Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Služba osobní asistence

28. 2. 2013

V České republice je již od začátku 90. let minulého století nabízena osobám se zdravotním postižením a zároven občanům seniorského věku terénní sociální služba tzv. osobní asistence. „Jedná se o službu upravenou v zákoně o sociálních službách, kde je definována jako terénní služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Jejich zdravotní a sociální situace prostě vyžaduje pomoc jiné osoby,“ vysvětluje tuto formu pomoci potřebným občanům vedoucí kladenské pobočky Centra pro zdravotně postižené Středočeského kraje Martina Hrubá. Osobní asistence obsahuje zejména pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, jako je hygiena, zajištění stravy, zajištění chodu domácnosti, ale také zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a pomoc při uplatnování práv, oprávněných zájmů i při obstarávání dalších osobních záležitostí.

Služba osobní asistenceVedoucí kladenské pobočky
Centra pro zdravotně postižené Středočeského kraje
Martina Hrubá vpravo s jednou ze svých
osobních asistentek Marcelou Bečkovou

Přizpůsobit se aktuálním potřebám uživatele

Organizace, které tuto službu nabízejí, musí mít registraci u ministerstva práce a sociálních věcí. „Osobní asistenti, kteří vykonávají přímou péči o klienta, mají speciální kvalifikační kurz - asistent handicapovaných osob, nebo pracovník v sociálních službách. Tyto kurzy lze absolvovat například na Akademii Jana Amose Komenského,“ objasňuje kvalifikaci svých pracovníků M. Hrubá. I přesto, že se jedná o registrovanou službu s mnohaletou praxí, je veřejnosti bohužel stále málo známá a z těchto důvodů i méně vyhledávaná, na rozdíl od obdobné formy - pečovatelské služby. „Opomíjená je ale skutečně neprávem. Osobní asistence se totiž na rozdíl od pečovatelské služby vždy maximálně přizpůsobuje aktuálním potřebám uživatele. Ten s poskytovatelem uzavírá písemnou smlouvu, kde je vymezeno místo a čas poskytování služby. Smlouva tedy není uzavřena na konkrétní úkony podpory a pomoci. V průběhu služby tak klient vyjadřuje své potřeby, které jsou pro něj právě nejaktuálnější a nejpotřebnější,“ představuje fungování osobní asistence Martina Hrubá. V praxi to znamená, že někteří uživatelé vyžadují pouze pomoc při úklidu domácnosti a při koupání, jiní si průběh služby mění, od obstarávání nákupu, přes pomoc s osobní hygienou až po doprovody na úřady, k lékaři, nebo jen na vycházky, dle své okamžité potřeby. Vliv na to má především míra podpory klienta ze strany rodiny a dalších příbuzných, kteří mu při uspokojování jeho základních životních potřeb rovněž pomáhají.

Úhrada osobní asistence

Osobní asistenci nabízejí veřejnosti především nestátní organizace, jako například právě Centrum pro zdravotně postižené Středočeského kraje, s jejíž vedoucí kladenské pobočky jsem měl možnost osobně hovořit. Cena jedné hodiny osobní asistence je maximálně 120 Kč. Službu mohou využívat jak dospělí, tak děti. Uživatel může využít k úhradě plateb za službu sociální dávku tj. příspěvek na péči. Pokud mu péči poskytuje také rodina, případně jiná osoba, dělí tuto dávku mezi jednotlivé poskytovatele.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |