
Online tlumočnická služba NONSTOP je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku“. Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery. Sdělení tlumočník přeloží do mluveného jazyka. Tímto způsobem lze tlumočit jak osobní rozhovor neslyšícího s lékařem či zaměstnavatelem, tak telefonický hovor. Dále je možné poslat slyšícímu i neslyšícímu člověku vzkaz, zprávu apod. Zkušební provoz online tlumočnické služby byl zahájen v říjnu 2008 a od 1. prosince 2011 funguje tato služba nonstop. Službu využívá více než 800 neslyšících klientů, jen v roce 2013 bylo uskutečněno 25 249 tlumočených hovorů.
„Cílem projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící je usnadnit lékařům komunikaci s neslyšícími. Díky České televizi, která pro nás uspořádala jeden ze svých Adventních koncertů, jsme mohli zakoupit více než 100 tabletů a darovat je do vybraných nemocnic. Lékaři si novou službu moc pochvalují. S našimi tlumočníky se mohou spojit přes webkameru prakticky nonstop. Ještě jednou děkujeme divákům České televize, kteří sbírku podpořili,” uvedla Marie Horáková, ředitelka neziskové organizace APPN.
V rámci projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící budou tablety umístěny do 76 okresních a 6 pražských nemocnic. Zatím byly umístěny do fakultních nemocnic v Ostravě, Brně, v Praze-Motole, Liberci, Olomouci a Českých Budějovicích, do nemocnic ve městech Prachatice, Karviná, Blansko, Ivančice, Znojmo, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Kutná Hora, Kolín, Pelhřimov, Plzeň, Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Most, Chomutov aj. Každá nemocnice, která se do projektu zapojí, získá od obecně prospěšné společnosti APPN modrobílou nálepku „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící“. Na ní bude uvedeno místo, kde lze v areálu nemocnice tablet najít.
Zdroj:www.helpnet.cz