
V současné době má středisko svou vedoucí, koordinátorku služeb, administrátora a odborné pracovníky, kteří koordinují a plně zodpovídají za jednotlivá servisní opatření. Také spolupracují fakultní koordinátoři a tutoři, kteří jsou voleni na jednotlivých fakultách/ústavech a katedrách. Zpřístupnění studijní literatury koordinuje pracovnice, která provádí digitalizaci studijních materiálů, což představuje jednu ze základních forem podpory studentů s postižením zraku. Vznikl fond adaptovaných publikací, který je nejen na souhrnném Portálu vysokoškolských knihoven pro zrakově postižené, ale také přímo v Katalogu univerzitní knihovny UHK.
Tlumočnický servis je poskytován ve spolupráci s profesionálními tlumočníky českého znakového jazyka. Role pracovníků střediska spočívá především ve zprostředkování této služby a zajištění její organizace, což je v kompetenci koordinátorky tlumočnických služeb. V rámci ESF projektu je ve spolupráci s profesionálními tlumočníky vytvářen překlad vybraných materiálů do českého znakového jazyka, který má napomoci studentům se sluchovým postižením se ve studijních textech zorientovat.
Podstatnou změnou v rámci zapisovatelského servisu je vyškolená přepisovatelka a zároveň koordinátorka. Novinkou je také systém Polygraf, který byl vyvinut na MU v Brně. Díky tomuto systému mohou studenti se sluchovým postižením sledovat textový zápis výuky na tabletech.
Oblast osobní a studijní asistence zastřešuje kvalifikovaný osobní asistent, který asistenční služby také koordinuje. Studenti se specifickými potřebami se na něho mohou obracet zejména s žádostmi o průvodcovské služby (doprovod na neznámá nebo těžko dostupná místa). Na IT specialistu se studenti obracejí v případě zájmu o zapůjčení kompenzační pomůcky. Kromě půjčování pomůcek zajišťuje také poradenství při výběru vhodné pomůcky a instalaci softwarů včetně zácviku v jejich používání.
Diagnostiku specifických poruch učení provádí psycholožka, a to prostřednictvím odpovídajících standardizovaných diagnostických metod. Na základě výsledků vyšetření je vyhotoven odborný posudek obsahující stanovenou diagnózu a doporučení pro studenta i jeho pedagogy.
Středisko Augustin dále poskytuje prostorovou orientaci sloužící k zajištění bezpečné fyzické orientace studenta a pokud možno k jeho samostatnému efektivnímu pohybu v prostorách, kde se odehrává vlastní studium, individuální výuku, kterou se v odůvodněných případech zajišťuje smyslová nebo fyzická přístupnost přímé výuky studentům, časovou kompenzaci, jíž se rozumí poskytování více času na konkrétní studijní aktivitu.
V roce 2013 se za UHK stalo středisko Augustin zakládajícím členem Asociace poskytovatelů služeb studentům se specifickými potřebami na vysokých školách AP3SP. Cílem této nově založené profesní komory je mimo jiné podporovat koncept rovného přístupu ke vzdělávání.
Bližší informace o službách Střediska Augustin a kontakt na jednotlivé pracovníky můžete nalézt na:
www.uhk.cz/augustin
www.uhk.cz/augustin.cz Michaela ŠteflováZdroj:www.helpnet.cz
www.helpnet.cz