Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Důstojné místo k životu

18. 4. 2014

Když jsem se v roce 2001 přistěhoval na českobudějovické sídliště Máj, dočkal jsem se nepříjemného překvapení v podobě nehostinné, šedivé, betonové džungle. Jeden dům byl jako druhý, zeleně pomálu a zaparkovat auto po páté hodině odpoledne byl téměř neřešitelný problém. Dalším ožehavým problémem je koncentrace občanů romské národnosti na jednom místě, ve dvou ulicích jich bydlí zhruba tři až čtyři stovky. S tím byly spojeny i negativní průvodní jevy, jako je hluk, zvýšená kriminalita a drogy. Pokud někdo šel v noci inkriminovanými ulicemi sám a neozbrojen, dost riskoval.

Časem začalo docházet ke změnám. Obyvatelé sídliště se postupně stali majiteli bytů, poté, co magistrát a bytová družstva začaly nabízet odkup do osobního vlastnictví. Velkým přínosem byl vstup České republiky do Evropské unie, dotace na rekonstrukci obdržely jak sdružení vlastníků bytů, tak i město samotné. Díky tomu dostaly domy nový vzhled. S výměnami oken, zateplením a pestrobarevnými fasádami jako by se roztrhl pytel. Sídliště tak přišlo o svou uniformitu, každý dům, ne-li každý vchod, má jinou barvu, některé jsou dokonce označeny i názvem ulice a popisným číslem.

Co se týká parkování, i v tomto ohledu se toho hodně změnilo k lepšímu. Díky financím z EU dochází k postupné revitalizaci sídliště, vznikají nová parkovací místa, nové chodníky a kde byla vykácena zeleň, vysazují se mladé stromky. Co se týče kulturního vyžití, ani na to město nezapomnělo. Vyrostlo zde obchodní centrum, jehož součástí je multikino s osmi sály, dále zde najdeme restaurace, kavárny, spoustu menších obchodů a supermarket. Rozestavěné nákupní centrum, které léta hyzdilo tvář sídliště, bylo zbouráno a na jeho místě je dnes Penny Market. Obyvatelé tak mohou nakoupit v místě a nemusejí dojíždět do vzdálenějších hypermarketů.

Po loňských protiromských demonstracích město učinilo závažná opatření, a tak se i tento problém řeší. Sídliště pravidelně obcházejí příslušníci městské i státní policie, jsou zde i služebny obou institucí. Městské policii pomáhají též romští asistenti prevence kriminality, kteří mají u místních Romů velkou autoritu.

Za těch třináct let, co tu bydlím, se sídliště Máj v Českých Budějovicích změnilo k nepoznání. Z nehostinného místa, které bylo dříve jen velkokapacitní noclehárnou, vzniklo díky investicím města a EU sídliště, za které se už nemusíme stydět. Máj už dávno není ghetto, kde bydlí sociálně slabí, ale důstojné místo k bydlení.

Marek Pilař
Marek Pilař

Marek Pilař

Poslední články autora

Jak jsem se dostal do Domina 1085x, 30.1.2014
Všeho s mírou 831x, 30.1.2014
Těžký život zaměstnance 1072x, 10.2.2014
Máme novou vládu 814x, 10.2.2014
Deprese 874x, 17.3.2014
Neseďte doma 750x, 21.3.2014

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |