Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno

6. 2. 2013

Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno (OS ČČK) je samostatně právním subjektem a neziskovou organizací. Sídlí téměř v samém centru města poblíž náměstí Svobody, v ulici Zdenka Petříka č. 2595. Má na starosti oblast celého někdejšího kladenského okresu. Při své nedávné návštěvě jsem si povídal s ředitelkou Stanislavou Klicmanovou. Její ochota odpovídat na mé dotazy byla zcela zřejmá a brzy se rozpovídala o činnosti i problémech organizace. „Máme celkem šest zaměstnanců a fungujeme non-stop 24 hodin denně, včetně všech víkendů a všech svátků. Jako každá neziskovka máme samozřejmě nedostatek financí a fungovat na takovéto úrovni můžeme jen díky výborné spolupráci se sociálním odborem a Magistrátem města Kladna. Naše činnost je zaměřena hlavně na tři oblasti – krizovou, zdravotní a sociální,“ říká Stanislava Klicmanová.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Kladno

Krizová část

Jedná se především o azylový dům pro matky s dětmi, který funguje přímo v objektu kladenského oblastního spolku. Dům má kapacitu šest samostatných pokojů s příslušenstvím a slouží k bydlení pro matky s dětmi, které se náhle ocitnou bez přístřeší. „Ačkoli mohou služeb našeho azylového domu využívat maximálně rok, všechny pokoje bývají prakticky stále obsazené. A to je v Kladně ještě jeden azylový dům, který provozuje jiná organizace,“ vysvětluje paní Klicmanová.

Zdravotní část

Ta spočívá především v přednáškách a školeních první pomoci na základních i středních školách, a to nejen pro žáky, ale i pro učitele. Školení probíhají celoročně a vždy v květnu vyvrcholí celookresní soutěží hlídek mladých zdravotníků. „S počtem kolem 35 hlídek bývá naše organizace pravidelně nejúspěšnější v celém Středočeském kraji,“ pochlubí se zcela oprávněně paní ředitelka. Přímo v objektu oblastního spolku probíhají také celotýdenní školení, především budoucích zdravotníků dětských táborů, OSČČK Kladno provádí též zdravotnická školení v některých podnicích. Nedílnou součástí zdravotní části jsou pravidelná předávání ocenění dobrovolným a bezplatným dárcům krve.

Sociální část

Zde se kladenské organizace zaměřuje na pomoc seniorům, kterým rozváží stravu buď domů, nebo se někteří senioři stravují přímo v objektu organizace. Pracovníci OS ČČK pomáhají seniorům též s praním a žehlením prádla, a to také přímo v objektu, kde pro ně fungují rovněž perličkové koupele a pedikůra. V neposlední řadě pomáhá kladenský OS ČČK lidem bez domova. Ti přicházejí obvykle na doporučení kurátorů. Po celý rok se zde mohou zadarmo vykoupat a provést další hygienické úkony, zdarma dostanou i oblečení a v době mrazů zde mají dokonce možnost se zdarma najíst a zahřát se horkým čajem nebo kávou. „Někteří bezdomovci za svou složitou sociální situaci opravdu nemohou, ale chodí sem i lidé vyloženě problémoví, včetně alkoholiků a toxikomanů. V době silnějších mrazů pořádáme ve spolupráci s Městskou policií Kladno akci „Teplá židle“. Ta spočívá v tom, že lidé bez domova mohou u nás i přenocovat. Sice nesmí být pod vlivem návykových látek, ale pokud je jen z někoho cítit alkohol a není zcela opilý a hlavně agresivní, přivíráme oči a takového člověka přenocovat u nás necháme. I tak je ale nezbytná přímá účast příslušníka městské policie,“ vysvětluje Stanislava Klicmanová. V minulosti se prý stalo, že klient vytáhl na službu konájícího člena organizace i nůž.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |