Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Olga Šteinerová, zdravotně sociální pracovnice v léčebně Sadská

27. 8. 2012

První se setkávám s pacientem


Psychiatrická léčebna v Sadské /pobočka PL Kosmonosy/ patří k nejmenším zařízením tohoto typu v celé České republice. Funkci zdravotně sociální pracovnice tu již tři a půl roku vykonává paní Olga Šteinerová. Právě tu jsme při naší návštěvě léčebny požádali o krátký rozhovor.

Olga Šteinerová, zdravotně sociální pracovnice v léčebně Sadská

Co všechno obnáší funkce zdravotně sociální pracovnice?

Práce je velice pestrá, vlastně se jako první setkávám s pacientem při příjmu. Zajímá mne hlavně jeho sociální situace, tzn. jestli má neschopenku, jaký pobírá důchod, je-li hlášený na úřadu práce. Později, třeba následující den, se ptám, nemá-li nějaké sociální problémy např. s bydlením. V průběhu hospitalizace se mohou nějaké problémy objevit, třeba ohledně financí, dluhů atd. Když má pacient nějaké soudní jednání a nenajde se nikdo z blízských, doprovázím ho k soudu nebo na úřad.

PL Sadská má pouze dvě oddělení A a B. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Takovým nejzásadnějším rozdílem je věk pacienta a přibližná délka pobytu. Na oddělení B jsou spíše pacienti starší, kteří potřebují více péče, například v oblasti hygieny. Většinou se jedná o pacienty tzv. chronické, kteří jsou hospitalizovaní delší dobu, někdy až několik let.

Část pacientů nemá možnost z léčebny odejít, protože v podstatě nemají kam. Snažíte se jim též vyhledat nějaké bydlení?

Toto je velice obtížné. Co se týče domovů důchodců, někteří pacienti nesplňují určitá kritéria přijetí. Jedním je právě psychiatrická diagnóza nebo věk, ten je zhruba 65 let. V neposlední řadě je to obsazenost a dlouhé čekací doby. Roli hraje i finanční stránka, ve většině případů musí přispívat stát a rodina. Pro pacienty z oddělení A, tedy ty mladší, se snažíme nalézt ubytovnu, chráněné bydlení nebo pronájem. Možností je i umístění pacienta v zařízení FOKUS v Mladé Boleslavi.

V loňském roce došlo ke zvýšení tzv. regulačních poplatků za pobyt ve zdravotnických zařízeních ze 60 na 100 Kč. Zaznamenali jste po tomto zvýšení nějaký úbytek pacientů?

Obávali jsme se toho, ale k úbytku nedošlo.

Jak jsou na tom pacienti, kteří na zaplacení regulačních poplatků prostě nemají. Mohou se vůbec léčit?

Léčit se samozřejmně mohou. V tomto ohledu je naše léčebna velice vstřícná, pacientovi nabízí splátkový kalendář. Ti, co přinesou potrvzení o tzv. hmotné nouzi, jsou od poplatků osvobozeni. Další možností je navrácení již uhrazených poplatků formou daru od Středočeského krajského úřadu. Toto se však týká pouze pacientů, kteří mají trvalé bydliště ve Středočeském kraji. Děkuji mnohokrát za rozhovor a do Vaší další práce přeji mnoho zdaru.

Text i foto: Luboš Hora, Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |