
Myslel jsem, že jsem po smrti
Když to vše vykládal rodičům, zavolali pro něho záchranku. Tak se Radek dostal na psychiatrii. Tam postupem času označili jeho stav za paranoidní schizofrenii. „To bylo nejhorší období, když jsem nevěděl, co se mnou je, vymýšlel si nejrůznější možná i nemožná vysvětlení, jako že to je „druhá smrt“, „mystická smrt“, a že mě čeká nejvyšší blaženost anebo naopak věčnost v pekle. Dávali mi injekce, léky, podstoupil jsem i elektroterapii. Pomohlo mi povídání si se spolupacientem Pavlem, jaderným fyzikem, který rozuměl snad všemu.Bavili jsme se o dobru a zlu, o svastikách, o pochodu židů do zaslíbené země, o cherubech jako tvůrcích světa. Jeho diagnóza zněla: zlovolné působení satana, čemuž se docela dalo věřit.,“ říká Radek. Po propuštění z psychiatrie ještě pro jistotu nějakou dobu chodil do sdružení Fokus. „Lidé tam jsou až nezdravě nakaženi „osvícenstvím“. Tak například je uplatňována takzvaná „léčba pocitem potřebnosti“. Podle mne je to logika chybná, přestože s dobrým úmyslem,“ popisuje Radek. Během následující dvou let neměl žádné příznaky. Přihlásil se ke studiu architektury, kde vydržel tři roky.
Angažovanost v občanské společnosti
Pak se Radek angažoval v občanské společnosti, stal se spolutvůrcem projektu „Obnova Sítenského údolí v Kladně“. Myšlenkou tohoto projektu bylo, že občani sami si zlepší životní prostředí. „Rád pozoruji, jak tam do Sítenského údolí chodí lidi a tím, jak tam dýchají čerstvý vzduch a vnímají přírodu, se jim zlepšuje zdravotní stav. A že těch lidí není málo tak z toho mám příjemný pocit,“ říká Radek. Po Sítenském údolí následovala „Lokální agenda 21“, projekt spolupráce občanů Kladna s politiky ve vedení města. „Faktor uzdravení číslo 1 je jednoznačně poctivost! Chovejte se za všech okolností poctivě, neboť o tom, zda budete zdravý nebo ne, nakonec přeci jen rozhoduje Bůh. Při cestě, jak získat poctivost, často musíme odbourávat řadu nesprávných teorií, jakými je například darwinismus aplikovaný na společnost lidí. Ono totiž, jak jsem se přesvědčil, existuje jak duchovní dobro, tak ale i duchovní zlo. Kdybych měl uhodit hřebíček na hlavičku, tak myslím, že myšlenka karmy (doprovázená případnou reinkarnací), tak jak to popisuje Buddha, je v zásadě správná. Protože když vy pomáháte někomu, tak astrální síly zase pomáhají vám. Abyste jste šli správným způsobem, například ve stopách Buddhy, potřebujete něco zásadního, totiž dělat to správným způsobem, mít o tom správnou představu,“ končí své vyprávění Radek.
Lenka NovákováSchizofrenie (z řeckého skhizein - rozštěp; a phren - mysl) je závažné duševní onemocnění projevující se hluboce zkresleným vnímáním reality, progresivním (postupujícím) rozpadem myšlení, nezvyklým chovánám a obzvláště sociálním stažením, či netečností. Celkové příznaky zahrnují halucinace, bludné představy, poruchy pozornosti, vůle, ochuzení citového a společenského života, narušení pohybové koordinace. U pacienta, jenž trpí schizofrenním onemocněním, dochází k rozštěpu, rozpadu mysli a celkovému úpadku osobnosti. Pacient bývá obvykle při všech typech schizofrenie vztahovačný, nedůvěřivý, mluví si pro sebe, vytváří vlastní, složitý svět, o jehož zákonitosti často opírá bludné přesvědčení aj. Citové strádání a posměch či pohoršování neznalých lidí pouze prohlubuje pacientovy problémy a schizofrenik se tím oprošťuje od společnosti v mnohem vyšší míře, což souvisí i se skutečností, že poměrně mnoho schizofreniků se ocitá v populaci lidí bez domova. K těmto zmiňovaným příznakům se občas přidružují i psychomotorické poruchy, tzv. katatonie |