Druhým způsobem je tzv. JOBKURS, který provádí v podstatě totéž, jen s klienty pracuje dlouhodoběji, může trvat až dva měsíce. Třetím, patrně nejdůležitějším, je poskytnutí konkrétního placeného zaměstnání bud přímo v BAOBABU nebo v některé organizaci spřízněného zaměstnavatele," vysvětluje pan Jackmann.
„Přímo zde v sídle našeho Občanského sdružení máme prádelnu, kde se nejen pere a žehlí prádlo, ale též se provádějí drobnější opravy a úpravy oděvů. Dále poskytujeme zaměstnání v truhlárně, kde se vyrábějí například hračky pro děti, vařečky, nebo drobné terapeutické pomůcky pro rozvoj motoriky,“ uvádí vedoucí projektu. Zaměstnání funguje na poloviční pracovní úvazek čtyři hodiny denně od pondělka do pátku, zpravidla od 8 do 12 hodin. Důležité pro zaměstnané klienty je samozřejmě to, že za odvedenou práci dostávají pravidelný plat.
Jak již bylo uvedeno, kladenská pobočka BAOBABU je schopná zařídit svým klientům zaměstnání též u spřízněných zaměstnavatelů, se kterými má smlouvy. „V současné době v rámci našeho projektu takto spolupracujeme zejména se dvěma subjekty. Prvním je firma FH PRAGER, která sídlí v objektu někdejšího kladenského pivovaru. Tam naši klienti stáčejí nealkoholické nápoje, nebo pracují ve skladě. Druhou organizací, která spolupracuje s BAOBABEM, je letohrádek Vendula v Horním Bezděkově, kde se naši klienti za stejných podmínek na poloviční pracovní úvazek věnují například pečení cukroví, výrobě ozdobných svíček, nebo rovněž pracují v prádelně. Pracovní smlouva je postavena tak, že první půlrok vyplácí mzdu klientům BAOBAB a pokud se klient osvědčí, je mu smlouva po půlroce prodloužena již novým zaměstnavatelem, ke kterému přechází,“ objasňuje fungování celého projektu Jaroslav Jackmann.
Za to, že i lidé duševně nemocní a v invalidním důchodu mohou zcela legálně pracovat a přivydělat si, vděčí projekt financování z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a Evropskému sociálnímu programu.
Text i foto: Luboš Hora