Jelikož se v posledních týdnech v Centru denních služeb VOR (CDS VOR) objevily mezi klienty dohady o další existenci CDS VOR, požádali jsme o rozhovor na téma další fungování VORu Martinu Přibylovou, odbornou vedoucí sociálních služeb a Evu Kantorovou, vedoucí CDS.
Některé klienty VORu zachvátily obavy, že se skončením evropského projektu od 1. dubna 2013, nebude mít občanské sdružení VOR peníze na další provoz centra, a že se centrum zavře. Co je na tom pravdy?
M. Přibylová: „Je to jen fáma. VOR se nezavírá. Není to tak, že nejsou peníze na provoz centra. Nejsou peníze na jednu ze služeb, kterou VOR provozuje a tou je sociálně terapeutická dílna (STD) do které patří práce v kavárně, na recepci a úklid. V úterý 19. března 2013 jsme měli jednání na Kraji Vysočina a máme na sociálně terapeutickou dílnu přislíbenu malou část peněz. Bude to 2. dubna projednávat krajské zastupitelstvo. Jde o jednu čtvrtinu celkového ročního rozpočtu STD. Jednu čtvrtinu tj. leden až únor máme financovanou ještě z končícího Individuálního projektu. Na provoz STD jsme dostali příspěvek i od magistrátu města Jihlavy, ale pořád to není ani polovina toho, co na provoz této služby potřebujeme. Znamená to, že jsme přistoupili k úsporným opatřením tak, abychom tuto službu mohli zachovat. Budeme na STD dál žádat na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) odkud jsme letos na tuto službu STD nedostali ani korunu. Budou další jednání a věřím, že se to podaří.“
Budete zavádět nějaká úsporná opatření?
M. Přibylová: „Snažíme se, aby STD fungovalo alespoň v jakémsi úsporném režimu. Jedním z úsporných opatření je, že nebudeme dál prodlužovat pracovní smlouvu panu Jiřímu Práškovi. Zrušíme pracovní úvazek, který na STD je, což je v tuto chvíli největší náklad, který na STD je. Určitě se budeme snažit nerozhazovat. Nebudeme dělat některé nákupy, zrušíme i další vzdělávání, které k této službě normálně patří. Máme teď krizový plán, který znamená, že práci na vedení lidí STD rozdělíme mezi ostatní zaměstnance centra, abychom tuto službu nemuseli zavřít.“
Může se stát, že klienti budou pracovat na STD, tozn. v kavárně, recepci a úklidu, zadarmo, že na to nebudou peníze?
M. Přibylová: „To se může stát. Zatím jedeme v udržovacím režimu a další rozhodování nás čeká. Jsme jedna z mála organizací, která má celou dobu tuto službu placenou. Jednou z variant, kterou zvažujeme je vytvoření chráněných pracovních míst ve spolupráci s úřadem práce. Tam by bylo možné tyto lidi platit. Na STD máme v současnosti čtvrtinu peněz. Myslím, že v tom jak to bude fungovat dál, budeme muset mít jasno do konce června.
Jak se finanční problém s STD bude týkat klientů?
M. Přibylová: „Ve středu 20. března proběhla informační schůzka s lidmi, kteří na STD pracují. Snažili jsme se s klienty domluvit na tom, co je potřeba udělat, aby tato služba fungovala. Samozřejmě, to že když tady chybí celý jeden úvazek, někde se to projevit musí. My se teď dostáváme do situace, kdy je velmi těžké zajistit provoz ve chvíli, kdy jeden z pracovníků onemocní. Pracovníci, kteří převzali část povinností Jirky Práška, dělají tuto práci navíc, nad rámec své pracovní smlouvy a bez nároku na odměnu. Jen proto, že jim jde o společnou věc.“
Padlo něco zásadního na zasedání rady VORu v pondělí 18. března?
M. Přibylová: „Byl tam schválen deficitní rozpočet, který na letošní rok máme, a předložili jsme plán toho, jak služby udržet i s deficitním rozpočtem. Chybí zatím zhruba polovina peněz na službu STD. Do konce června by měla i STD fungovat jako doposud. Na radě VORu proběhlo i schválení zrušení pracovního místa na STD do té doby, než získáme další finance.“
E. Kantorová: „I kraj má zájem jednat s MPSV ČR, abychom peníze dostali, protože tam je podmínka udržitelnosti služby. Teď nejsou peníze na letošek, ale Kraj Vysočina a pan radní Krčál už přemýšlejí, co bude příští rok. Není to jen naše snaha. Všechny tyto finanční problémy se odvíjení od celkové politické a ekonomické situace v republice. Musím říct, že VOR je na tom ještě relativně dobře.“
Jak vypadá finanční situace u dalších služeb VORu – sociální rehabilitace a chráněného bydlení?
E. Kantorová: „Sociální rehabilitace je plně hrazená, protože pokračuje individuální projekt, který existuje ještě na dva roky. Na chráněné bydlení také chybí peníze, ale není to zas až tak markantní, budeme jednat s městem Jihlava, které na chráněné bydlení přispívá, jestli by navýšili dotaci, a také s MPSV ČR, které na službu chráněné bydlení jako každý rok také uvolnilo finanční prostředky. Dále proběhnou další jednání na kraji s cílem získat peníze od kraje. Chráněné bydlení si myslím mít problém nebude.
Nebude se zdražovat chráněné bydlení?
E. Kantorová: „Neplánujeme to. Je to nastavené tak, aby si toto chráněné bydlení mohl dovolit člověk s invalidním důchodem, a zdražovat nechceme. Částka placená za chráněné bydlení se zvyšovala v loňském roce z toho důvodu, abychom dosáhli na dotace. Abychom mohli čerpat dotace, musí klient přispívat alespoň minimální částkou, což je 140 korun na den. Tato minimální částka je schválena jako příspěvek uživatelů našeho chráněného bydlení.“
Občanské sdružení VOR čeká také změna v jiný právní subjekt…
M. Přibylová: „Bylo to také součástí jednání rady VORu. Občanská sdružení se od 1. 1. 2014 automaticky změní na spolky a všechna ostatní občanská sdružení, která nenaplňují strukturu spolků, např. provozují sociální služby, se budou muset změnit na jiný právnický subjekt. V našem případě přichází v úvahu buď právní statut „zapsaného ústavu“. Čerpá to z prvorepublikové terminologie a je to odvozeno od slova ustanovený. Druhá možnost je ještě do konce roku založit obecně prospěšnou společnost a celou činnost, majetek i zaměstnance VORu převést pod tuto obecně prospěšnou společnost. Musí se to podrobně probrat, která varianta pro VOR bude vyhovující. K tomu proběhnou i právní konzultace. Je to docela složitý krok změnit právní status. Valná hromada o.s. VOR musí přijmout rozhodnutí do konce roku s tím, že pokud bychom chtěli založit obecně prospěšnou společnost, musíme ji založit do konce r. 2013. Od nového roku 2014 to s platností nového občanského zákoníku možné nebude. Co je výhodnější z hlediska dotací nevíme, tuto odpověď nám zatím nikdo nedá.“