
Komu je skupina určena:
Skupinu chceme nabídnout rodičům, manželům/kám, druhům/žkám, sourozencům, dospělým dětem a případně i dalším příbuzným osob s duševním onemocněním z okruhu schizofrenií. K setkávání zveme také přátele duševně nemocných, kteří se chtějí dozvědět více o možnostech pomoci a charakteristikách duševního onemocnění svých známých.
Koncepce skupiny:
Skupina bude koncipována jako ponejvíce edukační a půjde o skupinu otevřenou. Lze do ní tedy vstupovat bez ohledu na to, kolik témat zájemcům uteklo. Maximálně však může do skupiny přijít 15 osob, minimální počet příchozích je 3.
Cíle:
Základním smyslem tohoto setkávání je předávání informací o onemocnění a s ním souvisejících potížích. Tyto vědomosti bude předávat jak dvojice terapeutů, která skupinu povede, tak také přizvaní odborníci, kteří budou hovořit na daná -třeba i skupinou zvolená- témata. Cennými zdroji vědomostí mohou být jistě také sami členové skupiny. Abychom obsahy skupin neopírali jen a pouze o edukační složku, chceme stimulovat vzájemné zprostředkovávání zkušeností. Příchozí se tak mohou dozvědět, jak stejnou potíž zvládají v ostatních rodinách apod. Jde o vytvoření prostoru pro poskytnutí vzájemné podpory a příležitosti pro sdílení informací jako např. kde jsou organizace s nabídkou určitých služeb, které z organizací jsou podle zkušeností nejlépe schopny pracovat s určitým specifickým okruhem potíží apod.). Nemusí jít tedy primárně jen o návody „odborníků“ jak potíže zvládat, ale také o podporu a objevování vlastního potenciálu, jak je řešit. Rádi bychom, aby se podařilo ve skupině podpořit také svépomocnou složku. Chceme se pokusit zprostředkovat informace jak např. porozumět stavům nemocného, prohlubovat empatii k jeho potížím i k těm vlastním. Bylo by nereálné předpokládat, že absolvováním skupiny dojde u frekventantů k postupnému smíření se s jejich těžkou situací, ale jedním z našich cílů je zahájení procesu postupného budování nové identity a formy vztahů v rodině, které mohou do budoucna vést např. k osamostatnění nemocného a to formou sdílení a edukace.
Kdy:
Čtvrtek 1x/14 dní od: 18:00 – 19:30 hodin
Místo konání:
Centrum Krizové Intervence (CKI) Terapeutická místnost I.patro
Témata:
Tématické okruhy, které chceme nabídnout k řešení jsou: příčiny vzniku duševního onemocnění, v jakých symptomech onemocnění obyčejně přichází, jak jej lze léčit, důsledky léčby, podoby léčby (medikace, rehabilitace a resocializace, …), prevence návratu psychotické ataky, téma hospitalizace, případně i další témata jako partnerství a sexualita, sociální obtíže související s tímto typem onemocnění atd. Vedle těchto řekněme objektivních témat se můžeme dotknout niternějších otázek jako stud, pocity viny, normalita, stigmatizace atd. Témata tedy budou dána. Je ale jistě možné rozšířit soubor témat o nová, vycházející z potřeb skupiny.
Datum setkání
Téma
18.9.2014 Co je schizofrenie (příčiny vzniku, příznaky, vývojové etapy, progrese onemocnění, mýty o schizofrenii, schizofrenie v práci či ve škole, vliv alkoholu a drog na schizofrenní onemocnění, …)
2.10.2014 Léčba a hospitalizace (medikace, její důsledky, vedlejší účinky apod.)
16.10.2014 Rehabilitace a resocializace (typy, organizace, smysl, možnosti, sociální problémy spojené se schizofrenií jako invalidní důchod apod.)
30.10.2014 Rodina a schizofrenie (jednotlivé fáze jako je šok, odmítání atd., mluvit budeme o potížích s hyperkritičností k nemocnému či naopak s hyperprotekcí, otevřeme i otázky propuštění z hospitalizace a jeho návrat do rodiny, atd.)
13.11.2014 Relaps a jeho prevence (co je relaps, jak jej poznáme, jak reagovat na jeho projevy, sebevražedné myšlenky a jednání atd.)
27.11.2014 Volné téma (jde o prostor, který lze vyplnit tématy vzešlými z potřeb skupiny, kasuistikami apod.)
Vedoucí skupiny:
Petr Koubíček – garant
♠ V psychiatrické léčebně pracuje od r. 94.
♠ Pracoval na odděleních geronto-psychiatrie, chronickém oddělení a oddělení závislostí.
♠ Od r. 2002 pracuje na otevřeném odd. pavilonu 3 ve funkci staničního ošetřovatele.
♠ Na p.3 se navíc podílí na vedení psychoterapeutické skupiny pro poruchy osobnosti
♠ Má ukončený psychoterapeutický výcvik typu SUR (hlubině-dynamicky orientovaný)-sebezkušenostní část.
♠ Dosažené formální vzdělání: střední zdravotnický pracovník se specializací v psychiatrii.
Alice Holečková
♠ V sociální oblasti pracuje nepřetržitě od r. 1999.
♠ Zaměstnání: Azylový dům pro týrané děti, , Drop In, o.p.s. Eset-Help o.s., zakladatel a ředitel o.s.Prospe
♠ Dlouhodobé stáže: FN Motol – dětská psychiatrická klinika, APLA (Akutní Pomoc Lidem s Autismem), věznice Rýnovice a další
♠ Pracovala skupinově i individuálně s rodinami, kterým problém závislého člena nastal v Centru Pro Rodinu- Drop In
♠ Od října 2009 pracuje v PL Bohnice v Centru poraden a terapií na p.4.
♠ Dosažené vzdělání: r.2003 HTF UK (Mgr.), r. 2007 FSV UK (PhDr.)
♠ 2001 - 2003 KBT se sebezkušeností (300h.) 2005 - 2009 individuální Daseins terapie
Supervize skupiny:
Setkávání budou pravidelně reflektována s odborným akreditovaným supervizorem.
Kontakty:
Petr Koubíček – garantPavilon 3, tel.: 284 016, l.: 203
e-mail: petr.koubicek@plbohnice.cz
Alice Holečková
Čajovna, tel.: 284 016, l. 682
Pavilon 4, tel.: 284 016, l. 514
e-mail: alice.holeckova@plbohnice.cz
V případě zájmu kontaktujte garanta skupiny na uvedeném e-mailu a to nejpozději den před datem setkání, kterého se budete chtít účastnit.