Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Občanské sdružení Letohrádek Vendula

11. 7. 2012

Občanské sdružení Letohrádek Vendula je organizací, která poskytuje své služby lidem jakéhokoli zdravotního postižení s výjimkou lidí s alkoholovou či drogovou závislostí. Sídlí v obci Horní Bezděkov v okrese Kladno.

Občanské sdružení Letohrádek Vendula

Myšlenka zřídit denní regionální zařízení pro dospělé lidi s postižením vznikla po listopadu 1989 jako reakce na naléhavou praktickou potřebu, kdy lidé s postižením po dosažení plnoletosti opouštěli celoroční ústavy, potřebovali však alternativní sociální služby , které by směřovaly k jejich integraci v obousměrném smyslu: zdravá populace měla přijmout lidi s postižením a ti se měli adekvátně naučit komunikovat nejenom se specialisty, ale s běžnou populací a to takovým způsobem, který by je neodrazoval.

Koncepci Letohrádku Vendula obhájila v roce 1999 Mgr. Drahoslava Kabátová v panelové diskusi odborníků mezinárodní neziskové organizace Ašoka (Ashoka) a byla uznána jako ,,modelová“, vhodná k přenosu modelu v České republice i v zahraničí. Letohrádek nese svůj název podle PhDr. Venduly Neumannové, která na jeho zřízení věnovala 2 miliony korun ze svých restitucí. Letohrádek je především domem „otevřeným“, to znamená, že návštěvy mohou přicházet kdykoli i bez objednání předem. Otevřenost v pravém slova smyslu má za následek přirozené prolínání lidí denně přicházejících podívat se, popovídat si při kávě, na konzultace, přinášejících dárky apod. Mají k tomu hezké prostředí, neboť budova Letohrádku Vendula je venkovským domem u lesa s velkou zahradou.

Denní a týdenní stacionář

V Letohrádku Vendula jde o denní život v komunitě lidí s různým typem zdravotního postižení, kteří se, vzhledem k odlišnostem handicapů všichni vzájemně potřebují a vzájemně si zcela přirozeně pomáhají. Denní stacionář má zhruba 40 klientů, kteří jsou od pondělka do pátku denně sváženi mikrobusy organizace (přizpůsobeny i vozíčkářům). Jedná se především o klienty, kteří vyžadují ustavičnou každodenní péči a jejich rodina se o ně, když chodí normálně do zaměstnání, nemůže v pracovních dnech postarat. Většina těchto klientů se v rámci denního provozu budovy, tzn. topení v kamnech a v krbu, příprava dřeva, údržba zahrad, mytí nádobí, či běžný úklid, věnuje velkému množství variabilních činností, jejichž důležitost a nezbytnost je zřejmá. Klienti tak získávají vědomí své vlastní důležitosti a cennosti. Týdenní stacionář čítá 13 klientů a je určen postiženým občanům, kteří ve Vendule stráví celý pracovní týden a jen během víkendů si je jejich rodina bere domů.

Krizové ubytování a odlehčovací služba

Krizové ubytování je určeno pro postižené lidi , kteří se ocitnou v náhlé náročné životní situaci, například onemocní či zemřou rodiče a tudíž se o ně nemohou starat. Týdenní krizové ubytování je u takových klientů s výjimkou stravy poskytováno zdarma.

Odlehčovací služba včetně ubytování je klientům poskytována v době, kdy si jejich rodiny při namáhavém ošetřování potřebují odpočinout. Ubytování je možné v pracovním týdnu i přes víkend, na rozdíl od krizového ubytování se jedná o placenou službu.

Chráněná dílna

Chráněná dílna je řemeslná manufaktura, ve které lze zaměstnat lidi s každým postižením, i velmi těžkým, práce je rozfázována, aby se mohl rovnoprávně podílet každý na finálním výsledku výrobku. V červnu 2012 zde pracovalo celkem 34 zaměstnanců, a to buď na plný nebo zkrácený úvazek. Dříve se zaměstnanci Letohrádku věnovali tradičním řemeslům, jako je tkaní na tkalcovských stavech., košíkářství, výroba svíček, šití hraček apod. V současné době by již chráněnou dílnu Letohrádku Vendula takové práce neuživily a proto se musela organizace rychle přeorientovat na jiné aktivity, kterými jsou pekárna a prádelna . Obě pracují především pro hotely cateringu Vyšehrad 2000, Kavárnu v Obecním domě v Praze, Malostranskou besedu a hotel Villa Botanika přímo v Horním Bezděkově. Všechny tyto hotely a organizace si spolupráci s Občanským sdružením Letohrádek Vendula velmi pochvalují. Zaměstnanci Letohrádku jim dokáží dodávat pekařské výrobky jako jsou chleby, banketní pečivo, celozrnné pečivo, záviny, ale i dorty a zákusky ve velmi dobré kvalitě. Na vysoké úrovni pracuje i prádelna, která pro výše uvedené hotely pere prádlo.

Vděční klienti přicházejí na návštěvy

Letohrádek Vendula je podlouhlá přízemní budova, kde od roku 1994 postupně probíhá rekonstrukce, tak aby byl objekt zcela bezbariérový a odpovídal potřebám těžce zdravotně postižených lidí. Autorem architektonického projektu je Akad. arch. David Vávra, autorem interiéru a zařízení je Ing.Arch.Jiří Vorel.

S pomocí dotací a sponzorských darů přátel se O.s. Letohrádek Vendula zatím drží i v době hospodářské krize. Nejvýznamnějšími sponzory jsou Ing. Vladimír Dráb a Jaroslav Novák z managementu již zmíněného cateringu -Vyšehrad 2000, který pro organizaci zajišťuje práci. Dále Letohrádek Vendula všemožně podporují současný ministr zemědělství Ing. Petr Bendl, a primátor města Kladna Ing. Dan Jiránek.

Letohrádkem prošlo za 20 let jeho existence několik tisíc lidí. Mnozí z nich se sem rádi vracejí, alespoň na návštěvy v zařízení, které jim v minulosti pomohlo. Každá taková návštěva vždy velmi potěší nejen vedení, ale i samotné současné klienty.

Více na: www.letohradekvendula.cz

Autorem článku je Lenka Nováková a Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |