Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Pojďte dál!

3. 2. 2013

Pojďte dál je název občanského sdružení, které provozuje stejnojmennou chráněnou kavárnu a cukrárnu v Neratovicích. Zaměstnává celkem sedm lidí s mentálním postižením, kteří zde mohou zažít běžné pracovní radosti a strasti. Je to pro ně velmi důležitý krok k plnohodnotnému životu, který by jinak ve svém domovském okrese nemohli učinit.

Pojďte dál!

Evička Procházková je usměvavá mladá slečna, která pracuje v Pojďte dál café od samého začátku jeho existence. Na její jistotě je to znát. Umí dobře komunikovat s návštěvníky a poradí si i s těžším zadáním poskytnutí rozhovoru. S neskrývanou radostí odpovídá na otázky o své práci. Má ráda, když je lidí v kavárně tak akorát, ani ne málo, ani ne moc. Umí už připravit snad všechny druhy kávy včetně kávy latté nebo řeckého frappé. Mezi její pracovní činnosti patří také třeba kompletace větrníků. Ve volném čase se věnuje plavání, ve kterém je na poli speciálních olympiád velmi úspěšná. Společně s ostatními klienty Pojďte dál chodí plavat dvakrát týdně a jejím vzorem je Michael Phelps.

Úspěch na barmanské soutěži

V loňském roce proběhl ve Zlíně již 5. ročník soutěže „Barman roku“ pro osoby se zdravotním postižením. Soutěžit mohli uživatelé tréninkových kaváren z celé republiky. Pojďte dál café zaznamenalo dvojnásobný úspěch, když v kategorii alkoholických nápojů zvítězil Jiří Kružík a v kategorii nealko se na třetím místě umístila právě Eva Procházková. „V podstatě jsem měla ten nejlepší nápad ze všech: smíchala jsem všechny věci do šejkru a nevěděla jsem do čeho to dát, tak mě nakonec napadlo dát to do ananasu. Byl tam takový malý ananas, tak mi jedna paní pomohla ho vydlabat. Dala jsem dovnitř kostky ledu a nalila tam nápoj, ozdobila ho a pak ten můj nápoj zrovna vyhrál. Nazvala jsem ho Karibik a kamarád měl Big apple, tak s tímhle nápojem on vyhrál,“ vzpomíná Evička. Ingredience na tento kouzelný nápoj Karibik si Evička už nepamatuje, jako památka na úspěch jí však zůstal šejkr, který byl cenou v soutěži, a také diplom, který stále visí spolu s fotografiemi místního umělce na zdech kavárny.

Jak to všechno vzniklo?

Na počátku stála iniciativa Eviččiných rodičů manželů Procházkových, kteří nechtěli, aby jejich dcera musela dojíždět za prací do Prahy. V celém mělnickém okrese však nebylo jediné pracovní místo, které by bylo uzpůsobeno potřebám lidí s lehkým mentálním postižením. Procházkovi proto v roce 2005 založili občanské sdružení Pojďte dál a zpracovali projekt, který byl posléze vybrán k financování Evropskou unií v rámci programu SROP (Společný regionální operační program). V roce 2006 se poprvé otevřely dveře Pojďte dál café a vznikl tak jedinečný prostor, který v sobě spojuje mnoho různých rovin vzájemného setkávání. Jako zaměstnanci zde působí sami mentálně postižení, kteří mají bez výjimky podepsanou standardní pracovní smlouvu, dále pracovní asistentka a další pracovnice, které jsou vždy zaškoleny tak, aby byly schopny pracovat v týmu s mentálně postiženým. Hostů je celá řada, obzvlášť často se tu však objevují maminky s dětmi, pro něž je nekuřácká kavárna i díky rozlehlému dětskému koutku ideálně vybavena.

Filozofie chráněné kavárny

Evička Procházková a dalších šest klientů této služby chráněného zaměstnávání procházejí tréninkovým programem, který je nastaven tak, aby postupně rozšiřoval jejich pracovní schopnosti a dovednosti. Mezi činnosti, které vykonávají, patří úklid provozovny, odnášení a umývání nádobí, obsluha hostů, ale také příprava a pečení jednoduchých výrobků jako je jablkový závin. Přestože je kavárna velmi oblíbená, nemůže si na sebe sama vydělat. Plní však jiné cíle než výdělečné. Kavárna-cukrárna slouží v podstatě jako integrační centrum, kde se klienti služby chráněného zaměstnávání z řad mentálně postižených seznamují a učí komunikovat s „normálními“ lidmi a naopak. Radost z práce, kterou klienti Pojďte dál café pociťují, je nakažlivá a vytváří opravdu příjemné prostředí, které stojí za to navštívit.

Nejen prací živ je člověk

Občanské sdružení Pojďte dál však neprovozuje jenom kavárnu, ale stará se i o volný čas svých klientů. Časté jsou návštěvy divadel nebo kin, sdružení pořádá také semináře. „Máme sportovní klub, kde s klienty chodíme plavat, jezdíme na rehabilitační pobyty. V únoru jedeme na zimní soustředění. Máme vynikající úspěchy na tuzemských soutěžích a jedna naše klientka přivezla i medaili ze speciální olympiády. Minimálně jednou až dvakrát týdně tu máme ergoterapii, při které vyrábíme šperky a drobné dárkové předměty, které jsou pak na prodej v naší kavárně,“ popisuje zakladatelka občanského sdružení Pojďte dál Libuše Procházková. V mělnickém okrese je tato kavárna-cukrárna pro klienty služby skutečně důležitým místem k plnohodnotnému životu, jak vyplývá i z toho, že dva z nich z Mělníka do Neratovic dojíždějí. Spoluvytvářejí tak místní centrum, které je pro ně, ale i pro hosty kavárny jakýmsi útulným universem v dnešním uspěchaném čase.


Kontakt
www.pojdtedal.cz

Chráněná kavárna
Kojetická 1023, Neratovice, 277 11
Tel.: 774 142 776

Facebook: www.facebook.com/pojdtedal

Tomáš Vaněk
Tomáš Vaněk

Tomáš Vaněk

Tomáš Vaněk (1982) pochází z Teplic a žije v Praze. V roce 2008 se štěstím dokončil studium Komparatistiky na FFUK, pak se živil příležitostnou prací a byl podporován rodinou. Jeho vleklé psychické problémy vyvrcholily psychotickou atakou v dubnu 2011. Od prosince téhož roku je v invalidním důchodu, od července 2012 pracuje jako redaktor pro Lidemezilidmi.cz.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |