Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Zaměstnat osobu se zdravotním postižením? Není důvod ke strachu

27. 11. 2013

V České republice žije zhruba jeden milion lidí se zdravotním postižením (OZP). Na konci října letošního roku jich hledalo práci 61 286, tedy 11 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání.

V podpoře zaměstnávání lidí se zdravotním postižením hraje důležitou roli stát. Například prostřednictvím příspěvků, které poskytuje Úřad práce ČR (ÚP ČR), a to na vytvoření chráněného pracovního místa (CHPM) a následně také na úhradu nákladů spojených s jeho provozem.

.

„I když už naše společnost udělala ve srovnání s dobou minulou jisté pokroky, někteří zaměstnavatelé si bohužel stále myslí, že lidé se zdravotním postižením nepotřebují a nedokáží pracovat. Že by byli pro firmu přítěží. Přitom stačí jen vhodně upravit pracovní prostředí, zařazení nebo pracovní dobu a mohou tak získat spolehlivého zaměstnance, jehož pracovní výkon bude srovnatelný s tím, jaký odvádí jeho „zdravý“ kolega,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Při rozhodování o přiznání příspěvků na vytvoření CHPM bere ÚP ČR v potaz celkovou situaci na trhu práce v daném regionu. K 31. 10. 2013 podpořil touto cestou celkem 537 CHPM pro OZP . Na dalších 202 chráněných pracovních míst poskytl příspěvek na provoz . Celková částka , kterou ÚP ČR v rámci podpory zaměstnávání OZP vyplatil od ledna do konce října letošního roku, dosáhla 42 586 tis. Kč . Příspěvek na zřízení CHPM Je určen na pořízení potřebného vybavení. Podmínkou je, že takto vytvořené místo musí firma obsadit minimálně na tři roky. Pokud přijme člověka se zdravotním postižením, může dostat částku odpovídající maximálně osminásobku (195 tis. Kč ) , a v případě osoby s těžším zdravotním postižením pak dvanáctinásobku  průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrt letí předchozího roku (293 tis. Kč ). Jestliže zaměstnavatel zřizuje 10 a více chráněných pracovních míst, pak činí maximální výše poskytnutého příspěvku desetinásobek uvedené průměrné mzdy (244 tis. Kč) a čtrnáctinásobek pro osoby s těžším zdravotním posti žením (342 tis. K).

Příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů CHPM

ÚP ČR může na chráněné pracovní místo poskytnout zaměstnavateli nebo živnostníkovi se zdravotním postižením i příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů. Žádost mohou firma nebo OSVČ podat nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, kdy takové místo zřídili a obsadili. Roční výše příspěvku činí nejvýše 48 tis. Kč.

Refundace mzdy

Jestliže ve firmě pracuje na chráněných pracovních místech více než 50 % OZP z celkového poč tu zaměstnanců, může si zaměstnavatel zažádat i o příspěvek na refundaci 75 % skutečně vynaložených nákladů na mzdy pracovníků se zdravotním postižením. Maximálně může na každého takového zaměstnance dostat 8 tis. Kč měsíčně . Pokud bude CHPM obsazeno nejméně po dobu 12 měsíců, může si požádat o další dva tisíce na částečné krytí provozních nákladů . Celkem tak může získat na jednoho zaměstnance se zdravotním postižením až 10 tis. Kč měsíčně . Když zaměstnavatel splní veškeré zákonem stanovené podmínky, je tento příspěvek nárokový.

Sleva na dani

Pokud firma zaměstnává osoby se zdravotním postižením, může také uplatnit slevu na dani. V případě každého pracovníka s 1. nebo 2. stupněm invalidity činí sleva na dani 18 tis. Kč , v případě zaměstnance ve 3. stupni invalidity pak 60 tis. Kč ročně.

Zdroj:www.helpnet.cz

www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |