Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Toxikomanku Míšu zachránil kladenský Azylový dům

11. 6. 2013

Míša, která v současné době žije i smalým Ondráškem v kladenském Azylovém domě, má za sebou životní příběh, který téměř připomíná horor. Už v 15 letech poprvé ochutnala drogu - konkrétně pervitin a postupem času se dostala do těžké drogové závislosti. „Pervitin jsem zpočátku jen šňupala, to ještě šlo. Mnohem horší bylo, když jsem si ho časem začala aplikovat nitrožilně,“ vzpomíná Míša. Začala pravidelně chodit do party toxikomanů, kde si také našla přítele Radka, který fetoval již delší čas a především se naučil pervitin vyrábět, neboli jak říkají toxikomané vařit. „Radek pervitin nejen vyráběl, ale též ho prodával jiným toxikomanům, což je dnes finančně velmi výnosné. Díky tomu jsme neměli žádné problémy s penězi, bydleli jsme v normálním bytě a mohli jsme si dovolit i drahé věci. Naše závislost na pervitinu však rostla a pak už jsme si píchali každý den. Do zaměstnání jsme díky výnosům z prodeje drogy chodit nemuseli, což se nám líbilo,“ vypráví mladá žena.

Toxikomanku Míšu zachránil kladenský Azylový důmToxikomanka Míša v azylovém domě

Dva zvraty, dva pády

Zhruba po pěti letech takového života přišla Míša do jiného stavu a porodila zdravého chlapečka, který dostal jméno Robert. Pak však nastal v životě Míši těžký a zásadní zvrat. Krátce po narození dítěte jejího přítele Radka zavřeli a Míša musela odejít i s malým Robertem ke své matce. Ale ani pak fetovat nepřestala. „Mamča samozřejmě vyžadovala, abych s toxikomanií skoncovala, našla si práci a přispívala jí na bydlení i jídlo. Já už ale byla tak závislá, že jsem to prostě nedokázala. Chvíli se mi dařilo jí nalhávat, že do práce chodím, třebaže to nebyla pravda. Nakonec mě máma z bytu vyhodila a zažádala si o svěření Roberta do své péče, což se jí podařilo,“ říká Míša. Ta pak pro změnu bydlela u svého těžce nemocného otce, který její toxikomanické problémy trpěl jen díky tomu, že se o něho starala. „Táta v té době již potřeboval celodenní péči. Já jsem si našla nového přítele a znovu přišla do jiného stavu. S přítelem jsme mohli u otce bydlet oba. Když jsem však byla v pátém měsíci, táta zemřel a já se těhotná ocitla na ulici. Přítel nepracoval, peníze získával krádežemi. Přespávali jsme po sklepích a krást jsem pak chodila i já. Bylo to prostě příšerné,“ vzpomíná Míša na nejkritičtější období svého života.

Záchrana pro Míšu i dítě

Když pak Míša porodila malého Ondráška, byla v tak zoufalé situaci, že ho zpočátku chtěla dát k adopci. Zachránil ji kladenský Azylový dům, kde ji i s miminkem přijali. „Jsem moc vděčná panu řediteli Kohlíkovi, který mě sem přijal i jako toxikomanku. A pomáhá mi i dál. Se svými problémy se na něho mohu kdykoli obrátit, vždy mě vyslechne a nikdy neodmítne pomoc. Je to pro mně i velkou motivací, abych se konečně pokusila s toxikomanií definitivně skoncovat. V současné době na tom usilovně pracuji,“ uzavírá Míša. Věřme, že se jí to opravdu podaří.

Text i foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |