kocmanová.
Za velký problém vidí ředitelka jihlavské pobočky přístup společnosti ke svým neslyšícím nebo nedoslýchavým spoluobčanům. „Společnost vlastně neví, jak s těmito lidmi komunikovat. To znamená obrátit se k nim tváří v tvář a dívat se při komunikaci přímo na ně. Je to také vybavením úřadů, bank, pošt a jiných míst, kdy pracovník stojí za přepážkou a náš klient mu nerozumí, prostě neví, co ten druhý za přepážkou říká,“ vysvětluje J. Kocmanová. I toto se snaží pracovníci Svazu neslyšících a nedoslýchavých řešit, aby klienti mohli nahlédnout do počítače, aby tam byly diktafony, světelná zařízení nebo indukční smyčky, které jsou potřebné, aby si mohli přepnout svoje sluchadlo a lépe rozuměli.
Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR bude realizovat po dobu dvou a půl let projekt s názvem „Podpora vstupu na trh práce“. Účastníci projektu budou mít možnost absolvovat různé vzdělávací kurzy. Jejich cílem je zvýšit znalosti a dovednosti, které umožní získat či udržet si pracovní místo. Na vzdělávací část bude navazovat program tréninkového zaměstnání, kde sedm úspěšných absolventů kurzů získá pracovní místo, které bude v rámci projektu po dobu dvanácti měsíců finančně podporováno. Kapacita kurzu je maximálně padesát pět lidí. „Jedná se o evropský projekt, kde zkusíme zaměstnání na zkoušku. To znamená, že zaměstnavateli dáme peníze, aby nám vzal klienta a zaměstnal ho po určitou dobu a tím si vyzkoušel, že i když je to člověk, který neumí komunikovat mluveným slovem, ale pouze znakovou řečí, že je možné se s ním domluvit. A jsou to dobří pracovníci,“ zakončuje rozhovor ředitelka jihlavské Krajské organizace Svazu neslyšících a nedoslýchavých Jiřina Kocmanová.