O projektu Peer aktivity, který nabízí pacientům Psychiatrické nemocnice Bohnice tři dílny – literární, publicistickou a divadelní, jsem psal v letošním druhém čísle časopisu Esprit. Na vedení dílen se podílejí zaměstnanci Dobrého místa, kteří mají vzdělání i praxi v oblasti literární, publicistické nebo divadelní tvorby a současně mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním.
Další projekt nazvaný „Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR“, se zaměřuje na sledování příprav reformy psychiatrické péče v ČR ohlášené ministerstvem zdravotnictví. V současnosti mapujeme problémy a potřeby duševně nemocných lidí. Vytvořili a rozeslali jsme celkem podrobný dotazník a už se nám scházejí první odpovědi. Zpracované výsledky dotazníkového šetření, články a rozhovory mají být průběžně publikovány na stránkách webového portálu Lidé mezi lidmi (www.lidemezilidmi. cz) a v dalších médiích. Anonymní internetový dotazník nazvaný Duševní onemocnění na vlastní kůži, se dotýká několika problémových oblastí. Například zdravotnická psychiatrická péče, zaměstnávání, navazování a udržení partnerského vztahu, bydlení, soužití s blízkými a přáteli nebo hospodaření s penězi. Na základě výsledků dotazníkového šetření vznikne dokument, který umožní objektivněji posoudit potřeby duševně nemocných a jejich blízkých.
Dostatek informací o tom, s jakými problémy se lidé s duševním onemocněním setkávají, co jim jejich situaci ztěžuje, ale i o tom, co by jim pomáhalo a co potřebují v celém systému změnit, by měl přispět zkvalitnění systému psychiatrické péče.