Časem začalo docházet ke změnám. Obyvatelé sídliště se postupně stali majiteli bytů, poté, co magistrát a bytová družstva začaly nabízet odkup do osobního vlastnictví. Velkým přínosem byl vstup České republiky do Evropské unie, dotace na rekonstrukci obdržely jak sdružení vlastníků bytů, tak i město samotné. Díky tomu dostaly domy nový vzhled. S výměnami oken, zateplením a pestrobarevnými fasádami jako by se roztrhl pytel. Sídliště tak přišlo o svou uniformitu, každý dům, ne-li každý vchod, má jinou barvu, některé jsou dokonce označeny i názvem ulice a popisným číslem.
Co se týká parkování, i v tomto ohledu se toho hodně změnilo k lepšímu. Díky financím z EU dochází k postupné revitalizaci sídliště, vznikají nová parkovací místa, nové chodníky a kde byla vykácena zeleň, vysazují se mladé stromky. Co se týče kulturního vyžití, ani na to město nezapomnělo. Vyrostlo zde obchodní centrum, jehož součástí je multikino s osmi sály, dále zde najdeme restaurace, kavárny, spoustu menších obchodů a supermarket. Rozestavěné nákupní centrum, které léta hyzdilo tvář sídliště, bylo zbouráno a na jeho místě je dnes Penny Market. Obyvatelé tak mohou nakoupit v místě a nemusejí dojíždět do vzdálenějších hypermarketů.
Po loňských protiromských demonstracích město učinilo závažná opatření, a tak se i tento problém řeší. Sídliště pravidelně obcházejí příslušníci městské i státní policie, jsou zde i služebny obou institucí. Městské policii pomáhají též romští asistenti prevence kriminality, kteří mají u místních Romů velkou autoritu.
Za těch třináct let, co tu bydlím, se sídliště Máj v Českých Budějovicích změnilo k nepoznání. Z nehostinného místa, které bylo dříve jen velkokapacitní noclehárnou, vzniklo díky investicím města a EU sídliště, za které se už nemusíme stydět. Máj už dávno není ghetto, kde bydlí sociálně slabí, ale důstojné místo k bydlení.
Marek Pilař