Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Veronika

6. 11. 2018

Chce bojovat proti špatné pověsti psychiatrických zařízení

Jedenadvacetiletou Veroniku jsem poznal v Peer klubu Psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích. Zaujala mě svou výbornou hrou na kytaru i velmi působivým zpěvem. Když jsem se dozvěděl, že tato mladá slečna studuje druhým rokem na brněnské JAMU, obor režie a dramaturgie, moc mě to nepřekvapilo. Hned jsem ji proto požádal o článek. A ona okamžitě souhlasila. Veronika pochází z Poděbradska. Po ukončení základní školy úspěšně vystudovala pedagogické lyceum v Čáslavi. Žel již v tomto středoškolském období se u ní projevily zdravotní problémy psychického rázu. „Bylo mi 16 let, když jsem byla poprvé hospitalizována v psychiatrickém zařízení. Bylo to v pražském Motole. Naštěstí jsem tam strávila jen tři týdny, takže ani studium na střední škole nemuselo být přerušeno,“ vzpomíná Veronika.

VeronikaVerunka

Diagnóza: disociativní porucha

„Myslím si, že tato porucha byla způsobena mým imaginárním kamarádem, na kterého jsem sváděla všechny své neúspěchy,“ uvádí sympatická slečna. Po propuštění přešla do péče ambulantního psychiatra, užívala lék a byla psychicky v pohodě. Úspěšně dostudovala pedagogické lyceum a po maturitě začala studovat na JAMU v Brně. Na konci léta letošního roku přerušila úspěšně se rozvíjející životní dráhu druhá hospitalizace, tentokrát v pražských Bohnicích. Diagnóza? Stejná jako v Motole – disociativní porucha. K léčbě přistoupila Veronika velmi aktivně. Pravidelně každé čtvrteční odpoledne chodila zahrát na kytaru i zazpívat do místního Peer klubu. A byla zde velmi oblíbená. „Hra na kytaru je mým koníčkem, i když jsem samoukem,“ říká Veronika. V bohnické nemocnici se věnovala i dalším aktivitám. Navštěvovala papírenskou dílnu, pletla košíky i se zúčastňovala hipoterapie. Právě vysoká aktivita při léčbě je nejlepším předpokladem k rychlému i úspěšnému uzdravení. Však byla Veronika už z nemocnice propuštěna.

Plány do budoucna

Vrátit se ke studiu na JAMU nebude díky mimořádné aktivitě i cílevědomosti pro Veroniku jistě problém. Již má i jasno v tom, čemu by se v budoucnu chtěla věnovat především. „Na Janáčkově akademii jsem se zaměřovala hlavně na autorské divadlo formou vlastní tvorby. Mám za sebou samostatný projekt na téma vnitřní zpověď. Využila jsem při něm vlastní zážitky i zkušenosti ze své první hospitalizace v Motole,“ uvádí studentka Veronika. Cíle do budoucna má vysoké. „Při své další režisérsko-dramaturgické práci bych chtěla co nejvíce využít obou svých hospitalizací a snažit se přitom bojovat proti zkreslené a špatné pověsti psychiatrických zařízení,“ uzavírá sympatická Veronika.

Text a foto: Luboš Hora

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |