Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Specifické potřeby studentů ČZU

5. 4. 2013

Na vysokých školách se většinou setkáváme s mladými lidmi, plnými energie a elánu. Jak se mezi nimi studuje těm, kteří nejsou úplně fit nebo mají dokonce zdravotní handicap ? A studují takoví lidé na vysoké? Protože mám sama nedávnou zkušenost z vysokoškolského studia, a protože pracuji pro zdravotně sociální portál, zajímala jsem se o tyto otázky více, a to na mé alma mater – České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze. Tady na podzim 2006 vzniklo Poradenské středisko pro studenty se speciálními potřebami, které je součástí Institutu vzdělávání a poradenství a sídlí v Malé Chuchli. „Středisko poskytuje speciální intervence pro studenty se zrakovým, sluchovým a řečovým postižením, zajišťuje tlumočnické služby pro neslyšící studenty, organizuje kurzy prostorové orientace pro nevidomé studenty, zajišťuje asistenční služby pro studenty s omezenou mobilitou, jako je doprovod, spolubydlení, tutoring, asistence při studiu,“ řekla mi na úvod našeho setkání pracovnice střediska prof. PhDr. Beata Krahulcová, CSc.

Specifické potřeby studentů ČZUProf.PhDr.Beáta Krahulcová,CSc.

Může člověk se zdravotními problémy studovat vysokou školu ?

Studovat může každý, kdo splní zákonné předpoklady ke studiu, to znamená, že má maturitu a uspěje u přijímacího řízení. Pro neslyšící studenty vysoké školy poskytují tlumočení, pro nevidomé studenty studijní asistenci nebo jinou formu podpůrné služby. Nejedná se o kompenzaci schopnosti studenta se učit. Co děláme my v rámci Poradenského střediska ČZU, je poskytování podpory v těch oblastech studia, které jsou jiné nebo znevýhodňující a vznikají v důsledku zdravotního postižení, chronické nemoci nebo oslabení studenta. Například, když je student v důsledku nějakého zdravotního znevýhodnění pomalejší (DMO, slabozrakost, nedoslýchavost, specifické poruchy učení…), tak my v rámci funkční diagnostiky doporučíme, aby byl v individuálně potřebné míře časově bonifikovaný, například aby měl na zpracování testu více času z důvodu pomalejšího psaní nebo rychlejšího nástupu únavy a dekoncentrace, mohl se déle připravovat ke zkoušce, nebo aby mohl používat speciální pomůcky ke čtení nebo psaní. Studenti s narušenou komunikační schopností mohou požádat pracovníky Poradenského střediska o logopedickou intervenci. Studenta s dyslexií naučíme lépe pracovat a porozumět odbornému textu, lépe si zorganizovat čas a podobně. K tomuto například organizujeme tzv. komunitní skupiny pro studenty se specifickými poruchami učení, spolupracujeme s Českou společností Dyslexia, ale i s dalšími organizacemi, například s Tyfloservisem, Pražskou organizací vozíčkářů a dalšími.

Mě by zajímalo,kolik máte takto znevýhodněných studentů ?

Trvale podporujeme ročně asi 150 studentů se středně těžkým a těžkým zdravotním postižením. Kromě toho na vyžádání pracujeme asi se stovkou dalších studentů, nejčastěji se specifickými poruchami učení, a to s dyslexií.

Máte zkušenost se studenty se zrakovým,sluchovým a řečovým postižením ?

Na ČZU máme asi dvacet studentů se zrakovým postižením. Většina má slabozrakost, ti se orientují v prostoru a používají jenom speciální pomůcky ke čtení a hlasové výstupy k tomu, aby se rychleji mohli učit. Celý areál školy v Suchdole je pro nevidomé studenty zpřístupněn instalovaným hlasovým navigačním systémem. Kamkoli takový student přijde, tak si ovladačem spustí hlasovou navigační schránku, kde se dozví, že je na konkrétním místě, třeba na Provozně ekonomické fakultě, u vstupních dveří Rektorátu, že studijní oddělení je tolik metrů doleva a nahoru po schodech. Nevidomí návštěvníci ČZU mají k dispozici také hmatové mapy celého areálu. Máme i čtyři studenty zcela nevidomé, jedna studentka nyní končí studium, je to mimo jiné vynikající sportovkyně a vítězkyně paralympiády. Dále na ČZU studují dva zcela neslyšící studenti, a pak jsou zde buď jednostranně neslyšící nebo nedoslýchaví studenti. Ti používají speciální pomůcky, nejčastěji přenosné FM systémy pro nedoslýchavé studenty. ČZU má deset velkých učeben se zabudovanými indukčními smyčkami.

Využíváte na ČZU tutoring ?

My děláme studentský tutoring. Nejběžnější je volba tutora z vyšších ročníků studijního oboru nebo z kruhu studentů v ročníku, do kterého patří i student se zdravotním postižením. Tutor je student vrstevník nebo starší kolega, který má zodpovědnost ve smyslu studijního managementu - studenta s postižením usměrní nebo zkontroluje plnění jeho studijních povinností, pomůže mu v kontrole elektronického evidenčního systému.

Někdo z takovýchto studentů úspěšně zakončil studium a našel si i práci ?

Studium na ČZU úspěšně ukončilo několik studentů s těžkým zdravotním postižením, dva z nich našli pracovní uplatnění přímo na škole. O uplatnění ostatních nemáme jako vysoká škola žádnou zpětnou vazbu. Zaměstnanost těchto absolventů je asi největší problém, i s ohledem na to, že je obecně vysoká nezaměstnanost vysokoškoláků. Text a foto: Lenka Nováková

Mgr. Lenka Nováková

Mgr. Lenka Nováková

Původním povoláním zootechnička, má velmi kladný vztah ke zvířatům, což je vidět i v její výtvarné tvorbě. Postupně během života prošla řadou zaměstnání. Aktuálně pracuje pro Dobré místo, o.s. }

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |