Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Slovenka v těžkých existenčních i zdravotních problémech

1. 11. 2016

Zdravotní problémy začaly už na Slovensku

Dvaapadesátiletá slovenská občanka paní Alena Furimská se narodila v Rimavské Sobotě, ale základní i střední průmyslovou školu elektrotechnickou vychodila v Banské Bystrici. Tam se také v roce 1988 vdala a s manželem mají jednu dceru Lucii. Manželství však skončilo po dlouhých 22 letech rozvodem. Horší bylo, že již během studia na střední škole se u ní začaly projevovat závažné zdravotní problémy psychického rázu. Nakonec slovenští lékaři určili její hlavní diagnozu jako schizofrenii. Jako dospělá dostala časem nejprve částečný a poté i plnný invalidní důchod. ,,Podle mě psychické problémy začaly hlavně kvůli až despotické výchově mé matky, která uznávala pouze své názory a snažila se je vnutit i mě.“ vzpomíná paní Alena, která už při studiu na střední škole musela vyhledat pomoc psychiatra. Další potíže měla Alena Furimská se svým manželem.

Slovenka v těžkých existenčních  i zdravotních problémechAlena Furimská ,,Manžel byl perfekcionalista a třeba vaření, nebo úklid domácnosti musely být vždy dokonalé, přesně podle jeho představ. Sebemenší chybičky nedokázal tolerovat.“ vzpomíná na manželství, které nakonec skončilo rozvodem paní Furimská.

Rozvedli se v roce 2011 a paní Alena už nechtěla dále snášet nátlak od matky i bývalého manžela a rozhodla se pro přestěhování do České republiky. V témže roce 2011 se i s dcerou přestěhovaly do Prahy.

Život v České republice

Zaměstnání i bydlení našla paní Furimská v Praze sice téměř okamžitě, ale práce byla finančně tak podhodnocená, že po zaplacení pro Prahu typicky přemrštěného pronájmu bytu, jí skoro nic nezbylo. Z těchto důvodů zaměstnání opustila. Ze Slovenska jí sice posílali invalidní důchod, ale to už by vůbec nevyšla s penězi, proto si musela přivydělávat na různých brigádách. Bydlela společně s již dosopělou dcerou, ale i ta má psychické problémy.V Praze postupně vystřídaly hned tři pronájmy bytu. Všechny byly však drahé a navíc musela paní Furimská splácet půjčku ještě ze Slovenska. Psychické problémy u ní stále pokračovaly a proto se rozhodla v Praze navštěvovat denní stacionář. ,,Ten mi ale prakticky nijak nepomohl, snad jen tím, že mi lékaři nasadili lepší léky." uvádí A.Furimská. Problémy zejména finanční se tak prohlubovaly, že se nakonec rozhodla odejít i s dcerou do nedalekého Kladna. Snad doufala, že tam pronájem bytu bude levnější, ale zklamala se. Nakonec musela vyhledat pomoc azylového domu v Kladně -Dubí, kde v současné době bydlí. Dcera je u přítele v Praze a s matkou komunikuje po telefonu. Na Kladně se jí sice podařilo nalézt ,,svého" psychiatra, ale praktičtí i zubní lékaři ji odmítají vzít do své evidence. ,,Hlavním důvodem je to, že mám stále jen slovenské občanství. Na to české mám nárok až po 10 letech trvalého pobytu v České republice." vysvětluje Alena Furimská, která je v Čechách teprve 6let.Bydlení v azylovém domě nepřináší dlouhodobou perspektivu. Chtěla by najít cenově přijatelný pronájem bytu. To je ale těžké, zvláště proto, že jí z důchodu stále strhávají poměrně vysokou částku, kterou splácí půjčku ze Slovenska. Proto se usilovně snaží k důchodu najít ještě nějaké zaměstnání. ,,Spolupracuji hned s několika organizacemi, kteřé pomáhají práci najít, mimojiné i s kladenským BAOBABEM. Mám v Kladně kvalitního psychiatra i psychoterapeuta, kteří se mi též snaží všemožně pomoci. Věřím, že se nakonec vše obrátí k lepšímu a já najdu nejen zaměstnání, ale i cenově dostupný pronájem bytu."uzavírá paní Furimská. Nutno dodat, že se o obojí snaží s maximálním úsilím.

Text i foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |