Psychoterapeutický výcvik je výukový a výcvikový proces, při kterém se z laika stává kvalifikovaný psychoterapeut. Výcvik vedou lektoři té které psychoterapeutické školy. Má několik částí: sebezkušenostní (zážitková) část (skupinová a individuální), výklad teorie, práce s klientem pod supervizí, závěrečná práce či zkouška.
V sebezkušenostní (zážitkové) části adept sám na sobě zakouší postupy vlastní psychoterapeutickému směru, který studuje, sám de facto podstupuje částečnou psychoterapii. Děje se tak postupem, který výstižně popisuje odposlechnutá laická definice: „Budoucí terapeuti sedí v kruhu a baví se o věcech, o kterých se ve slušné společnosti nemluví.“ V teorii se dozví něco z historie studovaného psychoterapeutického směru. Závěrečná práce obvykle zahrnuje kazuistiku. Po skončení psychoterapeutického výcviku obdrží absolvent osvědčení a je mu umožněno po splnění eventuálních dalších podmínek, své kvalifikace využívat ku prospěchu svému i jiných.
PhDr.Miloslav Čedík speciální pedagog – etoped, psychoterapeut, akreditovaný supervizor ČIS a EAS, vysokoškolský učitel, akreditovaný videotrenér, lektor, akreditovaný certifikátor pro oblast primární prevence. Psychoterapeut a poradce pro komplikované klienty oddělení péče o rodinu, Městská část Praha 12. |