Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Projekt SENSEN - Senioři podpoří aktivní prožití stáří v celé republice

1. 6. 2012

Nový projekt s názvem SENSEN - Senzační senioři spustila Nadace Charty 77/Konto Bariéry. Projekt si klade za cíl podpořit aktivní život lidí v pokročilém věku v duchu motta „My to ještě roztočíme!“. Díky třem hlavním pilířům budou moci senioři zapisovat své vzpomínky a zážitky do ‚Národní kroniky‘, vdechnout ‚Druhý život dětským knihám‘ či se zaměřit na svůj ‚Aktivní život‘.

Projekt SENSEN - Senioři podpoří aktivní prožití stáří v celé republice

V České republice dnes žije zhruba 1,5 milionu lidí starších 65 let a jejich počet se má podle Českého statistického úřadu do roku 2050 zdvojnásobit. Dlouholetá zkušenost, kterou Nadace Charty 77 a Konto BARIÉRY získaly v této cílové skupině, říká, že většina z nich nechce být pouhým objektem chlácholivé péče. Chtějí být tím, čím byli vždy – aktivními občany. "Víme, že na celém území republiky žijí zajímaví a schopní lidé, jimž není lhostejný život se všemi jeho problémy, otevřenými otázkami a velkými tématy. Takové lidi chceme nalézat mezi seniory, chceme se s nimi spojovat ve snaze pozitivně měnit sociální realitu, bourat staré a mnohdy pevné bariéry a překonávat stereotypy. Dáváme si nelehké cíle: chceme, aby se projekt SENSEN stal navíc účinným nástrojem proti vážnému a bolestivému problému zralého věku – osamění," říká Zdeněk Procházka, ředitel projektu SENSEN. Hlavním spojovacím článkem celého projektu budou jednotlivé Kluby SENSEN po celé republice a internetové stránky www.sensen.cz. Přihlásit se mohou již existující seniorská společenství a sdružení i nově vzniklé kluby SENSEN. Získají tím především možnost participovat na projektech SENSEN a oporu a případně i konkrétní podporu pro jinak těžko dosažitelné aktivity. Otevře se jim možnost dělit se o své aktivity s ostatními seniory po celé republice a zároveň získávat inspirační podněty a pomoc zvenčí. SENSEN jim dále mj. pomůže se zabezpečením prostor k setkávání a s bezplatným zapůjčením počítačů jakožto nezbytným dorozumívacím prostředkem moderní doby. Zprostředkuje kurzy, školitele a literaturu k ovládání počítače a internetu.

„Stojí před námi obrovský úkol – rozptýlit obavy seniorů z moderní techniky. K tomu chceme využít znalostí a energie mladé generace. Dnešní mládež totiž ví o počítačích často více, než jejich rodiče. Rádi bychom je posílali jak do zavedených klubů SENSEN, tak případně i do domácností,“ popisuje generální ředitel společnosti Microsoft ČR Roman Cabálek. První pilíř projektu SENSEN, jehož partnerem je Národní muzeum, si klade za cíl vytvoření největšího archivu malých i větších událostí osobního, místního i celospolečenského významu prostřednictvím sítě přispěvatelů z celé ČR uloženého „navěky“ na pevný nosič pro informaci, poučení i pobavení potomků i jako badatelský zdroj pro období nejnovější historie.

Dobrovolnický projekt Druhý život dětské knihy využije aktivitu angažovaných seniorů k organizaci sbírek odložených dětských knih z domácností a jejich redistribuci do rodin, kde je drahá kniha často nedosažitelná. Distribučními místy budou základní, příp. střední školy a veřejné knihovny. Nabízet dostupné knihy potřebným bude možné také přes internet na www.sensen.cz. Dárci a organizátoři se budou moci účastnit soutěže o zajímavé ceny – poukázky na nákup nových knih, vstupenky na kulturní akce, vstupenky do památek a galerií atd.

Zdraví je v každém věku základní předpoklad aktivního života a klíčem k němu je především dostatek pohybu. Základem projektu SENSEN nazvaném Aktivní život v oblasti zdraví je podpora komplexního zdravého životního stylu – jak po stránce fyzické a psychické, tak i sociální. „Můj ideál už od mládí je řecký kalokagatis – ve zdravém těle zdravý duch. A toho se snažím držet dodnes,“ prozradila Marie Retková, patronka pilíře Zdravý život.

Zdroj:www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |