Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Sociální reforma 2012

20. 2. 2012

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vypracovalo tzv. sociální reformu, která nabývá účinnosti v letech 2012 a 2013. Jejím výsledkem by měl být efektivní systém správy veřejných prostředků určených pro sociální oblast.

Sociální reforma 2012

Již od ledna začaly být dávky vypláceny na jednom místě, a to v rámci Úřadu práce ČR. Vzniklo 423 kontaktních pracovišť úřadů práce a 26 detašovaných resp. výjezdních pracovišť, kde se vyřizují veškeré služby – jak v oblasti nezaměstnanosti, státní sociální podpory, hmotné nouze i dávky pro osoby se zdravotním postižením (OZP).




Změny, které se dotýkají OZP

V rámci sociální reformy I došlo od ledna 2012 k některým změnám v oblasti péče o osoby zdravotně postižené, a to například v dávkovém, pracovněprávním či systému posuzování zdravotního stavu. Zásadní změna se týká jednotlivých dávek pro OZP. Z nepřehledného spektra mnoha dílčích dávek pro zdravotně postižené, které byly poskytovány samostatně u několika orgánů státní správy, resp. samosprávy, vznikly pouze dvě dávky:příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku.

Mění se také způsob posuzování nepříznivého zdravotního stavu, a to při stanovení stupně závislosti pro účely přiznání příspěvku na péči. Nově posudkoví lékaři popisují jen 10 ucelených oblastí každodenního života člověka namísto 36 úkonů ve 129 dílčích činnostech. Lidem se zdravotním postižením by to mělo přinést mnohem objektivnější a spravedlivější posuzování jejich zdravotního stavu. Zároveň se tak vyloučí činnosti posuzované duplicitně, což vede ke snížení administrativní zátěže posuzovaných osob.

Od ledna 2012 se zavádí institut asistenta sociální péče. Asistentem sociální péče může být zdravotně způsobilá osoba starší 18 let, která není osobou blízkou, a pečuje o zdravotně znevýhodněnou osobu v případech, kdy v daném místě se například nenachází žádný registrovaný poskytovatel sociálních služeb anebo tato osoba nemá žádnou jinou možnost zajištění individuální péče.

Došlo také ke sjednocení institutu chráněné pracovní dílny s institutem chráněného pracovního místa, což od 1. 1. 2012 vede ke sloučení dvou téměř shodných nástrojů podpory zaměstnávání OZP.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči je pravidelná opakující se dávka poskytovaná podle zákona o sociálních službách, která je určena na úhradu za potřebnou pomoc poskytovanou registrovanými poskytovateli sociálních služeb nebo osobami blízkými či jinými. Dávka je vyplácen peněžní formou oprávněné osobě, tedy přímo postiženému nebo seniorovi, ne poskytovateli sociálních služeb.

Od ledna 2012 dochází ke zvýšení příspěvku na péči pro osoby od jedno roku do 18 let ve II. stupni závislosti z 5 000 Kč na 6 000 Kč. Děti se zdravotním postižením mají být podle MPSV zajištěny jednotným způsobem, tj. tak, aby po dovršení jednoho roku věku byly zabezpečen vždy jedním dávkovým transferem, a to buď rodičovským příspěvkem nebo příspěvkem na péči. (Stanovisko Národní rady zdravotně postižených k této části reformy viz Situace rodin s postiženým dítětem je kritická.)
Rodiče dětí, které mají již posouzený nepříznivý zdravotní stav pro rodičovský příspěvek, se mohou rozhodnout, zda nejprve vyčerpají celkovou částku příspěvku a následně nechají dítě posoudit pro nárok na příspěvek na péči, nebo zda bude od ledna 2012 dítěti náležet příspěvek na péči v příslušné výši dle stupně závislosti (v I. - IV. stupni). Posouzené děti starší 3 let přejdou do příspěvku na péči automaticky. Nově si příjemci příspěvku na péči (rodič nezaopatřeného dítěte nebo nezaopatřené dítě) mohou žádat o jeho zvýšení, a to až o 2 000 Kč za předpokladu, že jejich příjmy a příjmy osob s nimi společně posuzovaných nedosahují částky dvojnásobku životního minima rodiny.

Účel příspěvku na péči

Příspěvek na péči je určen pro občany, kteří jsou z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby v oblasti péče o vlastní osobu a při soběstačnosti přičemž péčí o vlastní osobu se rozumí denní úkony spojené např. se zajištěním či přijímáním stravy, výkonem fyziologické potřeby, oblékáním a obouváním, tělesnou hygienou, péčí o zdraví apod. Soběstačností se rozumí úkony, které umožňují účastnit se sociálního života, například úkony spojené s péčí o domácnost, nakupováním, úklidem, přípravou stravy, schopností komunikace, mobility a orientace apod. Příspěvek náleží přímo osobě zdravotně postižené nebo seniorovi, ne poskytovateli sociálních služeb

Výše příspěvku na péči

VĚK STUPEŇ ZÁVISLOSTI
I.lehká 
II.středně těžká 
III.těžká IV.úplná
do 18 3 000 6 000 9 000 12 000
nad 18
 800 4 000 8 000 12 000

Stupně závislosti

U osob do 18 let věku

• I stupeň – lehká závislost – potřeba každodenní mimořádné péče z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při třech základních životních potřebách

• II. stupeň – středně těžká závislost - potřeba každodenní mimořádné péče z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při čtyřech nebo pěti základních životních potřebách

• III. stupeň – těžká závislost - potřeba každodenní mimořádné péče z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při šesti nebo sedmi základních životních potřebách

• IV. stupeň – úplná závislost - potřeba každodenní mimořádné péče z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při osmi až desíti základních životních potřebách

U osob starších 18 let věku

• I. stupeň – lehká závislost - každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při třech nebo čtyřech základních životních potřebách

• II. stupeň – středně těžká závislost - každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při pěti nebo šesti základních životních potřebách

• III. stupeň – těžká závislost - každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při sedmi nebo osmi základních životních potřebách

• V. stupeň – úplná závislost - každodenní pomoci nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při devíti nebo deseti základních životních potřebách

Příspěvek na mobilitu

Výše příspěvku na mobilitu činí v kalendářním měsíci 400 Kč (tj. max. 4 800 Kč za rok). O dávce rozhoduje Úřad práce ČR (krajské pobočky, pobočka pro hlavní město Prahu). Nová dávka sloučila dřívější dávky - příspěvek na individuální dopravu a příspěvek na provoz motorového vozidla.

Jak zažádat o příspěvek

Již přiznané dávky (například v souvislosti s příspěvkem na zakoupení motorového vozidla nebo příspěvkem na úpravu bytu), které byly uzavřeny dle platných právních předpisů do 31.12.2011, zůstávají v platnosti i po 1. lednu 2012. Jde o dávky jednorázové, které byly přiznány a vyplaceny před nabytím účinnosti nového zákona. Příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu a garáže a příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům náleží naposledy za měsíc prosinec 2011. Pověřené obecní úřady a orgány Ministerstva obrany, které jsou příslušné k rozhodování o dávkách důchodového pojištění vojáků z povolání, zašlou příjemcům těchto dávek do 31. prosince 2011 písemné sdělení o zániku nároku na tyto dávky.

Povinnosti asistenta sociální péče

Podle zákona o sociálních službách platí, že asistentem sociální péče může být pouze fyzická osoba, která je starší 18 let věku a je zdravotně způsobilá (zdravotní způsobilost se posuzuje podle § 29 odst. 1 písm. e) zákona o sociálních sužbách). Jedná se o jinou než blízkou osobu (např. soused), která není registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Asistent sociální péče je povinen s osobou, které poskytuje pomoc, uzavřít formální písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci.
Náležitosti smlouvy: označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci, výše úhrady za pomoc. Úhradu za poskytnutou pomoc hradí asistentu sociální péče zdravotně znevýhodněná osoba ze svého příspěvku na péči a zároveň je povinna uvést tuto skutečnost také do formuláře – Oznámení o poskytovateli pomoci.

Výhody zavedení institutu asistent sociální péče

V případě, že asistent pečuje o jinou osobu než osobu blízkou, je z úhrnu jeho příjmů plynoucích z péče o poživatele příspěvku osvobozen od daně z příjmů příjem do 12 000 Kč (příjmy přesahující tuto částku podléhají dani z příjmů – podle znění ustanovení § 4 odst. 1 písm. i) zákona o daních z příjmů. Pokud asistent sociální péče odvádí řádnou péči, není omezen v počtu osob, o které může pečovat.Výkon asistenta sociální péče není podmíněný žádnou registrací poskytovatele sociální služby, ani k této činnosti nemusí mít živnostenský list, pouze odvání daň z příjmu v případě, že jeho měsíční příjem je vyšší než 12 000 Kč.

Změny ve způsobu posuzování

Při posuzování zdravotního stavu a stanovení stupně závislosti (pro účely přiznání příspěvku na péči) se vychází z mezinárodního modelu hodnocení zdravotního stavu (tzv. Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví). Zdravotní stav se posuzuje z 10 základních životních potřeb, jako jsou mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost. V praxi sociální pracovníci Úřadu práce ČR provádějí sociální šetření v přirozeném prostředí žadatele o příspěvek, zkoumají do jaké míry je žadatel o příspěvek soběstačný a schopný samostatného života. Na základě nálezů praktického i odborných lékařů, výsledku sociálního šetření, případně funkčního vyšetření, lékař LPS příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) podklady vyhodnotí a vypracuje zdravotní posudek o stupni závislosti. O příspěvku rozhodují kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR http://portal.mpsv.cz/upcr/kp. Žadatel o příspěvek musí vyplnit potřebné formuláře – Žádost o přiznání příspěvku na péči a formulář – Oznámení o poskytovateli pomoci http://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome.

Průkazy pro zdravotně postižené

Pokud jde o mimořádné výhody, které plynou osobám se zdravotním postižením z držení průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, zůstávají i po 1. 1. 2012 v platnosti, avšak do doby platnosti vyznačené na těchto průkazech (nejdéle však do 31. prosince 2015). Průkaz OZP bude i nadále používat dosavadní označení TP, ZTP a ZTP/P, v průběhu přechodného období však tyto papírové průkazy budou nahrazeny elektronickou kartou - tzv. „kartou sociálních systémů“ Ta bude mít funkci identifikační i platební (platební funkce povinna pouze pro osoby pobírající dávky v hmotné nouzi, resp. u vybraných jedinců, kteří tento systém již v minulosti zneužívali), bude sloužit k autentizaci občana při komunikaci s úřadem. Karta nebude žádným způsobem vázána na soukromý účet klienta a jednotlivé typy dávek určené k různým účelům budou prostřednictvím karty vypláceny různými formami typu výběrem z bankomatu, nákupem zboží v obchodě, omezením na nákup sociálních služeb.

Zdroj: MPSV

Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |