Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ve středních Čechách pracují na vylepšení sítě sociálních služeb. Pomáhají evropské peníze

7. 4. 2014

Zlepšit dostupnost sociálních služeb ve Středočeském kraji pomohl projekt Základní síť sociálních služeb , který kraj realizoval z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Přesně cílená pomoc se dostala k více než 20 tisíc ům lidí v regionu - především zdravotně postižen ým , mládeži, imigrantům, etnickým skupin ám nebo osobám vracejícím se z výkonu trestu.

Ve Středočeském kraji žije přibližně 11 procent celorepublikové populace. „To, že je Středočeský kraj největším samostatným územně správním celkem České republiky, zásadně ovlivňuje krajskou síť sociálních sl užeb. Působí zde neziskové organizace, příspěvkové o rganizace, různé svazy a spolky a jejich aktivitu je potřeba koordinovat . Ministerstvo přidělilo na projekt 579 838 536 korun ,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Smyslem projektu bylo napomoci lidem plně se zapojit na trhu práce a do sociálního a kulturního života. Projekt Základní síť sociálních služeb ve Středočeském kraji vycházel mimo jiné ze Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb, který zpracovali odborníci Středočeského kraje spolu s obcemi. K plánu rozvoje sociálních služeb se mohli vyjádřit samotní poskytovatelé sociálních služeb a zástupci jednotlivých obcí. Zapojena byla i veřejnost. Výsledkem byl výběr dvanácti sociálních služeb, které byl y poskytovány nejohroženějším cílovým skupinám. Sociální služby jsou v kraji na dobré úrovni, cílem ale je, aby byly ještě kvalitnější.

„ Sociální s lužby, které jsou našim znevýhodněným spoluobčanům poskytovány, jsou velmi potřebné. Jsme připraveni i v budoucnu podobné aktivity podpořit,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák. Díky projektu byly sociální služby v kraji poskytovány prostřednictvím registrovaných poskytovatelů, se kterými byla uzavřena smlouva na základě výsledků vyhlášených výběrových řízení.

„Takových smluv bylo uzavřeno celkem 98. Poskytovatelé ocenili zejména to, že měli zajištěné financování na dva, tři roky dopředu a možnost využít projektové prostředky k inovacím služeb,“ uvedl dále Ondřej Nauš, koordinátor projektu ze Středočeského kraje. Síť služeb sociální prevence podpořených z projektu zahrnuje například azylové domy, domy na půl cesty, podporu samostatného bydlení, nízkoprahová denní centra nebo nízkoprahová zařízení pro děti a mládež . Důraz byl kladen hlavně na osoby se zdravotním postižením, mládež i tzv. mladé dospělé, etnické menšiny, imigranty, azylanty, osoby bez přístřeší, osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody, či ústavy ochranné výchovy nebo oběti trestné činnosti či domácího násilí.

Na projekt navazuje jeho druhá část Základní síť sociálních služeb ve Středočeském kraji II, který začal v září minulého roku a má rozpočet 97 822 522 Kč . Pomoci má dalším čtyřem tisícům lidí. Zároveň Středočeský kraj pracuje na novém strategickém dokumentu, který počítá s dalším rozvojem sociálních služeb v příštích několika letech, opět za pomoci finanční podpory z Evropského sociálního fondu.

Zdroj:www.helpnet.cz

www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |