Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ohlédnutí za Veletrhem sociálních služeb

19. 6. 2012

Veletrh sociálních služeb, který proběhl koncem května v hale nákupního centra Novodvorská PLAZZA, byl úspěšný. Více než dvě desítky občanských sdružení a veřejně prospěšných společností otevřely veřejnosti své brány a nechaly zájemce nahlédnout do „zákulisí“. Každému, kdo navštívil tento veletrh, ať už s určitým záměrem nebo zcela náhodně, se naskytla možnost seznámení s širokým spektrem sociálních služeb poskytovaných nejenom na Praze 12. Součástí veletrhu byly i semináře a kulturní program.

Ohlédnutí za Veletrhem sociálních služebFoto:Stanislav Šumbera

Množství návštěvníků, kteří se od časného rána objevovali u jednotlivých stánků, svědčilo o tom, že zájem o pomocnou ruku je obrovský. Nebyli to zdaleka jenom zdravotně postižení, kteří podporu nejvíce potřebují, přicházeli i lidé nacházející se v sociální tísni nebo složité životní situaci, ale i tací, kteří se jednoduše cítí bezprizorní a potřebují naplnit volný čas a být někomu užiteční.

Jistota po telefonu

Obrovský zájem byl například o službu Tísňové péče Areíon, kterou provozuje a nabízí osamělým starším nebo handicapovaným lidem občanské sdružení Život 90. Ve stručnosti se jedná o jakéhosi anděla strážného, který bdí 24 hodin denně nad lidmi s určitým zdravotním rizikem v podobě miniaturního zařízení připojeném k domácímu nebo mobilnímu telefonu. Přes něj jsou klienti spojeni s operátorem, který podle potřeby zařídí další kontakt se sociálním pracovníkem či lékařem, eventuálně vyšle sanitku. Výjezd ovšem zajistí i v případě, že se dotyčný neozývá na smluvený kontrolní signál a tím se dá předpokládat nebezpečí určité zdravotní příhody.

Aktivní stáří

Pro aktivní seniory, kteří jsou dosud v plné síle a nechtějí skončit s bačkorami před televizní obrazovkou, připravilo o.s. ELPIDA řadu aktivit, které dají jejich životu znovu smysl. Jedná se především o počítačové a jazykové kurzy, ale i pohybové a výtvarné aktivity, jako je pilates, kondiční cvičení, jóga, chi-kung a tanec pro radost či tvořivé dílny, kde se seznámí s různými výtvarnými a řemeslnými technikami. Tyto služby jsou sice placené, ale na rozdíl od obdobných kurzů pořádaných komerčními organizacemi, podstatně levnější.

Na pomoc ohroženým dětem

Cílovou skupinou ovšem nebyli zdaleka jenom senioři, své služby představovalo například Dětské krizové centrum, které nabízí svoji pomoc ohroženým dětem i ostatním rodinným příslušníkům. Nemusí se vždy jednat o vyslovené týrání a sexuální zneužívání, velká rizika často představují děti zanedbané nebo nacházející se ve složitých situacích, jako je rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby či hmotná nouze. Toto zařízení je mezi naší veřejností známo především díky NON-STOP Lince důvěry. Sféra jeho působnosti je však daleko větší. Jedná se například o dlouhodobé sledování, sociální, právní a psychologické poradenství, terapeutickou péči, doprovázení, návštěvy v rodinách nebo prevenci.

Návraty

Pomoc při hledání zpětné cesty do aktivního života nabízelo lidem po poranění či poškození mozku o.s. Dílny tvořivosti. Ti se mohou zapojit do speciálního programu Návraty, kde budou získávat a dále rozvíjet nové dovednosti, setkávat se s lidmi, kteří prošly stejnou zkušeností jako oni a naleznou zde i podporu při hledání dalšího uplatnění.

Osobnostní růst a prevence

S nabídkou velice zajímavých programů a služeb přišlo Sdružení pro sociální práci a prevenci patologických jevů Člověk člověku, o.s. To připravilo otevřené i uzavřené semináře, kde se účastníci v rámci zážitkových programů naučí zvládat složité životní situace, jako je ztráta partnera, úmrtí blízké osoby či vyhrocené rodinné vztahy a současně posílí svoji sebeúctu a osobní růst. Nechybí ovšem ani programy prevence rizikového chování pro žáky základních a studenty středních škol. Ti se zde seznámí s riziky závislosti, šikany, agresivního chování či předčasné sexuality a naučí se jim čelit.

Spokojená rodina

V současné době zaměřilo o.s. Člověk člověku veškeré úsilí na podporu programu Spokojená rodina, který je výjimečný tím, že zde psychologové, terapeuti a sociální pracovníci pracují se všemi rodinnými příslušníky současně. Tento program je určen pro ohrožené rodiny z Prahy 1, 3, 4, 10 a 15 a na rozdíl od řady jiných preventivních programů je hrazen z prostředků Magistrátu.

Život bez dluhů

Poradna o.s. Proxima sociale tentokrát nezvala klienty do svého sídla, ale přímo na místě pro ně připravila seminář nazvaný Dobrý sluha-zlý pán. Nejednalo se však o oheň, jak by leckoho napadlo, ale o problém, který dneska pálí mnohé z nás ještě víc. A to jsou peníze!

Účastníci semináře se dozvěděli, jak předcházet finančním potížím a jak řešit ty vzniklé. Otevřen byl i tak ožehavý problém, jako jsou dluhy. Každý, kdo vydržel až do konce, odnesl si kromě cenných informací i praktické brožury a drobné dárky od sponzorů.

O sociální služby je zájem

I na příkladu tohoto veletrhu se ukázalo, že o poskytování sociálních služeb je oboustranný zájem. Návštěvníci získávali nové kontakty, poskytovatelé nové klienty. Mnohé organizace si dokonce maličko vylepšily rozpočet prodejem výrobků svých klientů. Proto lze jenom souhlasit se slovy místostarostky OÚ Prahy 12 Jany Knoblochové, které při zahájení akce řekla: „Smyslem veletrhu bylo přinést návštěvníkům dokonalý přehled o nabídce sociálních služeb v naší městské části. Také jsme chtěli, aby se mohli do těchto aktivit sami zapojit, případně je doporučit svým přátelům a známým“.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |