Pečovatelská služba
Středisko zajištuje potřebným, méně schopným občanům především pečovatelskou službu, která je bud terénní nebo ambulantní. Terénní služby spočívají v návštěvách pečovatelek přímo v domácnostech klientů spojené se sociálními službami, jako je např. pomoc s hygienou, s přípravou stravy, dovoz obědů přímo do domácností i doprovod k lékařům a na úřady. Při ambulantní péči občané do střediska osobně dojíždějí a pomoc získávají přímo tam. „Využívat našich služeb mohou pouze lidé, kteří mají uzavřenou řádnou smlouvu o poskytování služby. Navíc se samozřejmě musí jednat o osoby se sníženou soběstačností, ať už z důvodu věku, chronického onemocnění nebo tělesného postižení,“ vysvětluje paní ředitelka. Pečovatelské služby takto využívá kolem 500 občanů z Kladna. SKPS je sice otevřeno pouze od pondělka do pátku vždy od 7 do 15.30 hodin, ale pečovatelská služba je klientům poskytována denně, včetně všech víkendů a svátků, a to vždy celých 12 hodin od sedmi ráno do sedmi do večera.
Denní stacionář a univerzita 3. věku
Kromě pečovatelské služby funguje ve všedních dnech v objektu kladenského SKSP i Denní stacionář. Ten poskytuje ambulantní sociální služby občanům, kteří se ocitli v nepříznivé sociálně zdravotní situaci. Ti mohou strávit ve středisku celou pracovní dobu od 7 do 15.30 hodin, mohou se zde s pomocí pečovatelek např. vykoupat, dostat oběd a především se pravidelně setkávat se svými vrstevníky. „Právě setkávání s vrstevníky, možnost si popovídat, něčím se zabavit i pobavit jsou zejména pro osamělé seniory velmi důležité i vítané,“ vysvětluje L. Homolková. Středisko poskytuje seniorům také společensko vzdělávací aktivity, jako je Kladenská univerzita III. věku, na které mohou studovat nejen starobní, ale i invalidní důchodci. V budoucím školním roce 2013-14 otevře Kladenská univerzita III. věku čtyři studijní obory – Regionální dějiny Kladenska a Slánska, Praha jak ji málo známe, Zdravotní nauky a Dějiny hudby. Přihlášky ke studiu jsou přijímány od 10. června letošního roku. „Zájem o studium na naší univrzitě 3. věku je vždy velký, proto je dobré podat přihlášku co možná nejdříve,“ uvádí ředitelka SKSP. Ke společensko vzdělávacím aktivitám patří i kurzy anglického jazyka a kurzy práce s počítačem.
Výlety, přednášky i zábava
Středisko komplexní sociální péče v Kladně také pořádá občasné výlety do okolí, odborné přednášky, besedy se zajímavými lidmi, ale i společenská odpoledne s hudbou, zpěvem i tancem. Zapomenout nesmíme ani na Kluby šikovných rukou, kam chodí především ženy seniorky, a při pletení, háčkování, nebo vyšívání si zde i příjemně popovídají. „Nejvíce finančních prostředků na provoz získáváme od Statutárního města Kladna, dále dostáváme dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí a máme i jiné sponzory. Všem organizacím, které na provoz našeho střediska finančně přispívají, bych tímto chtěla poděkovat,“ uzavírá ředitelka kladenského SKSP Libuše Homolková.
Text i foto: Luboš Hora